Ženy po rakovině budou déle čekat na rekonstrukci prsu, varuje lékař

  15:28aktualizováno  15:28
Ženy, které chtějí podstoupit kvůli rakovině rekonstrukci prsu, čekají na operaci hrazenou z veřejného pojištění léta. A situace se pro ně může ještě zhoršit. Upozorňuje na to přední plastický chirurg Jan Měšťák. Podle jiné nemocnice ale situace není tak kritická. Tvrdí to i VZP.

Výměna implantátů PIP - nový bezpečný implantát (nalevo) a vyjmutý implantát s průmyslovým silikonem(napravo). | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

„Je šílené, aby 32letá žena bez prsu čekala na implantát tři roky,“ domnívá se Měšťák. Ten patří mezi přední osobnosti svého oboru. Vede univerzitní Kliniku plastické chirurgie v Nemocnici Na Bulovce a je spoluvlastníkem soukromé kliniky estetické chirurgie.

Měšťák dlouhodobě kritizuje délku čekání pacientek a opakovaně upozorňuje, že ženy na operaci hrazenou z veřejného pojištění čekají léta, což je podle něj nepřijatelné. A tvrdí, že příští rok se situace ještě zhorší.

„Dnes jen na naší klinice čeká 500 žen na operaci zhruba dva roky, za dva roky jich bude o mnoho více a čekací doba se prodlouží třeba na tři a půl roku,“ řekl iDNES.cz Měšťák.

Situaci podle něj zhorší absence peněz od mecenášů. „Byly sponzorské dary, které měly vliv na čekací doby, ale ty jsou již vyčerpány,“ vysvětlil lékař.

Podle něj jsou nepřiměřené čekací lhůty i u prevence. Tedy u zákroků, kdy si žena nechává odstranit obě prsní žlázy, protože u ní existuje vysoké riziko vzniku rakoviny. Touto zkušeností si prošla například herečka Angelina Jolie, jejíž příběh strhl vlnu zájmu o genetická vyšetření (více o rozhodnutí Jolie čtěte zde).

Preventivní odstranění prsou

Podle statistických údajů se téměř u 85 procent geneticky zatížených žen zhoubný nádor prsu objeví do 70 let věku. Pokud genetika vysoké riziko prokáže, mají ženy možnost podstoupit takzvanou oboustrannou profylaktickou mastektomii (vyoperování prsní žlázy). Ta je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, stejně jako následná rekonstrukce poprsí.

Podle Měšťáka takové pacientky musí na následnou rekonstrukci čekat i rok. 

Za operaci na soukromé klinice i 110 tisíc

Rekonstrukci prsu řeší chirurgové buď vlastní tkání pacientky, nebo implantátem. Jeden implantát určený pro rekonstrukci stojí podle Měšťáka zhruba devět tisíc korun. Pojišťovna hradí pouze jeden typ implantátu a kromě něj i operaci. Vše je hrazeno jako jeden výkon, nelze proto uhradit pouze operaci, nebo jen implantát. Ženy si navíc nemohou implantát samy vybrat, protože je předem dáno, který jim pojišťovna uhradí.

Úhrada u oboustranné profylaktické mastektomie včetně následné modelace se pohybuje kolem 36 tisíc korun.

Podle Měšťáka jde o částku, která dokáže ušetřit mnohem vyšší náklady na případnou léčbu. „Pokud žena nepodstoupí preventivně operaci a rekonstrukci prsů včas, může onemocnět nejen rakovinou. Její následná léčba pak stojí často více než jeden milion korun,“ tvrdí lékař.

Část žen čekání nevydrží a ačkoliv mají nárok na úhradu pojišťovnou, některé z nich vydají za prevenci až 110 tisíc korun na soukromých klinikách.

Zkušenosti předního plastického chirurga ukazují, že nemusí jít jen o fyzický vzhled nebo o partnerské soužití, ale zejména o psychiku pacientky. „Zvláště u mladších žen se objevuje fenomén takzvaná dysmorfofobie, neboli strach z vlastní ošklivosti,“ popsal Měšťák.

Ženy, které o prs či prsa přijdou, se se změnou vyrovnávají těžko, jejich intimní život proto může skončit v troskách. Proto čas hraje při rekonstrukcích roli a je pro pacientky nesmírně důležitý.

Čeká se, ale ne kvůli penězům, říká ředitelka nemocnice

Peníze jsou podle Měšťáka důvodem, proč ženy musejí čekat. Lékař upozorňuje, že v praxi úhrady rekonstrukcí prsu nefungují tak, že by úhrada z veřejného zdravotního pojištění šla za výkonem a pacientkou. Tok peněz ovlivňují takzvané paušály. Tedy to, že nemocnice hospodaří s balíkem prostředků, ze kterého musí vybrat, co a kdy uhradí.

