Jednání podle Ziky probíhala už zhruba půl roku a byla velmi korektní. Na dnešním jednání, kterého se zúčastnili i zástupci města Liberce, byly ve hře dvě varianty.
"Nejprve navrhovali založení obecně prospěšné společnosti, ve které by byly zastoupeny radiokomunikace, kraj a město Liberec a která by měla na starosti rozvoj Ještědu v souladu s přáním všech tří stran," upřesnil Zika. "To se nám ale moc nelíbilo, protože by to nebylo schůdné pro získávání peněz z evropských fondů."
Radiokomunikace nakonec přišly s nabídkou na prodej za pětasedmdesát milionů jedné ze samospráv, to znamená Libereckému kraji nebo městu Liberci.
"Budou chtít zpět investice, které do objektu vložili, to je nějakých dvacet milionů korun," doplnil Zika. "Samozřejmě měli podmínku možnosti přístupu k vysílači, se kterým počítají i nadále."
Sám Zika zastává názor, že pro budoucnost Ještědu, který usiluje o zapsání do UNESCO, by bylo vhodnější, aby majitelem byl stoprocentně Liberecký kraj. "Návrh chci předložit radě kraje na pondělním jednání," dodal Zika.
Liberecký primátor Jiří Kittner je rád a přiznává, že město Liberec přenechá Ještěd kraji. "Budeme se na jeho rozvoji rádi podílet, ale nechceme být výhradním vlastníkem," poznamenal Kittner. "V každém případě mě tato zpráva potěšila. Jsem rád, že se to někam hnulo."
Pro Ještěd, který je už nyní Národní kulturní památkou, by se tím výrazně zvýšila šance na to, aby se dostal na seznam světového kulturního dědictví. Jasný záměr vlastníka s hotelem do budoucna je totiž jednou z podmínek pro podání žádosti.
Unikátní architektonická technická památka z roku 1973, za kterou liberecký architekt Karel Hubáček dostal prestižní mezinárodní ocenění - Perretovu cenu, by se tak po více než deseti letech mohla dostat ze soukromých rukou.
"Potřebujeme získat peníze na vnitřní a vnější opravy Ještědu a uvést interiér do původního stavu, což přijde řádově na stovky milionů," poznamenal Zika. "Radiokomunikace už žádaly o příspěvek z norských fondů , ale neuspěly. My máme rozhodně větší šanci."