Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Soud zamítl Rathův požadavek, aby se mu Bradáčová omluvila

  15:31aktualizováno  15:31
Bývalý hejtman a poslanec David Rath marně žádal u soudu omluvu po vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Poškodila ho prý svými výroky, ve kterých označila za obstrukce jeho občanskoprávní spor s žalobcem v korupční kauze. Rath byl za přijímání úplatků nepravomocně odsouzen k osmi a půl rokům vězení.

David Rath se svým právníkem Adamem Černým u Krajského soudu v Praze. (14. ledna 2014) | foto:  František Vlček, MAFRA

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Michael Květ odmítl Rathovu žalobu v celém rozsahu. Vrchní státní zástupkyně se bývalému hejtmanovi omlouvat nemusí, naopak Rath jí bude muset uhradit náklady na řízení. Rozsudek není pravomocný.

Žalované vyjádření uvedla Bradáčová v lednových Otázkách Václava Moravce v České televizi. Vysvětlovala, že kvůli občanskoprávnímu sporu Ratha s žalobcem Petrem Jirátem ani nežádala, aby si vzal Rathovu korupční kauzu na starost i u odvolacího soudu. Podle ní by to mohlo vést k další Rathově námitce podjatosti státního zástupce.

Ani Rath, ani Bradáčová se čtvrtečního projednání žaloby u soudu neúčastnili, nechali se zastupovat svými právníky.

„Uvedla dvě nepravdivá tvrzení,“ řekl Rathův zástupce Adam Černý o Bradáčové.

První se týkalo občanskoprávního sporu, který označila státní zástupkyně za obstrukci, druhý zmínky o námitce proti žalobci z Rathovy strany.

Rath totiž podával námitku proti soudci, ne proti Jirátovi. Černý tvrdí, že Bradáčová svými slovy dala návod soudcům, jak mají o občanskoprávní žalobě proti Jirátovi rozhodnout.

Podle zástupce Bradáčové je žaloba neoprávněná a nedůvodná. U soudu přečetl celé vyjádření vrchní státní zástupkyně ze zmíněného pořadu.

Fotogalerie

„Vyjádření je zcela korektní. Je tam vyjádřen určitý názor, na který má žalovaná právo, a který nijak nezasahuje do osobnostních práv žalobce. Když si to člověk čte, nevidí tam žádnou zaujatost,“ sdělil. Výrok Bradáčové o údajné obstrukci byl podle něj „decentním vyjádřením“ vlastního mínění. „Já to považuji za obstrukci,“ řekla doslova vrchní státní zástupkyně o Rathově žalobě na Jiráta.

Černý zkritizoval i jiné výroky Bradáčové. „Negativní osobní postoj žalované je dlouhodobý. Uvedla do médií 18 výroků, které jsou nepravdivé. Nikdy se za ně neomluvila,“ uvedl. Zdůraznil, že jako vrchní státní zástupkyně Bradáčová požívá důvěry veřejnosti. „Snažila se dehonestovat žalobce. Je tam zřejmá nenávist, nikdy se o něm nevyjádřila pozitivně, nikdy neuvedla na pravou míru nesprávné údaje, které uvedla o žalobci,“ zkritizoval dále Bradáčovou Černý.

Řekl o ní také, že kauzu jeho klienta zneužila k tomu, aby se mediálně zviditelnila. Také podle něj ovlivnila nejen veřejnost, ale také soudy, které rozhodovaly nebo teprve mají rozhodovat. „Získala obrovskou moc,“ uvedl Rathův právník o vrchní státní zástupkyně.

Moje klientka se nemá za co omlouvat, řekl zástupce Bradáčové

Soudce Michael Květ se na počátku pokusil přimět obě strany ke smíru, ale nepodařilo se to. „Žalovaná se nedomnívá, že by udělala cokoli protiprávního, a nemá tedy se za co omlouvat,“ uvedl zástupce Bradáčové.

David Rath si má podle dosud nepravomocného rozsudku Krajského soudu v Praze odpykat osm a půl roku ve vězení (o verdiktu čtěte zde). Navíc státu propadne podstatná část jeho majetku v hodnotě kolem 21 milionů korun. Proti verdiktu se Rath odvolal, stejně jako státní zástupce, který by uvítal, aby bývalému poslanci propadl veškerý majetek. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.

Spolu s Rathem čelili obžalobě i další lidé zapojení do organizace tendrů ve Středočeském kraji. Kateřina Kottová (dříve Pancová) jako ředitelka nemocnice Kladno a její manžel Petr Kott, koordinátor nemocnic, si mají odsedět osm let. Ani jejich rozsudky nejsou pravomocné.

Žalobou napadl Rath také soudce Roberta Pacovského, který o něm rozhodoval v první instanci (více zde). Chtěl po něm omluvu a náhradu újmy ve výši téměř 100 tisíc korun. Městský soud ale jeho žalobu zamítl.

Podívejte se na Rathovo vyjádření k obžalobě, rozsudku a trestu:

Autoři: ,

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Premium

Záhada netopýrů. Čeští vědci objasňují, jak se virus přenesl na lidi

V některých zemích, například v Peru, už začali venkované vybíjet netopýry. I když zatím jen v ojedinělých případech....

Respektujme kroky vlády. Pocity „vyvolených“ jsou liché, píše Václav Klaus

Buďme zodpovědní a respektujme zaváděná opatření. Výtky řady opozičních politiků a zklamaných ambiciózních jednotlivců,...

Premium

Malostranský zápisník: Co neměli vědět maturanti

Kam se poděl oblek Jana Hamáčka, jakým trikem se může Miroslav Kalousek dostat na ministerstvo financí, co se nikdy...

Najdete na iDNES.cz