Bývalý šéf žalobců Rampula měl stíhat velké ryby, teď jednu zastupuje

  19:01aktualizováno  19:01
Středeční výslech podnikatele Ivo Rittiga, hlavní postavy, kvůli které padla vláda, odkryl zajímavý detail. Spolu s Rittigem dorazil na policejní služebnu i jeho advokát - bývalý vrchní žalobce v Praze Vlastimil Rampula. V případě přitom i jméno jeho někdejšího bývalého podřízeného Libora Grygárka.

Advokát podnikatele Ivo Rittiga Vlastimil Rampula odchází z policejní služebny v pražské ulici Na Perštýně, kam se Rittig 18. září dostavil k výslechu v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. | foto: ČTK

Bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula odešel loni v létě z čela úřadu coby symbol neochoty a neschopnosti justice chytit i "velké ryby" na stamilionových podvodech.

Vlastimil Rampula

Ivo Rittiga v kauze Nagyová zastupuje bývalý pražský vrchní žalobce Vlastimil Rampula. Jeho náměstkem na vrchním státním zastupitelství byl Libor Grygárek, který čelí podezření, že v minulosti chránil před stíháním právě Rittiga. Rampula skončil ve funkci žalobce loni v létě, kdy Nejvyšší správní soud uznal kasační stížnost, kterou podal tehdejší ministr Jiří Pospíšil.

Středa však ukázala, že Vlastimil Rampula svou velkou rybu nakonec ulovil. Ovšem jako advokát. V této funkci totiž dorazil k výslechu lobbisty a vlivného podnikatele Ivo Rittiga. (více o výslechu zde)

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Rittiga zpovídal zatím jen jako svědka v kauze šéfky úřadu expremiéra Nečase Jany Nagyové a uplácení exposlanců trafikantů. Rittig se s Nagyovou loni několikrát sešel.

V angažmá Rampuly kolem Rittiga je přitom jeden velký paradox. K případu kolem Nagyové se totiž detektivové propracovali, když původně začali prověřovat něco jiného - a to napojení bývalého náměstka Rampuly Libora Grygárka na pražské kmotry, jako byl právě Rittig. K němu patřil ještě lobbista Roman Janoušek a politik ODS Tomáš Hrdlička.

Policie má podezření, že Grygárek zjednodušeně řečeno vynášel informace, a znemožňoval tak prošetřování možného ovlivňování veřejných zakázek ze strany lobbistů. V této části kauzy zatím nikdo nebyl obviněn a všichni jakoukoli vinu odmítli. Pokud by však obvinění padlo, bude mít Rampula coby Rittigův obhájce přímo přístup do spisu s údaji i o Grygárkovi. A to z doby, kdy byl jeho nadřízeným a kdy možná z vrchního zastupitelství unikaly informace.

Bývalý vrchní žalobce zatím nemá přístup ke spisům

Rampula se nechce o svém angažmá bavit. Na telefony neodpovídá a při příchodu na policii ve středu novinářům jen řekl, že předpokládá, že pan Rittig bude vypovídat.

Ivo Rittig

  • V roce 1988 byl odsouzen na devět let vězení za podvody, kterých se dopustil jako vedoucí prodejny v Praze. Byl amnestován.
  •  Koncem devadesátých let prostřednictvím firmy Prospecta Moda ovládal některé butiky v Pařížské ulici.
  •  Podle protikorupčního fondu Karla Janečka byl napojen na Dopravní podnik Prahy. Přes firmu Cokeville Assets prý inkasoval část peněz z papírových jízdenek na MHD. Podle fondu figuruje Rittigovo jméno také ve vyvádění peněz z Nemocnice Na Homolce. Rittig podal na fond žalobu, ale u městského soudu neuspěl.
  • Platí za kmotra středočeské ODS, kde prý měl vazby na Petra Bendla.

Další z právních zástupců Rittiga, Karolína Babáková z kanceláře MBS Legal, vysvětlila, že to byl její nápad, oslovit právě Rampulu. "Přizvali jsme ho do týmu pro jeho rozsáhlé trestněprávní zkušenosti. Spolupráce s ním je velmi podnětná. Jinak mezi panem Rittigem a panem Rampulou žádný vztah není," sdělila.

Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, které celou kauzu kolem Nagyové i Grygárka dozoruje, účast Rampuly zatím nevadí.

"Zaznamenali jsme to samozřejmě a kalkulujeme s jeho účastí. V této základní části případu, týkající se pana Grygárka, Rittiga a dalších, zatím ale nikdo nebyl obviněn, a tudíž ani nikdo z advokátů nemá přístup do spisového materiálu. Udělali jsme také veškerá opatření proti úniku informací," uvedl olomoucký žalobce Petr Šereda.

Exministryně u výslechu

V případě Jany Nagyové vypovídala ve čtvrtek i bývalá vicepremiérka a exministryně obrany Karolína Peake. Ta policii uvedla, že o zneužívání agentů Vojenského zpravodajství, o které v kauze jde také, nic nevěděla. Vyšetřovatelům vysvětlovala i to, jak byla odvolána z pozice ministryně obrany.

Případ je zatím podle něj ve fázi prověřování, kdy policie teprve dostává do rukou expertizy materiálů zabavených při červnových domovních prohlídkách. Z toho důvodu se také středeční výslech Ivo Rittiga vztahoval jen k Nagyové a exposlancům. "Obecně platí, že k trestné činnosti se nikdo sám nepřizná, takže není účelné dělat výslech, dokud nejsou zanalyzované například výstupy z prohlídek," dodal Šereda.

Podle advokátky Hany Marvanové, která se podílela na přípravě kárné žaloby na Rampulu podané v roce 2011 ministerstvem spravedlnosti, potvrdilo jeho nové angažmá důvody jeho odvolání z vrchního zastupitelství. "Byla to nečinnost v kauze gripeny a nestandardní jednání v kauze IPB. Tedy brzdění věcí s napojením na politiku," upozorňuje.

Bez zajímavosti jistě není ani Rampulovo dřívější obhajování odložení případu kauzy privatizačního podvodu v Mostecké uhelné. Případ je nyní souzen ve Švýcarsku, loni byli exmajitelé společnosti obviněni i u nás. Dva z nich jsou dlouholetí klienti kanceláře MSB Legal, s níž je nyní Rampula při hájení Rittiga v týmu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

Lubomír Zaorálek na programové konferenci (17. 6. 2017)

Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho...

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz