Řápková ukázala část své diplomky, vyučující z práv si ale nepamatuje

  14:55aktualizováno  17:22
Chomutovská primátorka Ivana Řápková novinářům ukázala dokumenty o svém studiu na plzeňské právnické fakultě. Její diplomová práce patří k těm, které z fakultní knihovny zmizely. Starostka její finální podobu také nemá, pouze pracovní. Řápková si nepamatuje, kdo její práci vedl, ani kdo byl oponentem. Nevzpomněla si ani na jména přednášejících.

Primátorka Ivana Řápková ukázala novinářům dokumentaci o svém studiu na právech Západočeské univerzity (7. října 2009) | foto: Libor ZavoralČTK

Primátorka si stěžuje, že ji kauza školy, která se potýká s problémy kvůli opisování závěrečných prací, poškozuje. "Nejvíce mi vadí, že škola nemá své věci v pořádku, přesto se stále diskutují jména některých studentů, především politiků. Práce nebyly ukládány tak, jak měly být," uvedla Řápková.

Primátorka si nepamatuje vedoucího ani oponenta

Chomutovská starostka, která získala titul magistr, dnes ukázala dodatek k diplomu opatřený razítkem univerzity a podpisem tehdejšího děkana fakulty Milana Kindla. Obsahuje záznamy o zkouškách a zápočtech po dobu studia od prosince 2000 do května 2005.

ÚVOD DIPLOMOVÉ PRÁCE IVANY ŘÁPKOVÉ

Předložila i vysvědčení o státní závěrečné zkoušce a pracovní verzi diplomové práce s názvem Státní správa a samospráva v oblasti životního prostředí. Řápková studovala dálkově. Nepamatuje si jména vyučujících ani jméno vedoucího své diplomové práce či oponenta.

Již minulý týden mluvčí primátorky rozeslal soubor, který obsahuje úvod a první stránku z pracovní verze diplomové práce Řápkové. Na první stránce chybí jméno univerzity, fakulty i vedoucího a oponenta práce.

Nesrovnalosti v elektronickém systému školy

V elektronickém archivu kvalifikačních prací Západočeské univerzity se sice dá najít, že Řápková diplomku obhájila, o moc víc informací už tam ale není. Chybí i zápis v kolonce "vedoucí práce".

Stejné je to i u dalších "slavných" studentů fakulty. Vedoucího nenajdete u dcery a syna zavražděného Františka Mrázka, u prorektora policejní akademie Jana Brázdy či Čunkova advokáta Eduarda Bruny.

Většina "obyčejných" studentů ale vedoucí nebo vedoucího v elektronickém archivu zapsáno má. Zároveň také mají podrobněji popsané téma práce. To u prací výše zmíněných také chybí.

Nejlépe z nich vychází starosta Prahy 5 Milan Jančík - u jeho práce na téma Správa hlavního města Prahy v letech 1918-1967 je alespoň jméno vedoucího. A pokud si do vyhledávače zadáte jméno dalšího bývalého studenta Stanislava Grosse, nenajdete vůbec žádný záznam.

Informační systém ukazuje ještě jednu nesrovnalost. Agentura ČTK uvedla, že Řápková školu studovala v kombinované formě, tedy dálkově. Systém ale v kolonce "forma studia", kde je u jiných studentů písmeno K, ukazuje P jako prezenční studium.

Informační systém univerzity tvrdí, že Ivana Řápková studovala prezenčně. Primátorka ale mluví o kombinovaném studiu (7. října 2009)

Fakulta se podrobí hloubkové kontrole

Na počátku skandálu právnické fakulty Západočeské univerzity byl údajný plagiát závěrečné práce bývalého proděkana fakulty Ivana Tomažiče. Ve své disertační práci prý opisoval z cizího textu.

Vzápětí se ukázalo, že v knihovně školy chybějí desítky diplomových či disertačních prací významných právníků či politiků. Navíc se spekuluje i o příliš krátkém studiu některých absolventů.

Po nátlaku studentské obce a kritice akreditační komise ministerstva školství vedení fakulty složilo funkce. Nejprve děkan Jaroslav Zachariáš, později i proděkani Tomažič a Kindl. Prozatímním děkanem se stal exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, fakultu čeká hloubková kontrola.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Karlovarský kraj od ledna povede Petr Kubis, zastupitelé schválili výměnu

Hejtmanem Karlovarského kraje se stane od 1. ledna Petr Kubis. Nahradí svou stranickou kolegyni z ANO Janu Mračkovou...

Jak si slunce hrálo s větrem. Byly říjnové dny, kdy opět vládlo naplno léto

Letošní říjen přinesl rekordně teplé dny i mrazivá rána. Celkově byl měsíc teplotně nadprůměrný. Dlouhodobý průměr 8,1...

Plzeň jako první nabídne pamětní bankovku k výročí sametové revoluce

Plzeň se v neděli 17. listopadu stane prvním městem v Česku, kde bude k mání pamětní eurobankovka vydaná u příležitosti...

Vy to nezvládnete. Matky samoživitelky čelí předsudkům, práci shání i roky

Každá třetí samoživitelka hledala po mateřské práci déle než půl roku. Většina se navíc setkala s předsudky, zda...

Najdete na iDNES.cz