Buď jako já, nebo skončíš jako fetka, říkal romským dětem raper Gipsy

  14:11aktualizováno  14:11
Vylíčit svůj životní příběh přijel ve čtvrtek za dětmi do školy v ústecké čtvrti Předlice romský raper Radoslav "Gipsy" Banga. V pořadu s názvem Když chceš, tak to dokážeš! je nabádal k životu bez drog, násilí a kriminality. "Buď budeš jako já, budeš mít love, nebo skončíš jako fetka a chcípneš," řekl školákům.

Radoslav "Gipsy" Banga před dětmi z ústecké základní školy v Předlicích | foto: Karel PešekMF DNES

Jen třetina dětí 7. ZŠ v ústeckých Předlicích, kam chodí hlavně romské děti, se přihlásila, když se jich na besedě raper ptal, kdo má doma internet. Les rukou se zvedl, když chtěl vědět, kdo má doma Facebook. "Tak to se máte," řekl školákům Gipsy.

"Když já jsem skončil devátou třídu, byl jsem bezdomovec. Spal jsem po sklepech, v kanálech, na hřbitově. Víte, co je bezdomovec?" ptal se Banga, kterého děti hltaly očima. "Ty víš? Nevíš, kecáš!" oponoval raper malému klukovi, když mezi dětmi procházel nebo s nimi seděl na zemi a líčil svůj příběh.

Jeho zastávka byla pro děti vyznamenáním. "Rodiče mám rád, hlavně mámu. Ale když se fotr s kumpány u nás doma opil, tak nás ponižoval a ji bil jako koně. Pak rozmlátil celej byt. Kdo z vás to zná?" ptal se dětí Gipsy. A z několika řad se ozvalo nesmělé já.

"Moc se nesměj, Sofie, když je váš fotr notor a lump, pak si cikánský holky vybírají stejnýho chlapa. To nikdy nedopusťte, to si nedělám pr...," apeloval Banga a šel dětem zazpívat, celá tělocvična si notovala s ním.

Idol všech místních romských dětí líčil, jak nikdy neměl vlastní kalhoty, ponožky, tričko, vše dědil po sourozencích. Přesto jako jediný z kamarádů vydržel na základní pražské škole, i když musel snášet posměšky "bílých o sockách".

Škola je důležitá, vysvětloval dětem Banga

"Moje životní chyba byla, že jsem se na obchodní akademii popral a na školu se vykašlal. Škola je sice pro vás nuda, ale ten papír je strašně důležitý. Bez něj, zejména vy, Cikáni, nemáte šanci na dobrou práci," vysvětloval dětem Banga.

Dodal, že proto si nyní ve třiceti letech, i když je známý, dodělává střední školu. "A nemusel bych, protože mám love, o kterých se vám nezdá," líčil školákům, kterých se ptal na jejich sny.

Gipsy se taky školáků ptal, jak se pozná dealer. "Je voháklej, má auto, prachy a je to frajer," odpověděl mu malý Roman. Banga dětem vylíčil, že jen hloupý dealer drog je takový, ti největší a nejmazanější vypadají úplně normálně. A přidal příběh spolužáka.

"Nikam nezapadl, s nikým se moc nebavil. V devíti letech se chytil blbý party a začal fetovat. A nes... se s tím, začal herákem. V jedenácti ho našli mrtvýho u popelnice," vzpomínal Banga.

Fotogalerie

Děti ztichly, ze sálu se ozvalo pár hlasů, že neměl začínat herákem, ale hulit. To Bangu dopálilo. "Myslíte, že můžete hulit bez následků. Nemůžete," oponoval Gipsy a přidal story kamaráda, který měl jet natáčet hudbu do Anglie.

Záleží jen na vás

"Jenže se zhulil, prošvih letadlo. Já odletěl. Můžeš si vybrat, buď budeš jako já, budeš mít love, nebo skončíš jako fetka a chcípneš," dal školákům na výběr raper a zazpíval písničku o drogách Amen Savore.

Varoval je i před krádežemi. "Čorka vám vyjde první, pátá. Ale pak vás chytí a budete hnít v base a už se z toho nevyhrabete. Do roka jste tam zase," líčil raper.

"Jako Cikáni to nebudete mít jednoduchý, nikdo pro vás nehne ani prstem. Záleží jen na vás, jaký budete mít život. A jde to, já to dokázal," rozloučil se s dětmi Banga.

U dětí měl raper úspěch, i když udržet jejich pozornost dvě hodiny byl nadlidský úkol. "Bylo to hodně dobrý. Říkal, že se máme učit a nemáme hulit," chválil besedu Jakub Čonka.

"My máme partu, ale dobrou, sedíme na lavičkách, povídáme si. Já chodím na gymnastiku, přidám fotbal. A David hraje na kytaru, spolu půjdeme na truhláře nebo zedníka," chlubil se Patrik Kanaloš.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Najdete na iDNES.cz