Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Pracujeme víc, naše produktivita je ale slabší, říká šéf Sněmovny Vondráček

  20:26
Sněmovna zahlcuje sama sebe. „V porovnání s jinými parlamenty jednáme víc než ostatní a přitom naše produktivita je slabší,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), který se snaží prosadit změnu jednací řádu.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (18. prosince 2019) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Jak jste ve své snaze pokročil?
Před třemi týdny se dokončila jednání napříč poslaneckými kluby a připravila se drobná konsensuální novela, která by měla být přijata hned v prvním čtení. Vláda má teď třicet dnů na to, aby se k ní vyjádřila.

Fotogalerie

Čeho přesně se novela týká?
Změna je minimalistická, ale důležitá. Týká se zjednodušení projednávání mezinárodních smluv, zpráv a informací, což by nám mělo hodně odlehčit práci.

Diskutované sankce pro poslance v případě absence v ní nejsou?
Ne, zatím ne. Teď řešíme věci, na kterých se shodlo všech devět klubů. Nicméně tato témata jsme měli připravena k diskusi, už když jsem novelu zákona o změně jednacího řádu předkládal poprvé. Tehdy jsem ale trochu doplatil na aktuální náladu ve Sněmovně a na to, že byly mimořádné schůze. Sněmovna a opozice mi návrh vrátily.

Takže to máte přepracovat?
Ne, ale nyní předkládám jen to, na čem se shodnou všichni nebo většina. Před dvěma lety jsem kolegům nabídl několik variant, jak by se dal jednací řád upravit. Tenkrát se ale proti některým zásadnějším změnám kolegové zejména z opozice ohradili. Nicméně teď mám signál třeba od klubu Pirátů nebo od zástupců ODS, že jsou na další volební období připraveni diskutovat i o radikálnějších změnách. Hned po novém roce bychom k tomu měli mít schůzku.

O jaké radikálnější změny by mělo jít?
Možná bychom teď našli širší podporu v tom, že se třeba stejně jako v Rakousku stanoví časový úsek pro projednání zákona, což by znamenalo, že tento úsek by se poměrně podělil mezi poslanecké kluby podle velikosti a byla by jasně stanovená struktura debaty. To je něco, co před dvěma lety zástupci klubů odmítali.

Čím si to vysvětlujete? Mohou za to poslední obstrukce?
Spíš si myslím, že to může být nová inspirace, a budu konkrétní, že třeba kolega Michálek byl s delegací v Rakousku a že viděl, jak to tam funguje. Pravda totiž je, že takhle Sněmovna strašně plýtvá časem a energií poslanců. Při vší úctě k demokratické diskusi, jsme strašně neefektivní.

Vy byste byl pro schvalování ještě více zákonů než dnes?
Ano, vím, teď mi někdo namítne, že nejsme fabrika na zákony. Já to beru, parlament má diskutovat i jiná závažná témata, než jen přijímat zákony. Ale při všech těch jednáních přepočtených na odpracované hodiny jsme na tom v porovnání s ostatními parlamenty hůř než jinde. Představte si sněmovní diskuzi jako strom. Ten strom nechce nikdo omezovat, ale často zdvojená, ztrojená diskuze a neustálé opakování argumentů by bych přirovnal ke jmelí. A takové množství jmelí ohrožuje samotný základ, samotný strom. Vezměte si jen, jak probíhají třetí čtení, že se v nich diskuze už v podstatě jen opakuje z čtení prvého a druhého. Přitom vím, že v jiných parlamentech je třetí čtení v podstatě už jen o hlasování. Všechny pozměňovací návrhy už se probraly dříve.

Takže panuje v tuto chvíli i shoda na tom, že by se v rámci třetích čtení omezila i diskuze a byla by jen o hlasování?
To ne. Dával jsem to jako příklad toho, jak nám ta diskuze nabobtnala. Pracovní skupina bude teď opravdu řešit jen to, zda půjdeme směrem, že bychom stanovili pevný čas na projednání zákona.

Mimochodem, jedna z posledních diskuzí se odehrála před hlasováním o rodičovském příspěvku. Co jste říkal změně názoru ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, která na poslední chvíli chtěla prosadit navzdory koaličnímu návrhu příspěvek pro všechny?
Myslím si, že tu diskuzi jsme si mohli odpustit. Pokud měla proběhnout, pak v létě, když se sestavoval rozpočet. A ne až v okamžiku, když už rozpočet má strukturu a jsou na ni navázané další věci. V tuto chvíli jsme už měli stát pevně na značkách a držet se dojednaného plánu.

Překvapilo vás chování ČSSD?
Podle mě se ČSSD snaží tímto způsobem oslovovat voliče. Momentálně jsou jejich preference trvale na sestupu, do Evropského parlamentu se nedostali vůbec. Myslím si, že takto reagují právě na tuhle situaci. Chtějí pokud možno proniknout do veřejného prostoru, znovu zaujmout. A možná se také odlišit a nějakým způsobem i vymezit vůči hnutí ANO. Beru to jako součást politiky. Teď je to sice náš koaliční partner, ale jinak jsme političtí konkurenti.

Teď je to ale především váš koaliční partner. Vy sice na koaliční jednání přímo nechodíte, ale jak teď koalici a koaliční spolupráci vnímáte?
Ano, to nechodím, takže nevím, jaké jsou na těch jednáních dohody, jaká je tam atmosféra. Tady ve Sněmovně to spíš vnímám tak, že přístup jednotlivých poslanců ČSSD není stejný. Takže oni si to spíš napřed musí ujednotit mezi sebou, co vlastně chtějí. To není problém hnutí ANO.

Primátoři Prahy, Budapešti a Varšavy se spojili. Chtějí být protiváhou premiérům

Hnutí ANO i celá vláda by ale do budoucna mohly mít problém s Paktem svobodných měst, který v rámci metropolí V4 podepsali primátoři. Netají se, že by se mohli stát protiváhou k politice svých vlád?
V podstatě celou problematiku jen politizují, stává se pro ně jen nástrojem opoziční politiky. Visegrádskou skupinu ale zakládal Václav Havel, celou dobu funguje na přirozeném přátelství. Nepotřebujeme k tomu žádné smlouvy, prostě fungujeme, protože k sobě máme blízko historicky, mentálně, kulturně.

Právě proto, co říkáte na to, že primátoři chtějí takto dělat politiku, která by měla být protiváhou politice vlád?
Přijde mi, že paradoxně na půdorysu V4 bojují proti V4. Hlava mi to nebere. Navíc nevím, proč má hlavní město svoji zahraniční politiku. Primátor Hřib by se měl víc starat o město. Nechápu, co nám jeho snaha může přinést pozitivního. Jeden z jeho motivů spíš může být narušit tu vzájemnou spolupráci. To na mě působí ale jako skrytý humor: Navážeme spolupráci na bázi V4, abychom rozkládali V4. Na to, co pan primátor zamýšlí, se ale musíte zeptat jeho. Mně to jasné není.

Primátor Hřib ovšem není není jediný, kdo proti V4 vystupuje. Jsou to i někteří čeští poslanci nebo europoslanci. V4 je už teď také u mnohých vnímána spíše destruktivně?
Kdo tohle říká? No každý, kdo v Evropské unii je, prosazuje svoje zájmy. Unie byla například vždycky postavená na politice otevřených dveří. A na tom, že když nový stát splní kritéria, že může vstoupit do EU. V tuto chvíli ale ten proces v podstatě utichl. Vstup zemí západního Balkánu zablokovala Francie. Tak rebeluje Francie, nebo V4? Francie může prosazovat své zájmy a měnit pravidla a V4 ne? Nás je dohromady 65 milionů a máme větší HDP než Francie. Jsme legitimní uskupení, máme svůj názor. A myslím si, že dokonce v budoucnu nebude výjimkou, že ten náš názor převáží.

Předseda sněmovny přednesl 1. ledna 2019 svůj novoroční projev:

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Přímý přenos Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podělali to. Landa s experty představil plán, který má Česko vyvést z epidemie

Zpěvák Daniel Landa s vakcinologem Jiřím Beranem představili desetibodový plán, který má Česko vyvést z koronavirové...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Jak vláda omezí pohyb: sport jen v katastru obce, konec návštěv příbuzných

Ministr vnitra Jan Hamáček ve Sněmovně představil podrobný plán omezení pohybu, který bude na večerním jednání...

Klaus mladší vyčetl Okamurovi specifický vztah asijských kultur k ženám

Poslanec Václav Klaus mladší z Trikolóry ve Sněmovně zaútočil na předsedu SPD Tomia Okamuru slovy, že asijské kultury...

Dlouhé čekání. Od startu lockdownu bude nákaza stoupat ještě 10 dní

Chystaná opatření a tlak na jejich dodržování mají potenciál šíření nákazy zbrzdit. Asi za dva týdny by se nálož v...

Nesouhlas s přednostním očkováním starostky shodili zastupitelé ze stolu

Přednostním očkováním proti covidu pro starostku Zdeňku Blišťanovou (Jeseník srdcem) se na svém posledním jednání...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...