Rath přizná majetek ženy i přítelkyně

  1:00aktualizováno  1:00
David Rath ustoupil Václavu Klausovi, odešel z čela lékařské komory. V pátek ho prezident Klaus jmenuje ministrem zdravotnictví. Kvůli přítelkyni si však bude muset dávat pozor na podezření ze střetu zájmů.

David Rath se svým mimomanželským poměrem s Renatou Horkou netají. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Rath: vadí, nevadí

OBRAZEM:
Panoptikum ministrů zdravotnictví

Takové doznání ještě žádný český politik v polistopadové éře neudělal. David Rath se chystá v povinném formuláři o majetkových poměrech informovat nejen o své manželce Evě Rathové, ale i o přítelkyni Renatě Horké.

"Máme společnou investiční aktivitu. Takže část, která se týká společného majetku, určitě uvedu," říká Rath. Nastupující ministr zdravotnictví mluví o společném domě, který si s Horkou postavili za Prahou.

Nejde přitom jen o dům v Hostivicích. Rath si kvůli přítelkyni bude muset dávat velký pozor, aby se nedostal do dalšího podezření ze střetu zájmů. Renata Horká se totiž angažuje ve zdravotnictví.

Teď pracuje jako šéfka vnějších vztahů v německé farmaceutické firmě Böhringer Ingelheim, od prosince nastupuje k domácímu výrobci léků Zentiva. Tady bude mít na starosti registraci nových léků u státního ústavu. - více zde

Kromě toho MUDr. Horká pracuje také v České lékařské komoře (kterou Rath až do středy vedl) jako vedoucí oddělení vzdělávání.

"Kdybych ale měl jmenovat všechny své blízké přátele, aby nikdo neřekl, že jsem v potenciálním střetu zájmů, tak bych se musel nechat vystřelit na Měsíc," říká Rath s tím, že dvě třetiny jeho známých pracují v oboru. Jeho žena Eva je internistka, lékaři jsou i otec Ratmír s matkou Evou.

Jenže v případě přítelkyně pracující ve farmacii je to něco jiného. Ministr zdravotnictví nepřímo rozhoduje o tom, jak budou firmy prosperovat. Podepisuje totiž klíčovou vyhlášku, jež určuje, kolik za které léky zaplatí pojišťovny.

"Role ministra je úplně jiný kalibr, má obrovskou moc při vydávání vyhlášek," upozorňuje na možné pochybnosti stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS.

Rath tvrdí, že všem podobným podezřením se vyhne. "Do rozhodnutí komise složené z odborníků nebudu jakkoliv zasahovat právě proto, aby mě nikdo nemohl obvinit, že někomu nadržuji," slibuje Rath.

Společnost Zentiva se už do podobného problému dostala loni. Tehdy vyšlo najevo, že syn Rathovy předchůdkyně Milady Emmerové pracuje v Zentivě jako marketingový šéf.

Firma odmítá, že takovými angažmá si získává lepší kontakty s ministerstvem. "Nezkoumáme příbuzenské a rodinné vztahy oficiální, natož pak neoficiální," reaguje mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Nevěra? Nejsem pokrytec
Zajímavé je, že se David Rath (39) se svým mimomanželským poměrem s Renatou Horkou vůbec netají, a dokonce o něm bez problémů mluví na veřejnosti.

"Já si myslím, že každý si má žít, jak mu to vyhovuje. Já prostě nemám rád pokrytectví, že bych se někde plížil a bál se o tom mluvit," argumentuje.

Podobně jako kdysi místopředseda ODS Miroslav Macek, se snaží z toho udělat výhodu.

"Koneckonců pan prezident Klaus má dvacetiletou přítelkyni a je mu čtyřiašedesát. Ale já na tom nespatřuji nic špatného, to mi na něm naopak přijde jako jeden z mála sympatických a zlidšťujících prvků," nezapomněl Rath pošťouchnout prezidenta, který ho přes dva týdny odmítal jmenovat ministrem zdravotnictví.

Připomněl mu jeho vztah se studentkou ekonomie Klárou Lohniskou, který vyšel najevo před dvěma lety.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Kvůli náledí byla uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem Brno je uzavřena na 98. kilometru kvůli náledí. O nesjízdnosti vozovky v tomto úseku mezi Humpolcem a...

Najdete na iDNES.cz