Navrhneme, že podpoříme menšinovou vládu ODS a TOP 09, řekl John

  15:13aktualizováno  16:21
Radek John krátce po předání své demise premiéru Nečasovi oznámil, že při středeční schůzce VV navrhnou jako jedno z možných řešení svůj odchod z vlády a podporu menšinového kabinetu ODS a TOP 09. John ale zatím ve funkci vicepremiéra pro boj s korupcí zůstává, Nečas totiž jeho demisi kvůli zahraniční cestě prezidenta Klause nemůže hlavě státu předat.

Ještě před návratem Václava Klause se ve středu sejdou špičky koalice a budou jednat i o požadavku VV, aby byli vystřídáni někteří ministři z ODS. Právě dalšími změnami ve vládě a garancemi pro pokračování boje proti korupci podmiňují Věci veřejné podporu klíčových vládních reforem, o nichž se má hlasovat v červnu.

VV požadují hlavně odchod ministra zemědělství Ivana Fuksy a ministra obrany Alexandra Vondry (oba za ODS). Fuksovi vyčítají neprůhledné hospodaření ve státních lesích, Vondrovi kauzu ProMoPro - předraženou zakázku během českého předsednictví Evropské unii, když byl Vondra vicepremiérem.

John ale vzápětí po předání demise premiérovi řekl, že při středečním jednání VV navrhnou ještě jiné řešení - podporu menšinové vládě ODS a TOP 09.

Nebudeme hrát roli otloukánků, prohlásil John před jednáním koaličních špiček o dalších změnách ve vládě

"Nebudeme hrát roli otloukánků," hájí John požadavek VV na další změny ve vládě. Odpovědnost musejí podle jeho strany nést i politici jiných stran, ne pouze Věcí veřejných.

Šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake také v rozhovoru pro iDNES.cz zveřejnila další z požadavků její strany. Věci veřejné budou chtít, aby byla "do puntíku" naplněna koaliční smlouva, která straně garantuje čtyři křesla ve vládě. Jednou z možností je, že se VV pokusí získat spravedlnost, kterou nyní řídí Jiří Pospíšil z ODS. Nečas se ho ale zastává, považuje ho za dobrého ministra.

Na pozici vicepremiéra se John rozhodl rezignovat, protože si nemohl podle svých představ sestavit tým na Úřadu vlády. ODS se totiž postavila proti tomu, aby byl na Úřadu vlády zaměstnán bývalý Johnův náměstek na vnitru Michal Moroz, který stále nemá prověrku na nejpřísnější stupeň, a kritické výhrady John zaznamenal i k tomu, že si do týmu chtěl vzít Libora Michálka.

Svědectví bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí Michálka stálo místo ministra životního prostředí místopředsedu ODS Pavla Drobila.

ODS chce s Věcmi veřejnými ve vládě vydržet do schvalování reforem

Ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Právě Drobil po poradě poslaneckého klubu své strany řekl, že ODS chce s Věcmi veřejnými ve vládě spolupracovat minimálně do schvalování reforem. "Nejdřív si prokažme, že jsme vláda reformní, přijměme zákony a pak se bavme, jak bude vypadat vláda po zbytek volebního období," řekl Drobil.

Právě to, že premiér Petr Nečas v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že přednost mají reformy a pak se případně budou řešit změny ve vládě, rozlítilo VV a John se rozhodl podat demisi. "To budou dlouhá jednání, bude dlouhé jednání K9 a nebude poslední," předvídá předseda VV John.

Na jednání špiček koalice se totiž má řešit i reforma zdravotnictví, na kterou mají VV odlišné názory než jejich partneři. Do stanovení toho, co bude standard, na který se bude vztahovat veřejné zdravotní pojištění, a co nadstandard, chtějí VV zapojit Českou lékařskou komoru. ODS je kategoricky proti.

Koalice se zřejmě nevyhne ani diskusi o údajném dokumentu VV, neveřejném etickém kodexu Věcí veřejných, který zveřejnila MF DNES a podle nějž stranu fakticky řídí nevolené paralelní uskupení několika lidí, v jejichž čele je "superguru" Vít Bárta.

Existenci a platnost takového dokumentu popřel jak Bárta, tak VV. Od bývalého prvního místopředsedy strany Jaroslava Škárky, který byl ze strany vyloučen a tvrdí, že takovým dokumentem se strana řídí, požaduje Bárta omluvu a zvažuje na něj žalobu.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz