Ransdorf odvrátil dražbu svého bytu. Mám kupce, tvrdí

  13:04aktualizováno  13:04
Zadlužený europoslanec Miloslav Ransdorf v poslední době podruhé odvrátil dražbu svého majetku, konkrétně bytu v pražských Záběhlicích. Měla se konat ve čtvrtek, exekutorka ji však zrušila. Společně se zástupci věřitele totiž souhlasila s tím, že politik prodá nemovitost za tržní cenu mimo dražbu.

Europoslanec Miloslav Ransdorf ve volebním štábu KSČM v Praze. (26. října 2013) | foto:  Milan Bureš, MAFRA

Portálu iDNES.cz to řekla sama exeturka Ivana Pýchová. Věřitelem je v tomto případě spořitelní družstvo Unibon, které je nyní v likvidaci.

Exekutorka s krokem souhlasila, protože Ransdorf tvrdí, že už má na byt kupce. Tomu již podle Pýchové banka schválila hypoteční úvěr. Právě z této hypotéky bude část dluhu splacena. Dluh u Unibonu činí podle dražební vyhlášky činí tři miliony a necelých 39 tisíc korun.

"Kupní smlouva na nemovitost by se měla podepisovat někdy teď s tím, že je to kryté hypotečním úvěrem. Jeho schválení mi banka v úterý potvrdila," uvedla Pýchová. Peníze podle ní banka převede rovnou na účet exekutorského úřadu.

Kdo byt kupuje a za kolik, nechce exekutorka ani právní zástupce Ransdorfa Roman Havlín říci. "Dozvíte se to, až dáme kupní smlouvu na katastr," řekl iDNES.cz Havlín.

Podle informací iDNES.cz Ransdorf byt prodává zhruba za 2,5 milionu korun. Znalci pro účely exekuce hodnotu nemovitosti vyčíslili na 2,3 milionu. Vyvolávací cena v dražbě měla činit 1,5 milionu. I kdyby byt politik prodal, dluh zcela jistě neuhradí celý. Zbytek prý zaplatí ze svého ve splátkách.

Europoslancův dluh Unibonu však není uzavřen, protože exekutorce na účet exekutorského úřad zatím nepřišly peníze z hypotečního úvěru. "Pokud nedorazí a prodej neproběhne, dražba bytu bude znova nařízena," uvedla Pýchová.

Dražbu bytu a pražské vily odvrátil už jednou

Byt v pražských Záběhlicích a rodinný dům v Libuši se měly dražit už v červnu. I tehdy však politik na poslední chvíli splatil část dluhu. Jelikož nevyrovnal zbytek, záběhlický byt šel znovu do dražby. Konat se měla ve čtvrtek 28. listopadu.

Ransdorfa dluhy provázejí léta. Do exekucí se však dostal jen kvůli části z nich. Kolik dluží mimo Unibon, není možné přesně zjistit; Ransdorf ani Havlín to říkat nechtějí. Stejně tak, kde konkrétně peníze na umoření dluhu politik bere.

Už dříve Havlín hovořil o tom, že mu půjčí dvě firmy. Jednou z nich má být S. V. O., v níž figuruje Havlínova manželka. Havlín nyní tvrdí, že další dva věřitelé, kteří politikovi půjčili, jsou penzisté a jeho osobní přátelé. Jejich jména opět nesdělil s tím, že by na ně "byla uspořádána štvavá kampaň".

Firma S V O figuruje v dění okolo Muzea dělnického hnutí. Jeho ředitelka Libuše Eliášová však tvrdí, že právě prostřednictvím této firmy a machinací s datovou schránkou muzea se Havlín a další lidé pokoušeli muzeum ovládnout a dostat se k jeho sbírkám. Podala proto trestní oznámení. To nyní řeší policie.

Sám Havlín čelí rovněž exekuci. "Nařídil ji Okresní soud v Liberci. Dluh činí cca 36 tisíc bez příslušenství a nákladů," říká mluvčí exekutorské komory Petra Báčová.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

V části Česka hrozí kvůli vydatným dešťům povodně, hlásí meteorologové

Rozvodněná řeka Bečva v obci Ústí (22. května 2019)

Do Česka přijdou v noci na úterý a během úterka vydatné srážky, které mohou zvedat hladiny řek. Na některých místech...

Z pastvin mizí hmyz rozkládající trus dobytka. Brouky hubí antiparazitika

Svinka (Armadillidium)

Z pastvin v Beskydech mizí hmyz a další živočichové, kteří rozkládají trus hospodářských zvířat. Ten tam pak zůstává...

Euforie v ODS: Babišova koalice podle ní slábne, skokanem je exministr Vondra

Europoslanec Jan Zahradil oslavuje ve štábu ODS volební úspěch. (26. května...

Občanští demokraté ve volbách do Evropského parlamentu skončili druzí a mají dvakrát tolik mandátů než doposud....

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz