Rakovina se už v Česku léčí stejně dobře jako v Unii

  15:39aktualizováno  15:39
Onkologičtí pacienti v Česku měli loni poprvé stejně kvalitní léčbu jako nemocní v zakládajících zemích Evropské unie, tvrdí předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Rakovinou onemocní každý třetí Čech a každý čtvrtý na ni zemře. Onkologové se starají celkem o 380 tisíc pacientů.

Česko je první v Evropě i na světě ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku u mužů. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Ročně přibude v Česku 67 tisíc nových onemocnění a 28 tisíc lidí následkům onemocnění podlehne.

Česko je první v Evropě i na světě ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku u mužů a na pátém místě v Evropě a devátém ve světě u žen. V mezinárodním srovnání ve výskytu onkologických onemocnění je v přepočtu na 100 tisíc mužů šesté v Evropě a deváté na světě a na 100 tisíc žen desáté v Evropě a patnácté na světě.

"Tak velké množství pacientů vyžaduje dobrou organizaci léčby," shrnul profesor Vorlíček. Česká onkologická společnost proto stanovila před čtyřmi lety síť 18 komplexních onkologických center. Do té doby se rakovina léčila ve dvou stovkách nemocnic po celé republice.

Soustředěním péče do center se podařilo zavést do Česka moderní biologickou léčbu, která je cílena přímo do nádorové buňky. Je ale extrémně drahá, pro jednoho pacienta stojí od několika set tisíc do milionu korun na rok, k dispozici je pouze ve specializovaných centrech.

Po auditu zbylo 13 center

Ve druhé polovině loňského roku provedlo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Českou onkologickou společností v centrech audity, přídomek komplexní jich obhájilo třináct. Audity prověřily technickou, odbornou i organizační úroveň, léčebné kapacity i personální obsazení. Nehodnotily tedy úspěšnost léčby. V EU je obvykle jedno komplexní centrum na milion obyvatel a Česko jich na deset milionů obyvatel má třináct, připomněl Vorlíček. - čtěte Onkologická centra přežijí, šesti Julínek sebere název "komplexní"

Omezení sítě však vyvolalo v postižených centrech nesouhlas, titul získalo zpět jen zlínské centrum. Audit kritizovala vědecká rada České lékařské komory. Podle jejího předsedy Aleše Hermana by ministryně Daniela Filipiová měla audity zopakovat. Audit má trvat půl roku, nikoli několik desítek minut, jak to podle děkana třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy docenta Bohuslava Svobody bylo například ve vinohradském centru. Kritici také postrádají jasná kritéria hodnocení a zveřejnění výsledků.

Kde hledat informace

Stanislava Pánová z ministerstva zdravotnictví, která se na přípravě auditů podílela, namítla, že auditům předcházely několikaměsíční přípravy, netrvaly tedy jen pár minut. Výsledky byly zveřejněny ve věstníku.

Pokud některé centrum ze sítě vypadlo, neznamená to podle Vorlíčka, že léčí špatně a že tam pacienti více umírají. Chybí jim některé vybavení, například centra v pražské Všeobecné fakultní nemocnici a ve Fakultní nemocnici Brno neměla lineární urychlovače, bez kterých nelze poskytovat onkologickou léčbu v plné šíři. Až si vybavení doplní, mohou o přídomek komplexní znovu požádat, vysvětlil Vorlíček.

Onkologická společnost sleduje využití drahých léků v centrech, má souhrnná data ke konci roku 2008. Z nich vyplývá, že biologickou léčbu dostávají pacienti, kteří z ní mohou mít užitek. Léky jsou totiž účinné jen u některých diagnóz, v celkovém počtu jen asi u každého desátého.

Aby se pacient dostal k této specializované péči, měl by podle Vorlíčka především popsat své potíže praktickému lékaři. Ten ho vyšetří a pošle ke specialistovi. Podle typu potíží to může být například chirurg, gynekolog či urolog.

Pokud praktik potíže nebude považovat za závažné a pacient je bude mít dál, měl by se obrátit přímo na odborníka. Pokud vyšetřením zjistí rakovinu, vyhodnotí, zda je pro pacienta vhodná léčba v běžném centru, nebo potřebuje péči specialistů v komplexním centru.

"Důležité je, aby se každý člověk sám aktivně staral o své zdraví, vyhledával si správné informace, radil se s ošetřujícím lékařem a ověřoval si informace z více zdrojů," upozornil Vorlíček.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Zvrhlého pána usvědčil počítač. Sexuální predátoři však po síti krouží dál

Muž, jenž si na internetu říkal Zvrhlý pán, nebo také Zralý chlapák a jehož při lovu dětí na síti odhalil reportér MF...

Chceme odstoupení rektora Zimy, žádají po smlouvě s Home Creditem akademici

Po podpisu smlouvy o partnerství s firmou Home Credit vyzývají k odstoupení rektora akademici a tři členové vědecké...

ODS vyzývá Schillerovou k rezignaci kvůli zeti, ta to považuje za absurdní

Představitelé opoziční ODS vyzvali k rezignaci ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Skupina propojená s...

Poslanci se dohadují kvůli ČT, o výročních zprávách zatím nehlasovali

Spor mezi poslanci vyvolalo dopoledne projednávání starších výročních zpráv České televize. Debatu rozvířil Pavel...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz