Neměl jsem na mysli ostnaté dráty, mírní radní výrok o ostraze hranic

  20:29aktualizováno  20:29
Byla by to katastrofa, říká starosta příhraniční Aše na Chebsku Dalibor Blažek při představě, že by Česko obnovilo ostrahu státní hranice jako před rokem 1989. Nový komunistický náměstek hejtmana Václav Sloup v úterý naznačil, že by si to někteří Němci přáli. Teď ale svá slova mírní.

"To, co tady bylo dříve, už padlo a já si myslím, že k tomu se vracet nikdo nebude. Svět pokročil a spolupráce na úrovni států je teď daleko otevřenější," říká Sloupův stranický kolega Jaroslav Borka. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nový radní přitom vypouští z úst jeden prazvláštní výrok za druhým. Bývalý politruk Pohraniční stráže ČSSR nejdříve pro MF DNES líčil, jak za totality mohli všichni kantoři učit žáky, že Československo osvobodili i Američané. 

Následně v úterním rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že Německo by uvítalo, kdyby se hranice střežila stejně jako před Listopadem.

"Podle poznatků, které mám z druhé strany, by (Němci) velmi přivítali, kdybychom ty hranice hlídali jako před rokem 89. Bylo by méně zločinnosti v příhraničním území Německé spolkové republiky," uvedl dlouholetý pohraničník a náčelník týlové služby brigády v úterý pro Radiožurnál (více o výroku čtěte zde).

Vyvolal pozdvižení a "vyrobil" si další kritiky. Překvapil i Němce. Ti vidí největší problém v dovozu drog a zbraní z Česka. Proto se řidiči v poslední době často setkávají s policejními kontrolami na silnicích a ve vlacích.

"Nedá se ale říci, že bychom kvůli kriminalitě volali po znovuzavedení kontrol přímo na hraničních přechodech," reagoval vedoucí odboru veřejného pořádku radnice v Marktredwitz Gottfried Dietl.

Otevření hranic pomohlo Aši

Podle starosty Aše Dalibora Blažka už dnes nikdo nemůže zesílení obrany hranic myslet vážně. Ani on, který je s německými partnery v každodenním styku, o podobných snahách neví.

Ve středu se Blažek zrovna vrátil ze zasedání Euregia Egrensis, které zahrnuje Česko, Bavorsko a Sasko. "Tam plánujeme stále větší a větší propojování občanů, spolků, sportovců. Prostě otevíráme pohraničí, aby lidé už vůbec nevnímali, že tady jsou nějaké čáry na hranicích."

Před nástupem komunistů v roce 1948 patřila Aš k bohatým městům s rozvinutým průmyslem. Po natažení ostnatých drátů počet obyvatel v ašském výběžku razantně klesl.

"Dnes máme 13 tisíc obyvatel a začínáme v podstatě úplně od začátku. Snažíme se těžit ze čtyř hraničních přechodů. Kdyby se měl režim na nich zpřísňovat, veškeré naše snahy o lákání investorů a nových obyvatel by dopadly špatně," varoval Blažek.

Výrok krajského radního Sloupa považuje Blažek za úlet.

Na kontroly si stěžuje jen málo šoférů. "Policie staví Čechy i Němce bez rozdílu. Mně se to stalo jen jednou za poslední čtyři roky," svěřil se Ctibor Süsser, který jezdí do Německa každý den vyučovat. Že by sousedi chtěli přivřít hranice, o tom nikdy neslyšel.

Německé úřady tvrdí, že jejich policisté a celníci zasahují, jen když mají vážné podezření. Pak se ale lidé musí smířit s důkladnou prohlídkou.

Od výroku krajského radního sloupa se distancoval hejtman Josef Novotný (ČSSD). "Naprosto nesouhlasím. Vůbec nemám signály o tom, že by někdo toužil znovu zadrátovat hranice nebo něco takového," řekl Novotný.

I Sloupův stranický kolega v krajské radě Jaroslav Borka je přesvědčen, že vracet se před rok 1989 není reálné.

"To, co tady bylo dříve, už padlo a já si myslím, že k tomu se vracet nikdo nebude. Svět pokročil a spolupráce na úrovni států je teď daleko otevřenější."

Názory, že by se měl přeshraniční pohyb lidí více hlídat, prý Borka ale také na německé straně zaznamenal. "Že by to tam však byl masový názor, to bych neřekl," dodal Borka.

Neměl jsem na mysli natažení drátů, říká Sloup

Sloup znovu nahrál opozičním krajským zastupitelům. Ti se spolu s učiteli a studenty středních škol nemohou smířit, že komunista s kontroverzní minulostí dostal školství na starosti (více čtěte zde).

Například Jiří Kotek (Alternativa) podezírá náměstka Sloupa, že by rád zadrátoval republiku a nepustil lidi ven. "Dříve se za pokus o útěk střílelo. Co by dělal dnes s těmi lidmi, když je hrdý na svoji minulost, to si neumím a raději ani nechci vůbec představit."

Petici, kterou Kotek proti komunistickému náměstkovi pro školství organizuje, podepsalo už více než 400 lidí.

Starosta Božího Daru Jan Horník vyzval Sloupa, aby řekl, o čí názory na německé straně svoje tvrzení opírá. To ale Václav Sloup ve středu odmítl.

"Co jsem zaslechl z různých rozhovorů, tak Němci kvůli zvýšené kriminalitě v příhraniční litovali, že byla zcela odstraněna ostraha státní hranice v roce 1989," prohlásil.

Svým vyjádřením prý ale rozhodně nechtěl naznačit, že by se měly mezi oběma zeměmi napínat dráty. "To v žádném případě ne. Byla to jen moje zkrácená myšlenka," vysvětlil Václav Sloup.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Střed Brna už nebude magistrálou, zásobování se omezí jen na ráno

Vjezd do parkovací zóny v centru Brna už například v Rašínově ulici začínají...

Brno připravilo novinky, které se týkají vjezdu automobilů do nejužšího centra města. Omezí dobu pro zásobování...

Homeopatie není zdravotní služba, úřady nemohou bránit jejímu nabízení

Homeopatie (ilustrační foto)

Homeopatie nenaplňuje znaky zdravotní služby, jak ji definuje zákon. Její účinky nejsou vědecky prokázané. Pokud nelze...

Žádné další peníze. Babiš odmítá jednat o navýšení rozpočtu pro zdravotnictví

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce. Za dostatečné...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz