Buď jako já, nebo skončíš jako fetka, říkal romským dětem raper Gipsy

  14:11aktualizováno  14:11
Vylíčit svůj životní příběh přijel ve čtvrtek za dětmi do školy v ústecké čtvrti Předlice romský raper Radoslav "Gipsy" Banga. V pořadu s názvem Když chceš, tak to dokážeš! je nabádal k životu bez drog, násilí a kriminality. "Buď budeš jako já, budeš mít love, nebo skončíš jako fetka a chcípneš," řekl školákům.

Radoslav "Gipsy" Banga před dětmi z ústecké základní školy v Předlicích | foto: Karel PešekMF DNES

Jen třetina dětí 7. ZŠ v ústeckých Předlicích, kam chodí hlavně romské děti, se přihlásila, když se jich na besedě raper ptal, kdo má doma internet. Les rukou se zvedl, když chtěl vědět, kdo má doma Facebook. "Tak to se máte," řekl školákům Gipsy.

"Když já jsem skončil devátou třídu, byl jsem bezdomovec. Spal jsem po sklepech, v kanálech, na hřbitově. Víte, co je bezdomovec?" ptal se Banga, kterého děti hltaly očima. "Ty víš? Nevíš, kecáš!" oponoval raper malému klukovi, když mezi dětmi procházel nebo s nimi seděl na zemi a líčil svůj příběh.

Jeho zastávka byla pro děti vyznamenáním. "Rodiče mám rád, hlavně mámu. Ale když se fotr s kumpány u nás doma opil, tak nás ponižoval a ji bil jako koně. Pak rozmlátil celej byt. Kdo z vás to zná?" ptal se dětí Gipsy. A z několika řad se ozvalo nesmělé já.

"Moc se nesměj, Sofie, když je váš fotr notor a lump, pak si cikánský holky vybírají stejnýho chlapa. To nikdy nedopusťte, to si nedělám pr...," apeloval Banga a šel dětem zazpívat, celá tělocvična si notovala s ním.

Idol všech místních romských dětí líčil, jak nikdy neměl vlastní kalhoty, ponožky, tričko, vše dědil po sourozencích. Přesto jako jediný z kamarádů vydržel na základní pražské škole, i když musel snášet posměšky "bílých o sockách".

Škola je důležitá, vysvětloval dětem Banga

"Moje životní chyba byla, že jsem se na obchodní akademii popral a na školu se vykašlal. Škola je sice pro vás nuda, ale ten papír je strašně důležitý. Bez něj, zejména vy, Cikáni, nemáte šanci na dobrou práci," vysvětloval dětem Banga.

Dodal, že proto si nyní ve třiceti letech, i když je známý, dodělává střední školu. "A nemusel bych, protože mám love, o kterých se vám nezdá," líčil školákům, kterých se ptal na jejich sny.

Gipsy se taky školáků ptal, jak se pozná dealer. "Je voháklej, má auto, prachy a je to frajer," odpověděl mu malý Roman. Banga dětem vylíčil, že jen hloupý dealer drog je takový, ti největší a nejmazanější vypadají úplně normálně. A přidal příběh spolužáka.

"Nikam nezapadl, s nikým se moc nebavil. V devíti letech se chytil blbý party a začal fetovat. A nes... se s tím, začal herákem. V jedenácti ho našli mrtvýho u popelnice," vzpomínal Banga.

Fotogalerie

Děti ztichly, ze sálu se ozvalo pár hlasů, že neměl začínat herákem, ale hulit. To Bangu dopálilo. "Myslíte, že můžete hulit bez následků. Nemůžete," oponoval Gipsy a přidal story kamaráda, který měl jet natáčet hudbu do Anglie.

Záleží jen na vás

"Jenže se zhulil, prošvih letadlo. Já odletěl. Můžeš si vybrat, buď budeš jako já, budeš mít love, nebo skončíš jako fetka a chcípneš," dal školákům na výběr raper a zazpíval písničku o drogách Amen Savore.

Varoval je i před krádežemi. "Čorka vám vyjde první, pátá. Ale pak vás chytí a budete hnít v base a už se z toho nevyhrabete. Do roka jste tam zase," líčil raper.

"Jako Cikáni to nebudete mít jednoduchý, nikdo pro vás nehne ani prstem. Záleží jen na vás, jaký budete mít život. A jde to, já to dokázal," rozloučil se s dětmi Banga.

U dětí měl raper úspěch, i když udržet jejich pozornost dvě hodiny byl nadlidský úkol. "Bylo to hodně dobrý. Říkal, že se máme učit a nemáme hulit," chválil besedu Jakub Čonka.

"My máme partu, ale dobrou, sedíme na lavičkách, povídáme si. Já chodím na gymnastiku, přidám fotbal. A David hraje na kytaru, spolu půjdeme na truhláře nebo zedníka," chlubil se Patrik Kanaloš.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Města bojují se suchem vysokou trávou. Často však naráží na odpor obyvatel

Některá místa ve Žďáře nad Sázavou spíš než město těsně před víkendem...

Není tomu tak dávno, co byla vzrostlá tráva úhlavním nepřítelem správců městské zeleně a dlouhá stébla se kosila při...

Česko si užije tropický týden, má být přes 35 stupňů. Déšť v nedohlednu

Koupání ve Žlutých lázních v Praze (12. června 2019)

Poslední červnový týden přinese do Česka tropické počasí a sucho. Uprostřed týdne může teplota v odpoledních hodinách...

VIDEO: Demonstrace z dronu. Statisíce hlav, tuny odpadu i 70 lidí po kolapsu

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Nedělní protest na pražské Letné byl zřejmě největší demonstrací od roku 1989, dorazilo více než čtvrt milionu lidí....

Najdete na iDNES.cz