Prezident Zeman se na upozornění moderátora Českého rozhlasu hájil, že k použití vulgarismů ho inspiroval Karel Schwarzenberg. „Já jsem inspirován panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká hovno. Chtěl jsem se vlísat do přízně pražské kavárny,“ řekl v rozhovoru Zeman.
Proti tomu se ostře ohradil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nám, kterým záleží na odkazu T. G. Masaryka a Václava Havla, vadí, když se z Hradu a lánského zámku dělá čtvrtá cenová skupina,“ poznamenal Kalousek a použití vulgarismů v projevu prezidenta republiky označil za nepřijatelné. Zastal se i svého předsedy Karla Schwarzenberga.
„Věřím, že každý dokáže posoudit míru noblesy, kterou kolem sebe šíří Karel Schwarzenberg, a míru noblesy, a toto slovo říkám v uvozovkách, kterou kolem sebe šíří pan prezident Zeman,“ řekl pro ČTK Kalousek.
„To jeho obvinění je přehnané, určitě to neříkám tak často,“ hájí se Karel Schwarzenberg. „Nicméně vyjadřování pana prezidenta a moje jsou dvě různé věci. Pro mě existuje určitá mez, že sprostě se neútočí na ostatní, zejména pak na ženy a dívky. To on bohužel překročil,“ řekl iDNES.cz Schwarzenberg. Zeman totiž v rozhovoru označil členky punkové skupiny Pussy Riot za kur..y.
Kontroverzní Hovory z Lán |
Kromě sprostých slov oba Zemanovi vyčítají zejména „servilitu vůči čínskému režimu“, která se podle nich projevila při nedávné prezidentské návštěvě Číny.
Vulgarismy mají podle Kalouska odpoutat pozornost od prezidentových snah oslabovat demokracii. „Služební zákon, který by znamenal samovládu administrativního aparátu bez ohledu na to, jak by dopadly volby, by byl krokem výrazně oslabujícím demokracii. A obávám se, že pan prezident se takových kroků dopouští zcela programově,“ dodal Kalousek.
K ostré kritice prezidenta se přidal i premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj sráží Zeman pověst celého úřadu. (Více zde)
Hovory z Vidlán
Proti způsobu Zemanova vyjadřování se ohradil i Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. „Do oficiálních vyjádření ústavních činitelů vulgarismy nepatří. S výjimkou citací a i tam je třeba opatrně vážit slova,“ napsal Bělobrádek. Do prezidenta se obul i na svém Twitteru, kde pořad Českého rozhlasu překřtil na „hovory z Vidlán“.
Místopředsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku přiměla vulgarita prezidenta Zemana k celé sérií rozhořčených tweetů. „Prezident teď národu sděluje, že tato vláda ZKU*VILA zákon o státní službě..... Neskutečně ubohé. To je slovník prezidenta???“ ptá se Jurečka. Dodal, že i přesto, že je Miloš Zeman prezidentem, měl mu moderátor jasně vymezit slovník, protože pořad nebyl vysílán po desáté hodině.
Podle předsedy ODS Petra Fialy už Miloš Zeman překračuje hranice své funkce. „Nechtělo se mi ani věřit tomu, že prezident České republiky ‚hovoří z Lán‘ tímto způsobem. Je to smutné, nepřijatelné, špatné pro všechny,“ řekl Fiala. Zároveň dal prezidentovi najevo, že podobné výrazy mu nepřísluší. „Ať si Miloš Zeman jako soukromá osoba mluví, jak chce, létá, s kým chce, zve, koho chce, odměňuje kamarády, jak chce, učí se v Číně, co chce. Prezident něco takového ale dělat nemůže,“ vzkázal Fiala.
Vadí vám, když slyšíte vulgárně mluvit hlavu státu?
„Hovory z Lán budu mít minimálně já odteď strach pouštět v autě před svými dětmi,“ přidává se ke kritice i předseda Starostů a nezávislých Martin Půta. Zároveň za Starosty připomíná, že prezidentova slova z rozhovoru jsou pro ně stejně šokující jako Zemanova podpora Číny.
„Samozřejmě je možné se v Číně učit, jak se obejít bez bezplatného zdravotnictví či důchodového systému, jak potlačovat práva náboženských nebo etnických menšin, jak cenzurovat internet a další média a jak se jednou provždy zbavit politické opozice. Otázkou je, zda něco takového opravdu chceme umět. A my říkáme, že nechceme,“ dodal první místopředseda STAN Petr Gazdík.
Poslechněte si část Hovorů z Lán: