Na oslavu narozenin své mluvčí přišel bývalý hejtman s páskou přes oko

  8:58aktualizováno  8:58
V sobotu ráno v jihlavské nemocnici ve věku 53 let zemřel první hejtman Vysočiny, někdejší starosta i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. V posledních letech ho na kraji i na NKÚ provázela mluvčí Radka Burketová. Vypráví, co se svým báječným kamarádem zažili.

Radka Burketová dělala mluvčí Františku Dohnalovi už na krajském úřadě. Odešla za ním pak i na Nejvyšší kontrolní úřad. | foto: ČTK

Zpočátku k němu přistupovala s nejistotou a nedůvěrou. Stačil však první rozhovor a věděla, že ten člověk bude jejím osudem a že se stanou velkými přáteli.

Radka Burketová doprovázela Františka Dohnala jako jeho mluvčí od vzniku Kraje Vysočina, trávila s ním roky i na Nejvyšším kontrolním úřadu. "Stali se z nás skvělí kamarádi, dobře jsem poznala i jeho rodinu," říká.

O Františku Dohnalovi vypráví jako o báječném člověku a jedné z největších osobností, jaké v životě potkala. "I když to byl ohromný odborník, lidsky mi byl velmi blízký. Byl to férový táta od rodiny," popisuje ho.

Přitom jejich první kontakt byl ryze profesionální. Radka Burketová pracovala jako redaktorka regionálních novin v Třebíči, když dostala nabídku na pozici krajské mluvčí.

"Říkala jsem si, že není jen tak někomu dělat mluvčího, že si musíme sednout lidsky a povahově. A tak jsem tehdy požádala pana hejtmana o rozhovor. Zavolala jsem mu a on se nabídl, že se staví v redakci. Pochopila jsem, že to není zhýčkaný politik s nosem nahoru," líčí seznámení Burketová.

Okamžitě po rozhovoru zjistila, že je Dohnal báječným člověkem. "Sedli jsme si na první dobrou. Říkala jsem si, že s takovým člověkem bych chtěla pracovat," vypráví. Práci na kraji dostala a nikdy poté toho nelitovala.

Pracovní vztah brzy přerostl ve velké přátelství s celou Dohnalovou rodinou.

Jak jen svému šéfovi říct, že jsem těhotná a musím skončit?

Radka Burketová byla jednou z těch, kdo v roce 2003 zařizoval tehdejšímu hejtmanovi netradiční svatbu na vrchu Javořice.

Jedna ze vzpomínek ji pak vrací k oslavě svých třicátých narozenin. "Pojali jsme ji v duchu pirátů z Karibiku. František Dohnal na ni přišel s rodinou. Všichni na sobě měli námořnické tričko a pásku přes oko," vzpomíná.

"Měl skvělý smysl pro humor, nikdy žádnou legraci nezkazil. A přitom nikdy nikoho nepodrazil, nikomu neublížil, byl za všech okolností spravedlivý," popisuje ho.

Sama ho označuje za jednoho z nejbáječnějších chlapů v životě. Možná proto byla hodně nervózní, když otěhotněla a nevěděla, jak po letech spolupráce svému šéfovi říct, že se bude muset pár let obejít bez její pomoci.

"Nakonec k tomu došlo na služební cestě na Slovensku, kde byl jako prezident NKÚ, po všech oficialitách. Reagoval spontánně a naprosto úžasně. Objal mne a říkal, že je i za mě strašně šťastný, že mi rodinu vždycky přál," přiblížila Radka Burketová.

Z Nejvyššího kontrolního úřadu odešla v březnu 2011. Od té doby už pro Františka Dohnala nepracovala, na úřadě musel o rok později skončit i on. Naposledy se viděli na společném obědě před několika měsíci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Najdete na iDNES.cz