Rath se pomstil soudkyni, která zakázala kraji platit poplatky

  11:59aktualizováno  11:59
Hejtman David Rath zveřejnil jméno i kontakt na soudkyni, která zakázala hradit poplatky v lékárnách patřících Středočeskému kraji. Těm, kteří nejsou s verdiktem spokojeni, doporučil obrátit se přímo na soudkyni.

David Rath ukazuje dopis s kontakty na soudkyni, která zakázala Středočeskému kraji proplácet poplatky v lékárnách (10. dubna 2009) | foto: Jan TřeštíkČTK

"Dotaz na důvody rozhodnutí soudu a rychlost vyřešení můžete vznést na paní JUDr. Moniku Vackovou, tel. 224 172 111, Městský soud v Praze, pracoviště Slezská 9, 120 00  PRAHA 2," stojí v informační ceduli, kterou kraj zveřejní ve svých lékárnách v pondělí.

Rathův dopis občanům

Přečtěte si, co píše David Rath Středočechům

Soudkyně Městského soudu v Praze Monika Vacková je dnes na dovolené, její vyjádření se proto nepodařilo získat. Mluvčí soudu byl však Rathovým postupem roztrpčen.

"Podle mě je to na samé hranici nátlaku činěného na soud. Je to, myslím, za hranicí etického chování a trochu to hraničí s šikanou," sdělil iDNES.cz mluvčí Petr Kulawiak.

Rath zdůvodnil svůj postup tím, že zákaz hradit poplatky není jeho rozhodnutím. "My to vysvětlení podat neumíme, není to naše rozhodnutí, je to rozhodnutí soudu. Odůvodnění by proto měl podávat soud," sdělil iDNES.cz.

Středočeský kraj dnes oznámil, že přestane platit poplatky za pacienty ve všech pěti svých lékárnách. Podle předběžného rozhodnutí soudu se zákaz vztahoval jen na lékárnu v mladoboleslavské krajské nemocnici. Hejtman Rath považuje verdikt za zmatečný a chce jej zvrátit. - o sporu čtěte více zde

Kdo zavolá, nic se nedozví

Kdo bude chtít od soudkyně či soudu získat nějaké informace, neuspěje. "Pro nás je partnerem pro komunikaci vždy jenom účastník řízení, to je žalobce nebo žalovaný. Pokud se na nás bude obracet kdokoliv jiný, nezbude nám nic jiného než komunikaci odmítnout s tímto odůvodněním," uvedl Petr Kulawiak. Podle něj je to stejný případ, jako kdyby o důvodech rozvodového řízení chtěli vědět naprosto cizí lidé. 

Uvedené telefonní číslo patří ústředně, kde zájemce přímo na soudce nepřepojí. "Je mi líto případných žadatelů, kteří budou vážit cestu nebo se budou snažit dovolat, žádné odpovědi se jim nedostane," upozornil Kulawiak.

Rath chtěl svým krokem zabránit tomu, aby občané telefonovali a psali na krajský úřad. "Nedovedu odhadnout, kolik lidí se na ni obrátí. Záleží na tom, kolika lidem bude rozhodnutí vadit a kolik lidí bude chtít sdělit nějaký svůj názor," řekl středočeský hejtman.

"Každý orgán veřejné moci, což je i soud, musí komunikovat s veřejností. Stejně jako musí komunikovat veřejné úřady jako kraje, města a ministerstva. Každé rozhodnutí samozřejmě může vyvolat řadu dotazů, tyto orgány mají povinnost na ně odpovídat, konečně lidi si je platí z daní," uzavřel David Rath.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Najdete na iDNES.cz