Na oslavu narozenin své mluvčí přišel bývalý hejtman s páskou přes oko

  8:58aktualizováno  8:58
V sobotu ráno v jihlavské nemocnici ve věku 53 let zemřel první hejtman Vysočiny, někdejší starosta i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. V posledních letech ho na kraji i na NKÚ provázela mluvčí Radka Burketová. Vypráví, co se svým báječným kamarádem zažili.

Radka Burketová dělala mluvčí Františku Dohnalovi už na krajském úřadě. Odešla za ním pak i na Nejvyšší kontrolní úřad. | foto: ČTK

Zpočátku k němu přistupovala s nejistotou a nedůvěrou. Stačil však první rozhovor a věděla, že ten člověk bude jejím osudem a že se stanou velkými přáteli.

Radka Burketová doprovázela Františka Dohnala jako jeho mluvčí od vzniku Kraje Vysočina, trávila s ním roky i na Nejvyšším kontrolním úřadu. "Stali se z nás skvělí kamarádi, dobře jsem poznala i jeho rodinu," říká.

O Františku Dohnalovi vypráví jako o báječném člověku a jedné z největších osobností, jaké v životě potkala. "I když to byl ohromný odborník, lidsky mi byl velmi blízký. Byl to férový táta od rodiny," popisuje ho.

Přitom jejich první kontakt byl ryze profesionální. Radka Burketová pracovala jako redaktorka regionálních novin v Třebíči, když dostala nabídku na pozici krajské mluvčí.

"Říkala jsem si, že není jen tak někomu dělat mluvčího, že si musíme sednout lidsky a povahově. A tak jsem tehdy požádala pana hejtmana o rozhovor. Zavolala jsem mu a on se nabídl, že se staví v redakci. Pochopila jsem, že to není zhýčkaný politik s nosem nahoru," líčí seznámení Burketová.

Okamžitě po rozhovoru zjistila, že je Dohnal báječným člověkem. "Sedli jsme si na první dobrou. Říkala jsem si, že s takovým člověkem bych chtěla pracovat," vypráví. Práci na kraji dostala a nikdy poté toho nelitovala.

Pracovní vztah brzy přerostl ve velké přátelství s celou Dohnalovou rodinou.

Jak jen svému šéfovi říct, že jsem těhotná a musím skončit?

Radka Burketová byla jednou z těch, kdo v roce 2003 zařizoval tehdejšímu hejtmanovi netradiční svatbu na vrchu Javořice.

Jedna ze vzpomínek ji pak vrací k oslavě svých třicátých narozenin. "Pojali jsme ji v duchu pirátů z Karibiku. František Dohnal na ni přišel s rodinou. Všichni na sobě měli námořnické tričko a pásku přes oko," vzpomíná.

"Měl skvělý smysl pro humor, nikdy žádnou legraci nezkazil. A přitom nikdy nikoho nepodrazil, nikomu neublížil, byl za všech okolností spravedlivý," popisuje ho.

Sama ho označuje za jednoho z nejbáječnějších chlapů v životě. Možná proto byla hodně nervózní, když otěhotněla a nevěděla, jak po letech spolupráce svému šéfovi říct, že se bude muset pár let obejít bez její pomoci.

"Nakonec k tomu došlo na služební cestě na Slovensku, kde byl jako prezident NKÚ, po všech oficialitách. Reagoval spontánně a naprosto úžasně. Objal mne a říkal, že je i za mě strašně šťastný, že mi rodinu vždycky přál," přiblížila Radka Burketová.

Z Nejvyššího kontrolního úřadu odešla v březnu 2011. Od té doby už pro Františka Dohnala nepracovala, na úřadě musel o rok později skončit i on. Naposledy se viděli na společném obědě před několika měsíci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz