Radiokomunikace nabídly Ještěd k prodeji za 75 milionů

  14:47aktualizováno  15:54
České radiokomunikace kývly na prodej horského hotelu Ještěd. Za 75 milionů korun by tento architektonický skvost mohl získat Liberecký kraj. "Je to reálná možnost," připustil náměstek libereckého hejtmana Radim Zika. "Právě jsme se o tom dohodli na jednání s radiokomunikacemi," upřesnil MF DNES.

Vrchol Ještědu | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Jednání podle Ziky probíhala už zhruba půl roku a byla velmi korektní. Na dnešním jednání, kterého se zúčastnili i zástupci města Liberce, byly ve hře dvě varianty.

"Nejprve navrhovali založení obecně prospěšné společnosti, ve které by byly zastoupeny radiokomunikace, kraj a město Liberec a která by měla na starosti rozvoj Ještědu v souladu s přáním všech tří stran," upřesnil Zika. "To se nám ale moc nelíbilo, protože by to nebylo schůdné pro získávání peněz z evropských fondů."

Radiokomunikace nakonec přišly s nabídkou na prodej za pětasedmdesát milionů jedné ze samospráv, to znamená Libereckému kraji nebo městu Liberci.

"Budou chtít zpět investice, které do objektu vložili, to je nějakých dvacet milionů korun," doplnil Zika. "Samozřejmě měli podmínku možnosti přístupu k vysílači, se kterým počítají i nadále."

Sám Zika zastává názor, že pro budoucnost Ještědu, který usiluje o zapsání do UNESCO, by bylo vhodnější, aby majitelem byl stoprocentně Liberecký kraj. "Návrh chci předložit radě kraje na pondělním jednání," dodal Zika.

Liberecký primátor Jiří Kittner je rád a přiznává, že město Liberec přenechá Ještěd kraji. "Budeme se na jeho rozvoji rádi podílet, ale nechceme být výhradním vlastníkem," poznamenal Kittner. "V každém případě mě tato zpráva potěšila. Jsem rád, že se to někam hnulo."

Pro Ještěd, který je už nyní Národní kulturní památkou, by se tím výrazně zvýšila šance na to, aby se dostal na seznam světového kulturního dědictví. Jasný záměr vlastníka s hotelem do budoucna je totiž jednou z podmínek pro podání žádosti.

Unikátní architektonická technická památka z roku 1973, za kterou liberecký architekt Karel Hubáček dostal prestižní mezinárodní ocenění - Perretovu cenu, by se tak po více než deseti letech mohla dostat ze soukromých rukou.

"Potřebujeme získat peníze na vnitřní a vnější opravy Ještědu a uvést interiér do původního stavu, což přijde řádově na stovky milionů," poznamenal Zika. "Radiokomunikace už žádaly o příspěvek z norských fondů , ale neuspěly. My máme rozhodně větší šanci."

České radiokomunikace koupily Ještěd v roce 2000 za 80 milionů korun od konkurzního správce společnosti Jizera, která vlastnila Ještěd od poloviny 90. let, ale zkrachovala.
Současný majitel již dříve deklaroval, že má zájem provozovat vysílač, a to i pro digitální vysílání. Nemá ale zájem na provozu hotelu a restaurace. Podle součaného provozovatele hotelu Petra Beitla je potřeba provést rozsáhlé opravy, které ale musí udělat vlastník, jinak by hotel ztrácel na atraktivitě. Mezitím se Ještěd stal Národní kulturní památkou a kandidátem na zápis do Unesco.
Podle náměstka Ziky není 75 milionů pro kraj nijak závratná cifra. "Platby budou rozložené do dvou let, takže to kraj je schopný utáhnout," dodal Zika.
Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Kolik poslancům ušetřily náhrady? Stát jim přispěl na dopravu i bydlení

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Základní plat poslance je 82 400 korun. K tomu má ovšem každý zákonodárce nárok náhrady za reprezentaci, cestování,...

Najdete na iDNES.cz