Rath: Podporuji bojkot, který vyhlásili dárci krve

  9:31aktualizováno  9:31
Bojkot transfuzních stanic, k němuž vyzývá zmocněnec Sdružení dárců krve Jaroslav Kotrman, je podle lékařů nevídané vydírání. Nezasáhne navíc reformu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka - jak je míněno - ale pacienty. Jejich operace se neobejdou bez krevních derivátů. David Rath ho i přesto podporuje.

Bojkot podporuji, i když je drsný. To je i Julínkova reforma, říká David Rath. | foto: Jan ZátorskýJan ZátorskýMAFRA

"Krve je nedostatek a dobrovolných dárců ubývá," varuje bývalý šéf Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavel Klener.

Hematologové spoléhají na zásoby krve a krevní plazmy a také na nesobeckost dobrovolných dárců. "Mají vrozenou potřebu pomáhat a dělat dobro. Věřím tedy, že pokud je kvůli pacientům v nouzi zavoláme, tak bez řečí přijdou," říká jeden z hematologů.

Zásoby krve vydrží zhruba na tři týdny
Tři týdny by transfuzní stanice bez krve vydržely, pak už by to byl pro zdravotníky obrovský problém. Stávka dárců krve by se dost prodražila. "Museli bychom například nakupovat v zahraničí," uvažuje mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Jana Štanclová.

Třítýdenní bojkot vyhlásilo Sdružení dárců krve, které vyzývá dárce krve a krevní plazmy, aby se připojili v termínu od 9. do 30. června. Sdružení nesouhlasí s reformou ministra Tomáše Julínka.

"Předpokládám, že naši výzvu vyslyší minimálně sedmdesát procent dobrovolných dárců krve," odhaduje zmocněnec sdružení Jaroslav Kotrman. Sdružení eviduje přes 100 tisíc dobrovolných dárců. České transfuzní stanice jich pak celkem registrují asi 340 tisíc, to je včetně těch, kteří si za krev nechají platit.

Kotrman netají, že pokud se s ministrem Julínkem nedohodne na změkčení reformy, Sdružení dárců krve ještě přitvrdí a vstoupí do časově neomezeného bojkotu transfuzních stanic. "A to teprve bude radikální krok, který by měl ministerstvo zdravotnictví velmi bolet," varuje Julínka zmocněnec Kotrman. "Byl by to obrovský problém, už teď se potýkáme s nedostatkem krve od dárců," upozornila Štanclová.

Dobrovolní dárci krve jsou podle bývalého ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavla Klenera pro zdravotnictví nepostradatelní. "Lidé, kteří si za odběr krve nechávají platit, mohou právě kvůli zisku zatajit nemoc, kterou při laboratorních testech jen těžko odhalujeme," vysvětluje profesor.

Jakkoliv má Klener značné výhrady k reformě zdravotnictví, jež podle něho "shazuje ze stolu jakékoliv připomínky odborníků", považuje bojkot transfuzních stanic za nemorální vydírání. "Tohle je na mne už trochu moc. Odmítám to," říká.

Na drsný pytel drsná záplata, říká Rath
David Rath je naopak zastáncem zásady, že na drsný pytel má být přišita drsná záplata.

"Bojkot transfuzních stanic je sice hodně drsný, ale ODS v čele s ministrem Julínkem nejedná s pacienty ani trochu v rukavičkách. A to pomíjím fakt, že lidé, kteří dávají krev léta zdarma, si třeba pár dní po dalším odběru musí v téže nemocnici platit regulační poplatek za vyšetření, o příplatcích na léky ani nemluvě," vypočítává Rath.

V diskusi o reformě zdravotnictví hodlá proto navrhnout, aby dlouholetí dárci krve byli ze zákona osvobozeni od třicetikorunového poplatku.

ČSSD již od dřívějška trvá na tom, aby se to týkalo i dětí do osmnácti let, důchodců, invalidních důchodců a lidí, kteří pobírají méně než dvojnásobek životního minima. Požadavky zmocněnce Kotrmana budou podle všeho pro ministra Julínka jen těžko přijatelné. A jeho mluvčí Tomáš Cikrt už teď bez obalu říká: "Zatahování dárců krve do reformy zdravotnictví je sprosťárna, kterou nelze ničím ospravedlnit."

"Tím u nás Cikrt skončil. Bavit se budeme už jen s Julínkem," vzkazuje Kotrman. Nedává mu však na výběr a požadavky stupňuje: držitelé zlaté Janského plakety by měli mít parkovací místa v nemocnicích a sleva jízdného pro dárce musí platit ve všech městech, a ne jen někde.

To však už i lékaři Janu Stránskému dochází trpělivost: kroky vedení Svazu dárců krve považuje za snahu proměnit chvályhodný čin tisíců dobrovolných dárců na zvrhlou formu politického protestu.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Najdete na iDNES.cz