Od začátku února musí návštěvníci i zaměstnanci Středočeského krajského úřadu

Od začátku února musí návštěvníci i zaměstnanci Středočeského krajského úřadu procházet turnikety. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Rathův úřad začal pouštět zaměstnance i návštěvníky jen přes turnikety

  • 113
Doby, kdy mohl do sídla Středočeského kraje v Praze kdokoli volně přijít, jsou pryč. Úřad od 1. února postavil k oběma vchodům turnikety. Teď má přehled o tom, kdo do budovy chodí, za kým i jak jsou v práci zaměstnanci. Podle mluvčí úřadu Berill Maschekové se tímto úřad občanům rozhodně neuzavírá.

"Naopak zaměstnanci jsou díky elektronickému systému čipových karet více pod kontrolou, znemožňuje jim to případné snahy trávit pracovní dobu mimo budovu a jsou zde k dispozici občanům," doplnila Mascheková.

Dodala, že právě to je jedním z hlavních důvodů, proč kraj investoval tři miliony korun do takového opatření.

Krajský úřad prý o novince neinformoval ani na svých webových stránkách proto, že se pro občany "v podstatě nic zásadního nemění", jak uvedla Mascheková.

Kdokoli teď přijde na úřad, musí nahlásit, za kým jde. Vrátný tohoto úředníka zavolá, zapíše si jméno návštěvníka a dá mu návštěvnickou kartu. Povinnost předem si domluvit schůzku podle mluvčí není, ale proces to urychlí.

Turnikety v budově krajského úřadu

Od 1. února jsou u hlavního i zadního vchodu do budovy úřadu v Praze na Smíchově. Stály 3 miliony korun a byly hrazeny z rozpočtu kraje, z kapitoly určené na chod úřadu. Nově musí každý na vrátnici nahlásit, za kterým úředníkem konkrétně jde. Vrátný to ověří, zapíše si jméno návštěvníka a vydá mu návštěvnickou kartu. Při odchodu ji návštěvník vhodí do turniketu.

"Měla jsem domluvenou schůzku, recepční úředníkovi volala, jestli mě opravdu čeká. Ale turnikety mi přijdou zbytečné, jsou potřebnější věci. Zapisovat jména, to je podle mě i trochu nedůstojné," řekla před budovou úřadu obyvatelka kraje.

Expert: Úřad by měl být otevřený i fyzicky

"Myslím, že je to mimořádně nesprávný postup. Princip otevřeného úřadu spočívá i ve fyzické otevřenosti," podotkl bývalý senátor Oldřich Kužílek a iniciátor zákona o volném přístupu k informacím a koordinátor programu Otevřete, který podporuje občany i úřady při uplatňování tohoto zákona.

Podle něj nezáleží na tom, zda jde o obecní, městský nebo krajský úřad. Přístupné by měly být občanům všechny stejně. "Na kraji nejsou potřeba ani žádná bezpečnostní opatření, což je třeba jiné u úřadu vlády nebo ministerstev," dodal Kužílek.

Vedení Středočeského kraje však za tímto krokem nevidí znesnadnění vstupu do budovy. "Systém turniketů a vstupu na návštěvnickou kartu je běžný na všech úřadech," oponovala mluvčí kraje.

Turnikety však měly jen čtyři krajské úřady, Středočeský kraj je pátý. Připojil se tak k Ústeckému, Hradeckému, Libereckému a Jihomoravskému kraji. V Brně slouží turnikety hlavně ke kontrole pracovníků úřadu, jeden z turniketů je totiž vždy otevřený pro návštěvníky úřadu.

Před seminářem se tvoří fronty

Na nové opatření si pomalu zvykají politici, úředníci i návštěvníci. Někteří jsou z něj dost rozladění. Složitější proceduru při vstupu do budovy umocňuje fakt, že mezi turnikety a dveřmi je u obou vchodů velmi málo místa.

Vzhledem k tomu, že se v budově koná řada seminářů nebo konferencí, kterých se účastní i desítky lidí, stává se, že musí čekat venku, dokud vrátný postupně všechny nevpustí dovnitř.

"V případě, že nějaký odbor pořádá například seminář, nahlásí daný pracovník na vrátnici jmenný seznam účastníků. Pracovník na recepci si tedy předem může připravit návštěvnické karty a lidem jdoucím na seminář je pak rovnou a rychleji vydávat," upozornila Mascheková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video