Rath zastavil proplácení poplatků ve středočeských lékárnách

  9:52aktualizováno  10:29
Středočeský kraj přestane platit poplatky za pacienty ve všech pěti svých lékárnách. Podle předběžného rozhodnutí soudu se zákaz vztahoval jen na lékárnu v mladoboleslavské krajské nemocnici. Hejtman David Rath považuje verdikt za zmatečný a chce jej zvrátit.
David Rath vyzval obyvatele kraje, aby se s dotazy obraceli přímo na soudkyni.

David Rath vyzval obyvatele kraje, aby se s dotazy obraceli přímo na soudkyni. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Hejtman připravil pro Středočechy informace, ve kterém jim rozhodnutí osvětluje. "Dne 7. dubna 2009 vydala paní JUDr. Monika Vacková, soudkyně Městského soudu v Praze, předběžné opatření, kterým zakázala Středočeskému kraji poskytovat Vám, pacientům, dar na úhradu regulačních poplatků v této lékárně," píše občanům. Informace zveřejní v pondělí v krajských lékárnách.

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

Rozhodnutí soudkyně považuje Rath za "asociální a protiústavní". "Soud zakázal poskytování daru lidem, což je minimálně kontroverzní," uvedla mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

Poplatky přestane kraj hradit až v úterý.

V závěru nabádá Rath obyvatele kraje, aby se s dotazy obraceli přímo na soudkyni, uvedl zde její celé jméno, telefonní kontakt na ústřednu soudu i adresu.

Co píše Rath občanům

Přečtěte si, co píše David Rath Středočechům. Informační cedule budou viset v krajských lékárnách.

Rath nyní hledá možnosti, jak pacientům 30 korun proplatit jinak. Jednou z možností je poskytnout pacientům slevový kupón. Aby se ale nejednalo o přímý dar kraje, poskytl by kraj dotace nemocnicím, které by slevové kupóny hradily, nastínil Rath.

O přesném postupu bude jednat v úterý ráno s řediteli nemocnic, návrhy poté projedná Rada kraje. "Rozhodne, zda tedy do doby úplného zrušení poplatků, ke kterému nepochybně dojde, nebude díky soudu kraj hradit poplatky pomocí daru, nebo zda kraj najde alternativní způsob úhrady poplatků tak, aby je občané nemuseli platit," uvedla Mascheková.

Soud zakázal hrazení jen v Mladé Boleslavi

Městský soud v Praze vydal tento týden na základě žaloby soukromých lékáren předběžné rozhodnutí, kterým nakázal okamžitě přestat hradit regulační poplatky za pacienty v krajské lékárně v Mladé Boleslavi.

Žalobu na krajské nemocnice ve středních Čechách podali dva majitelé soukromých lékáren. První z nich je v Mladé Boleslavi nedaleko krajské lékárny, druhá v Praze ve Vodičkově ulici. Podle nich kraj obchází zákon o veřejném zdravotním pojištění, svým chováním navíc znevýhodňuje soukromé lékárny a ohrožuje tím jejich existenci.

Soud ale vyhověl pouze mladoboleslavské lékárně, která je podle odůvodnění soudce bezprostředně vracením poplatků krajem postižena. Pražská lékárna podle něj znevýhodněna není.

Soud poprvé zakázal placení poplatků za pacienty lékárně ve Slezské nemocnici v Opavě na konci března. Lékárna ale po pouhých dvou dnech začala poplatky vracet jiným způsobem, místo trojstranné dohody pacient podepisuje individuální žádost o zpětné proplacení.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Letošní zima se podobá té v roce 2006, kdy Česko zasáhly povodně

Australský Queensland trápí rozsáhlé povodně.

Na každý metr čtvereční Česka teď připadá průměrně 45 litrů vody ve sněhu. Na českých a moravských horách leží okolo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz