Sobotka je po rezignaci soků v ČSSD spokojený, další hlavy padat nemusí

  10:30aktualizováno  10:30
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nepožaduje, aby z vedení strany odešel také místopředseda Milan Chovanec, který se účastnil tajné schůzky v Lánech. Podle něj ti, kteří setkání s Milošem Zemanem organizovali, už funkce složili. To předsedovi strany stačí.

"Nevidím nyní důvod, proč by z ČSSD měli odstupovat další funkcionáři," řekl Sobotka na páteční tiskové konferenci. "Nesouhlasím s tím, aby sociální demokracie rozbila celé vedení tak, aby strana zcela ztratila schopnost vést jednání a sestavit příští vládu," dodal.

Komentoval tím ranní vyjádření Michala Haška a Jeronýma Tejce, že k pátku skládají funkce ve vedení strany (více čtěte zde).

"To, že rezignovali, pokládám za adekvátní a logickou reakci na zásadní nesouhlas, který jejich zákulisní jednání vyvolalo mezi členy, ale i sympatizanty sociální demokracie," uvedl předseda ČSSD s tím, že je nutné rozlišit organizátory jednání od účastníků schůzky.

Předseda ČSSD nepožaduje, aby Tejc a Hašek, odcházeli ze Sněmovny. "Chyb se dopustili na úrovni vedení strany. Prohřešili se jako funkcionáři sociální demokracie, ale nikoliv proti poslaneckému slibu či volebním závazkům," řekl iDNES.cz Sobotka.

Podívejte se na část tiskové konference, kde rezignovali Hašek Tejc

Potenciální koaliční partneři KDU-ČSL a ANO označili jejich rezignaci za logický krok.

"Je to adekvátní tomu, co se stalo. Možná je škoda, že k tomu došlo až tak pozdě. Čekáme, že se ČSSD bude chovat jako vítězná strana a zahájí jednání o případném sestavení vlády. Odpovědností stran je sestavit vládu, která by mohla vydržet čtyři roky," řekl iDNES.cz místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Chceme Sobotku, ne Haška

Přes odstoupení účastníků jednání v Lánech z vedení strany se iniciativa "Chci Bohuslava Sobotku, ne Michala Haška" chystá uspořádat v neděli na Olšanském náměstí před jednáním ČSSD demonstraci. Stejná skupina organizovala minulý týden happening na Pražském hradě za účasti hlavního aktéra Sobotky a také v Brně. Krátce poté, co organizování převratu vyšlo najevo, roezslala také všem poslancům a senátorům ČSSD dopis, kde je vyzvala k podpoře jejich předsedy. Výzvu podpořila zvučná jména, mezi nimi expremiér Vladimír Špidla, senátor František Bublan, divadelník Arnošt Goldflam nebo novinář Petr Uhl.

"Dalo se to očekávat. ČSSD si musí zachovat jednotnou tvář, aby vstoupila silná do vyjednávání o vládě. Ovšem z komentáře, kterým oba pánové doprovodili svou rezignaci, vyplývá jistá skrytá hrozba, že konflikt v ČSSD bude doutnat a rozhoří se při prvním dalším neúspěchu," řekl v ČT Martin Komárek z hnutí ANO.

Hašek řekl, že Sobotka jako předseda má plnou odpovědnost za koaliční jednání i fungování vlády. Sobotka na to ale opáčil, že to je logické. "Kolegové objevili Ameriku," uvedl na své tiskové konferenci předseda ČSSD.

Ústřední výbor ČSSD, který tvoří 180 členů, plánuje na neděli jednání v pražském hotelu Olšanka. Řešit budou povolební krizi a právě následky jednání v Lánech.

Přednost má ANO, pak lidovci

Podle Sobotky povede rezignace Haška, Tejce a předchozí odchod ze stranických funkcí Zdeňka Škromacha a Jiřího Zimoly k uklidnění situace ve straně, což umožní vrátit se ke koaličním jednáním.

Sociální demokracie podle něj už má první analýzu průniku programů s ANO a lidovci. "Jejím výsledkem je konstatování, že v řadě oblastí panuje v programech přirozená shoda," tvrdí předseda strany. Jako příklad uvedl přístup k valorizaci penzí, podporu hospodářského růstu a zefektivnění hospodaření státu.

"Hodně daleko mají programy v oblasti církevních restitucí a daňové problematiky. Tady bude potřeba, aby probíhala ještě podrobná jednání," dodal Sobotka. Odmítá také to, aby se nadále pokračovalo v politice škrtů.

Po nedělním jednání ústředního výkonného výboru strany osloví Andreje Babiše a Pavla Bělobrádka a dohodne si termíny jednání. Sobotka chce nejprve jednat s ANO, pak s lidovci.

Nejdříve přijdou na řadu schůzky s každým předsedou zvlášť, pak by se měli všichni tři sejít u jednoho stolu. "Následně by měly jednat naše expertní týmy," řekl iDNES.cz předseda sociální demokracie.

Sobotka také počítá s tím, že po neděli rozšíří vyjednávací tým o některé členy poslaneckého i senátorského klubu a vedení strany.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Soud snížil Nizozemci trest za zbití číšníka, jeho bratrovi potvrdil 5 let

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za mřížemi za napadení číšníka v centru Prahy. Podle...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Ráda bych byla dobrou duší Evropské komise, řekla Jourová v Rozstřelu

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz