Rath ovládl VZP, premiér vyzval šéfku k odchodu

  9:46aktualizováno  18:50
Ministr zdravotnictví David Rath uvalil nucenou správu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Správcem je jeho náměstek Antonín Pečenka z ODS. Chce prověřit a zlepšit hospodaření. Pro pacienty se nic nemění. Rath a premiér Paroubek vyzvali šéfku VZP Musílkovou k rezignaci, ta ji odmítá.

David Rath zavedl nucenou správu VZP. Premiér Paroubek ho podpořil. | foto: Michal SváčekMF DNES

SPECIÁL:
Bouře ve zdravotní pojišťovně

Nucená správa nebude mít podle Ratha negativní důsledky na proplácení péče a na její poskytování občanům. Lékařům pak Rath slíbil zlepšení situace kolem zpožďování plateb, do několika měsíců by prý měli dostávat zaplaceno v termínu.


"Je mi líto, že paní ředitelka z našich jednání nevyvodila závěry pro sebe a museli jsme sáhnout k tomuto nestandardnímu řešení," řekl Rath Českému rozhlasu - Radiožurnálu.

Dodal, že věří, "že tento stav nebude trvat dlouho a ředitelka Jiřina Musílková vyhoví našim žádostem".

Paroubek vyzval Musílkovou k odchodu
Premiér Paroubek Ratha podpořil. Ministerstvo zdravotnictví podle premiéra nemělo jinou možnost. "Je třeba něco udělat," řekl Paroubek na setkání s novináři. Dodal, že Rath má v tomto kroku jeho plnou politickou podporu.

Premiér zdůraznil, že nucená správa se bude pojišťovny týkat jen po dobu nezbytně nutnou. Tedy několik týdnů, nejpozději skončí koncem ledna. 

"Chytrému napověz. Myslím, že paní ředitelka by se měla vzdát své funkce," řekl premiér na adresu ředitelky Musílkové.

Jiřina MusílkováSedmapadesátiletá Jiřina Musílková je ústřední ředitelkou Všeobecné zdravotní pojišťovny od července 1999. Jejím řízení ale byla pověřena už na sklonku předchozího roku po odstoupení tehdejšího ředitele Jiřího Němce. Ve VZP pracuje už třináct let, rok zastávala post ekonomky, šest let působila na postu prokuristky.
ZDROJ: ČTK

Musílková ale rezignaci odmítá. "Dnes jsem dostala podporu od dvanácti krajských ředitelů pojišťovny. Premiérovu výzvu samozřejmě nevyslyším," řekla vpodvečer na Radiožurnálu.

Pojišťovna vzala nucenou správu na vědomí
Cílem nucené správy je podle Ratha stabilizace financí VZP a urychlené vylepšení jejího hospodaření. David Rath také vyzval ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou, aby odstoupila.

"VZP bere fakt nucené správy na vědomí a bude ho respektovat," řekl ČTK tiskový mluvčí pojišťovny Jiří Suttner.

Důvody vedoucí k nucené správě bude ale pojišťovna analyzovat. "Pokud zjistíme, že jsou irelevantní, jsme připraveni uskutečnit právní kroky vycházející z opravných prostředků, které má pojišťovna k dispozici," uvedl Suttner.

Zároveň požádal pojištěnce a plátce pojistného, aby vnímali tuto situaci "jako krok ke stabilizaci zdravotnictví".

Ministerstvo má podle zákona právo zavést nucenou správu nejdéle na rok. V případě nucené správy podléhají všechna rozhodnutí vedení pojišťovny schválení správce.

Rath: Peníze tekly i do ODS
Ministerstvo chce také udělat hloubkovou kontrolu hospodaření pojišťovny a následně zajistit takový rozvoj, aby se VZP stala nejkvalitnější a nejefektivněji fungující zdravotní pojišťovnou v zemi.

Rath na tiskové konferenci mimo jiné řekl, že prověří materiály, které nasvědčují, že peníze z VZP proudily i lidem spojeným s ODS, nebo přímo lidem z této strany.

Konkrétně jmenoval například europoslance Milana Cabrnocha, Miroslava Ouzkého, či pražského primátora Pavla Béma. "Někteří z nich měli přímo obchodní vztahy s VZP," řekl ministr novinářům. Důkazy ale nepředložil.

ODS se proti Rathovým výrokům ohradila. Občanští demokraté podle ČTK označili tato tvrzení za osobní a neopodstatněná. Strana zásadně odmítla i uvalení nucené správy na VZP.

Ministerstvo zvýšilo dozor nad pojišťovnou i kvůli obavám, že by další nekontrolované působení současného managementu VZP vedlo k prohlubování zadlužení pojišťovny a rozvracení finančních toků mezi zdravotnickými zařízeními. To by podle ministerstva mohlo zásadně ohrozit dostupnost zdravotní péče pro miliony občanů.

Rath na tiskové konferenci například uvedl, že mu vadí, že se v nemocnicích mnohdy tísní i několik pacientů v jednom pokoji, zatímco VZP si staví mramorové paláce.

Připomíná to dávnou minulost, míní šéf Senátu
Předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS Rathův krok se zavedením nucené správy kategoricky odmítl. Podle něj jde o populistické gesto, které nemá nic společného se zlepšením situace ve financování zdravotnictví.

"Jsou to kroky připomínající dávnou minulost, zřejmě jde o vyřizování osobních účtů pana Ratha a našemu zdravotnictví a jeho financování to rozhodně nepomůže," prohlásil Sobotka. Podle něj se tak Rathovy metody zalíbí komunistům a "přátelům starých pořádků, ale zdravotnictví to nevyléčí".

Dluh VZP jde do miliard
Dluh pojišťovny koncem října přesáhl deset miliard. Do konce roku může deficit v hospodaření VZP stoupnout ještě o další dvě miliardy, pokud se okamžitě nezačne s úsporami. Zdravotnictvím ročně proteče zhruba 200 miliard.

Rath v říjnu, ještě jako náměstek ministra, pojišťovnu uklidňoval, že k nucené správě nedojde. S Musílkovou se dohodl na úsporách. "K vyhlášení nucené správy tak zatím není důvod," řekl zhruba před třemi týdny novinářům. - více zde

Rath kritizuje hospodaření VZP už od roku 1998, kdy se stal prezidentem České lékařské komory. Podle ČTK ji nazýval tlustou pijavicí a opakovaně hrozil, že požádá ministerstvo zdravotnictví, aby zahájilo kroky k vyhlášení nucené správy nad pojišťovnou.

neco

neco

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 18. června 2007. Anketa je uzavřena.

ds
ds 27

sfs
sfs 15

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Najdete na iDNES.cz