Rath znovu řeční u soudu. A opět chce mluvit dlouhé hodiny

  13:48aktualizováno  13:48
U Krajského soudu v Praze začalo v úterý dopoledne jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten svou výpověď, podobně jako při dřívějších soudních stáních, plánuje na dlouhé hodiny a pravděpodobně ani ve středu neskončí. Výpověď začal kritikou státního zastupitelství.

U Krajského soudu v Praze začal proces v další větvi případu Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřiny Kottové (15.1.2018). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Rath stejně jako již několikrát dříve upozornil na to, že se případ dostal před trestní senát až po sedmi letech, což považuje ze strany žalobců za účelové. Stejně jako dříve také mluvil o údajných politických tlacích, které věc provázejí, a o údajné zaujatosti krajského soudu. Novinářům naznačil, že bude opět vypovídat velmi dlouho. 

Fotogalerie

Bývalý politik je v takzvané druhé větvi kauzy obžalován spolu s bývalou ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Kottovou a jejím manželem Petrem Kottem z braní úplatků za zmanipulování stomilionových veřejných zakázek, které se týkaly středočeských nemocnic a záchranné služby. Spolu s nimi čelí obžalobě z trestných činů přijetí úplatku, podplácení či zjednání výhody při zadání veřejné zakázky dalších šest lidí. Trestnímu stíhání se nevyhnuly tentokrát ani firmy.

„Státní zastupitelství ví, že si svědci po sedmi letech pamatují pouze zlomek toho, co se stalo, a dá se s nimi lépe manipulovat,“ prohlásil v úvodu projevu před soudem Rath. Také on sám si prý na spoustu věcí nevzpomíná.

Bývalý hejtman se také vrátil ke svým výhradám proti krajskému soudu, který před začátkem projednávání první části jeho věci zpřístupnil novinářům osobní údaje obžalovaných. Soud za to dostal v říjnu 2013 pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů. Námitku vůči nynějšímu trestnímu senátu vedenému soudkyní Ivou Říhovou Rath vznášet zatím nebude, má prý ale své pochybnosti. „Budu tomu říkat obava z nestrannosti tohoto senátu,“ prohlásil.

Rath přišel k soudu s transparentem. Začalo líčení v další části jeho kauzy

Politikovi se nelíbí, že se Říhová nezachovala jako dřívější předseda senátu Ivo Zelinka, který vrátil kauzu zpět policii kvůli rozhodnutí pražského vrchního soudu o nezákonnosti odposlechů pořízených v Rathově kauze. Bývalý hejtman považuje i přes rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) odposlechy za nelegální. NS podle něj „podlehl nátlaku ministerstva spravedlnosti, prezidenta a státního zastupitelství“. Na adresu žalobců se od Ratha snesla vlna kritiky. Zmínil mimo jiné návrh ministru spravedlnosti, aby zahájil kárné řízení se Zelinkou, což považuje za politický útok.

V prvních 40 minutách své výpovědi se bývalý politik k obžalobě zatím nedostal. Kritizoval mimo jiné, že se mu nelíbí nařízení hlavního líčení na čtyři dny v týdnu po dobu více než dvou měsíců. „Není to zdravé,“ uvedl. Dodal, že se také někdy musí starat o své pacienty. Soudkyně poté udělala přestávku na oběd.

Rathovi hrozí až dvanáctiletý nepodmíněný trest. V první části kauzy byl již nepravomocně odsouzen na 8,5 roku ve vězení. Bývalý hejtman již avizoval, že bude v případu podávat řadu stížností i k mezinárodním soudům. Od počátku případu v roce 2012 tvrdí, že je nevinný.

K případu se již vyjádřili i Kottovi, kteří obžalobu odmítli. Nepřijali ji ani další obžalovaní. Dnes vypovídal generální ředitel stavební společnosti Metrostav Pavel Pilát, který měl údajně slíbit Rathovi a Kottovým úplatky za zakázky na přestavby nemocnic. Také on mluvil o své nevině.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

V Litoměřicích nakrátko vystaví nejstarší českou listinu z roku 1057

Zakládací listina litoměřické kapituly sv. Štěpána datovaná k roku 1057

Jen velmi krátce bude v litoměřickém státním oblastním archivu k vidění nejstarší dochovaný originál písemného...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Čtvrtstoletí české ekologie: Stovky miliard šly hlavně na vodu a ovzduší

Ilustrační snímek

Do péče o životní prostředí se za čtvrt století investovalo 655 miliard korun. Většinu z toho zaplatily podniky, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz