"Jedna třída bude romská, druhá se bude skládat z majoritní části populace," uvedla místostarostka Valašského Meziříčí Dagmar Lacinová. "Jde o ojedinělý projekt, který nemá ve Zlínském kraji obdoby," doplnil mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.
Proč se město rozhodlo vydat touto cestou? Odpověď je prý jednoduchá. "Romové často nemotivují děti, aby se vzdělávali. Rodiče sami mají často základní vzdělání, to chceme změnit," podotkla ředitelka meziříčské charity Zdislava Odstrčilová.
Tři děti se už odhlásily
Právě Charita totiž už tři roky ve městě provozuje komunitní centrum Zeferino. To je zaměřeno na práci s romskými dětmi. Ty se pak hlásí právě na Masarykovu školu. "Romové často neprošli mateřskou školou, takže mají určitý společenský deficit. První třída sestavená jen z romských dětí by jim tak mohla pomoci," doplnila.
Podle ředitele ZŠ Masarykova nebude experiment znamenat žádný problém. "Budou mít speciální učitelku, učební plán a podobně," popsal ředitel školy Otto Medek. Jeden problém však už nastal.
Dáme zvlášť bílé a černé, nebo chytré a méně chytré děti?čtěte blog čtenářky iDNES.cz |
"Už se nám tři děti odhlásily. A to proto, že se objevily informace o tomto záměru," přiznal ředitel. "Romskou třídu ale otevřeme, už kvůli specifickým vzdělávacím potřebám Romů," řekla místostarostka Lacinová.
Záměr města ostře kritizovalo ministerstvo školství a ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který připomněl rasovou segregaci v minulém století. Nápad se nelíbí ani psychologům, kteří upozorňují, že pro děti je prospěšnější rozmanitý kolektiv než izolace. Město však trvá na svém. Podle ředitele školy by spojení žáků do jedné třídy "nefungovalo".