„Pan Krejčíř je v Jihoafrické republice stále souzen kvůli mnoha záležitostem, proto proces vydání zatím ve hře není,“ sdělil MF DNES Chrispin Phiri, mluvčí jihoafrického ministerstva spravedlnosti.
Server Neovlivní.cz přitom na začátku dubna uváděl, že vydání českého gangstera je na spadnutí. Dle informací serveru se na návrat Krejčíře připravovali lidé z jeho okolí, měli v té souvislosti vyčlenit až 100 milionů korun. „Berou to v podstatě jako hotovou věc, počítají s tím, že letos bude doma,“ potvrdil anonymní zdroj z bezpečnostní komunity pro Neovlivní.cz.
Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý |
Zároveň měla probíhat neformální dojednávání jeho vydání. Návrat měl údajně proběhnout na konci letošního roku. Čekalo se však na oficiální verdikt jihoafrických úřadů. O tom, že by se ve věci rozhodlo, však neví ani česká strana.
„Další postup ve věci je plně v působnosti příslušných jihoafrických orgánů. K dnešnímu dni nemá ministerstvo spravedlnosti od jihoafrických orgánů informaci o tom, zda a jakým způsobem bylo o extradiční žádosti rozhodnuto,“ uvedl mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka pro MF DNES.
Bojím se o život, vzkázal Krejčíř z JAR. Krátce poté mu shořela vila |
Krejčíř do Jihoafrické republiky utekl při zatýkání již před téměř osmnácti lety. I po útěku pokračoval v nelegálních činnostech. V roce 2007 byl zadržen jihoafrickou policií. Tehdy i české ministerstvo požádalo o jeho vydání. Od té doby se žádost několikrát upravila s ohledem na trestní řízení v Česku. Naposledy byl Krejčíř odsouzen Městským soudem v Praze v roce 2015 k patnáctiletému testu vězení.
V roce 2016 soud v Jihoafrické republice poslal Krejčíře na 35 let do vězení. Už v srpnu 2015 ho soud uznal vinným z únosu, pokusu o vraždu a obchod s drogami. Krejčíř řekl, že se proti rozsudku odvolá. Odvolání soud zamítl. Ve vězení může studovat, cvičit a přijímat návštěvy.