TK Nemocnice Na Bulovce k vadným prsním imlantátům. Na snímku MUDr. Jan Měšťák

Jan Měšťák, přednosta Kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce

Paušál, vyplácený pojišťovnami ve formě záloh, ale nezohledňuje reálný počet pacientek ani to, že se během roku může změnit. Nemocnice proto předem nastaví jistý strop, který říká, kolik operací si může dovolit. Podle Měšťáka je z paušálu povoleno pouze šest implantátů za měsíc. Právě tento limit podle něj následně vede k prodlužování čekacích lhůt.

S tím nesouhlasí ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. „Úhrady fungují podle DRG systému, platby jsou tedy právě za pacienta a diagnózu,“ řekla iDNES.cz Vrbovská.

Sama ale připustila, že ženy po rakovině na rekonstrukční operaci čekají rok a půl. Příčinou jsou podle ní počty akreditovaných pracovišť a plastických chirurgů. Ty neumožňují operaci provést rychleji. Podle ředitelky Bulovky to ale není špatně. „Kapacita je dostatečná a stačí. Jedná se o již vyléčené pacientky, které čekají na zákrok, který jim vrátí zpět ženskost,“ dodala Vrbovská.

Ženy jdou na operaci za půl roku, tvrdí Vinohrady

Podle Vrbovské více než roční čekání ženy podstupují i na jiných pracovištích, které zákroky smějí provádět za veřejné peníze. Kromě Bulovky jde o Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV), brněnskou Fakultní nemocnici u sv. Anny nebo Fakultní nemocnici Olomouc.

FNKV ovšem mluví o jiné délce čekání. „Čekací doba na preventivní odebrání obou prvních žláz je cca do tří měsíců. Čekací doba na rekonstrukce cca do šesti měsíců,“ uvedl její mluvčí Lukáš Matýsek. Na Vinohradech nyní čeká na rekonstrukci prsa zhruba třicet žen, několik dalších pak podstoupí vymodelování hrudníku po preventivním odebrání obou prsních žláz.

„Na Bulovce může být přetlak, protože pacient chodí za konkrétním jménem a pracovištěm,“ vysvětluje si odpovědi z Vinohrad Vrbovská. Naráží tím na fakt, že Měšťák patří mezi české špičky v oboru plastické chirurgie a klinika, kterou na Bulovce vede, je vyhledávaná. Na rekonstrukci prsou se specializuje a navíc jako jediná klinika plastické chirurgie u nás je součástí komplexního onkologického centra.

Podle Oldřicha Tichého, mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), jež má zhruba šest milionů klientů, neeviduje pojišťovna žádné větší množství stížností na čekací lhůty. „VZP v roce 2014 evidovala méně než sto stížností klientů na nedostatečnou časovou či místní dostupnost zdravotní péče, ovšem stížnost na nepřiměřeně dlouhé čekání na plastiku prsu mezi nimi nebyla podle dostupných informací ani jedna,“ uvedl Tichý s upozorněním, že evidence za celý letošní rok ještě nebyla uzavřena, takže se může stát, že jednu či dvě stížnosti pojišťovna přece jen zaznamená.

Úhrady VZP plastických operací prsou
RokPočet pacientekÚhrada celkem v Kč
20086431 649 211
20097301 980 580
20107792 141 530
20117121 967 662
20129142 314 787
20131 0282 739 556

Pokud by pro pacienty bylo čekání neúnosné, stejně jako jiným lidem VZP doporučuje ji kontaktovat. „Pokud by se na nás některá klientka se stížností obrátila, uděláme vše pro to, abychom jí zařídili péči v rozsahu a termínu, na jaký má nárok. Stejně postupujeme i v případě, že si lidé stěžují na dlouhé čekání u jiných výkonů, a troufnu si tvrdit, že z 99 procent jejich problém umíme vyřešit,“ dodal mluvčí VZP.

Vadné PIP implantáty už lékaři vyměnili

V poněkud odlišné situaci jsou ženy, které žádaly výměnu vadných PIP implantátů použitých pro rekonstrukci prsu po rakovině. Na operaci je lékaři z Kliniky plastické chirurgie Na Bulovce objednávali i do čtvrt roku. „Čekání na operaci je u nich kratší než u rekonstrukcí. Mají v těle zdravotně závadný materiál, který musí pryč,“ podotkl Měšťák. 

Jen na Klinice plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce po skandálu, který Česko zasáhl zhruba před třemi lety (více čtěte zde), už vyměnili implantáty 233 ženám z celkového počtu zhruba 280. Podle Měšťáka ne všechny ženy o výměnu stojí, protože jim PIP implantáty nezpůsobují potíže. Na Bulovce tak už prakticky vyměnili vadný materiál všem zájemkyním.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady operaci kvůli PIP implantátům znovu podstoupila stovka žen. „Nemocnice písemně oslovila všechny pacientky, kterým byly nevhodné PIP implantáty ve vinohradské nemocnici voperovány, a nabídla jim konzultaci o možnosti bezplatné výměny. Tyto výměny byly provedeny u necelé stovky pacientek se zdravotní indikací,“ uvedl její mluvčí Lukáš Matýsek.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Najdete na iDNES.cz