Komunisté, jak Rath poznamenal, jsou věrní a spolehliví a princip menšinových vlád by se podle něho měl zvolit i na celostátní úrovni.

Komunisté, jak Rath poznamenal, jsou věrní a spolehliví a princip menšinových vlád by se podle něho měl zvolit i na celostátní úrovni. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Rath: ODS ohrožuje demokracii, komunisté ale ne

  • 2481
Středočeský hejtman David Rath tvrdí, že má důvod ke spokojenosti. Čtyři základní sliby, s nimiž středočeská ČSSD šla vloni do krajských do voleb, už splnil. A stačil mu na to pouhý rok. Cenou za to je však napjatý rozpočet kraje a "spojení" s komunisty. Ti už podle něj navíc nepředstavují žádné nebezpečí pro demokracii.

Rathovi se podařilo prosadit zrušení zdravotnických poplatků, žákovské jízdné zdarma, zavedení zubařských pohotovostí a půl miliardy korun pro obce. Své plány by ale nedokázal prosadit bez tolerance KSČM.

Komunisty už nepovažuje za nebezpečí pro demokracii

David Rath, který před dvaceti lety jako mladý student medicíny demonstroval na Národní třídě v Praze proti totalitnímu režimu, se za spolupráci s komunisty nestydí.

 "Dnes je to už jiná politická strana, a dokonce ODS má s tou bývalou komunistickou stranou společného možná mnohem víc," vysvětluje Rath podivné spojenectví. Na celostátní úrovni totiž něco takového zakazuje sociálním demokratům Bohumínské usnesení.

"Od člověka, který v ODS byl, je to nehoráznost. On kolem sebe dští síru, v ODS totiž nedostal příležitost, protože je bezpáteřní," reagoval bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS).

Petr BendlRath nevynechá jedinou příležitost, aby se do ODS a Petra Bendla strefil. A po roce také vysvětluje, proč by v žádném případě nešel do velké koalice s ODS. "Nemám rád velké koalice, vede to k pravolevým kompromisům. Menšinové vlády jsou férovější," zdůraznil Rath.

Komunisté, jak poznamenal, jsou věrní a spolehliví a princip menšinových vlád by se podle něho měl zvolit i na celostátní úrovni. Rozpor nevidí ani v tom, že proti KSČ a totalitnímu režimu v mládí vystupoval.

"Komunistická strana byla před rokem 1989 mocenské uskupení, tehdy byla militantní stranou, ovládala policii i tajnou policii a používala je proti svým politickým odpůrcům. Ale dnes je řada tehdejších jejích vůdčích osobností po smrti nebo ve vysokém věku a ti, co zbyli, ty nelze označit za konjunkturalisty, protože jsou už dvacet let právem i neprávem otloukánky. Protože když si chce někdo vysloužit ostruhy, jde si do nich kopnout," tvrdí Rath o svých nejbližších spojencích.

Středočeské ODS připadají taková slova vyřčená dvacet let po pádu totality naprosto neuvěřitelná. "Tak to je ta největší zrůdnost, s kterou jsem se na kraji setkal, to jsme tady nikdy neměli," reagoval Petr Bendl.

Bendl navíc Ratha podezírá z toho, že skutečným důvodem jeho spojenectví s komunisty jsou osobní politické ambice. "David Rath moc dobře ví, že už se nikde jinde nechytne. Sociální demokraté nejsou ohledně přístupu ke komunistům jednotní, ale Rath vsadil na prokomunistické křídlo a doufá, že ho jednou dostane do vlády. To, co říká teď, vlastně lze číst jako: jsem připravený, přijďte si pro mě," vnímá jeho výroky Bendl.

Rath na svých slovech nic špatného nevidí a tvrdí, že jen popisoval svoji roční zkušenost s komunisty. "Člověk se má postavit zlu v době, kdy mělo sílu. Řekněte, komu dneska komunisti škodí? Koho zavírají, perzekují, šikanují? Nikoho," tvrdí Rath.

A naopak ODS označuje za stranu, která je pro demokracii v Česku nebezpečnější než komunisté.

ODS také přičítá svůj jediný prozatímní dílčí neúspěch v kraji. Nedaří se mu totiž otevřít v Kutné Hoře středočeskou univerzitu, která byla jeho velkým snem. Návrh zákona, který by to umožnil, zatím neprošel v Poslanecké sněmovně.

Voličům Rath vzkazuje, že se žákovským jízdným zdarma i proplácením regulačních poplatků počítá Středočeský kraj i v příštím roce. "Je to z jeho strany jen populismus a z hlediska kraje rok promarněných příležitostí," hodnotí to Bendl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video