VV házejí přes palubu ministra Šmerdu, o odchodu z vlády ví od Bárty

  18:59aktualizováno  22:58
Při jednání o změnách ve vládě budou Věci veřejné požadovat čtyři křesla pro své členy. Předseda VV Radek John potvrdil, že strana už nepočítá s tím, že by ji na dopravě zastupoval nestraník Radek Šmerda. Ten už o chystané výměně ví - oznámil mu to Vít Bárta. S jeho návratem do vlády ale strana nepočítá.

Věci veřejné se rozhodly stáhnout z vlády ministra dopravy nestraníka Radka Šmerdu, který nahradil Víta Bártu. To, že bude vyměněn, se Šmerda po dvou měsících ve vládě dozvěděl právě od Bárty. | foto: ČTK

"Byl jsem o tom informován minulý pátek, konkrétně Vítem Bártou," řekl Šmerda v pořadu Události, komentáře v ČT. Bárta chystanou změnu ve vládě zdůvodnil tím, že je třeba, aby VV na ministerstvu reprezentoval člen strany.

Šmerda, který se ve vládě příliš "neohřál", tvrdí, že ho chystaná změna nechává v klidu. Ministrem dopravy byl Šmerda jmenován teprve před dvěma měsíci.

Staronový předseda VV Radek John na tiskové konferenci k výsledkům hlasování registrovaných členů strany.

"Rádi bychom už ve středu dokončili jednání o koaličním dodatku, včetně personálií," řekl ve Sněmovně John. Poslední stránka koaliční smlouvy má podle VV vypadat tak, že si strany pouze rozdělí křesla a pak k nim doplní jména. Zásadním požadavkem Věcí veřejných bude, aby ji ve vládě zastupovali čtyři její členové.

 "Teď máme ve vládě jen dva a půl zástupce. Pan Šmerda je úřednický ministr a jeho případné úspěchy jsou úspěchy úřednického ministra, nikoliv ministra VV. Neosvědčilo se nám to," řekl John a obětoval tak Šmerdu, kterého strana dosadila na ministerstvo dopravy po rezignaci Víta Bárty. Šmerda měl uvolnit Bártovi místo ve chvíli, kdy se exministr dopravy očistí z podezření, že rozdával úplatky členům poslaneckého klubu a rozhodne se do vlády vrátit.

Teď ale VV mění plán. John iDNES.cz jasně řekl, že VV nepočítají s tím, že by se do vlády vrátil některý z ministrů, který ji opustil. To se týká jeho osobně, ale také Bárty. Jedním z kandidátů na nového ministra dopravy je poslanec Petr Skokan.

Křeslo ve vládě chce strana pro Peake, další členové vedení VV do kabinetu nemíří

John potvrdil, že jeho strana počítá s nominací své první místopředsedkyně Karolíny Peake do vlády. Nikdo další z nového vedení VV to ale být nemá. Věci veřejné už také nepočítají s tím, že by obsadily pozici vicepremiéra pro boj s korupcí, kterou nakonec odmítl John. "Ta pozice je zničená," míní předseda VV.

Premiér Petr Nečas nabízí Věcem veřejným pozici vicepremiéra a ministra, který bude odpovídat za Legislativní radu vlády. To by mohla být právě Peake. V minulosti se mluvilo i o tom, že by VV rády získaly spravedlnost, ale toto ministerstvo jim ODS odmítla dát.

Karolína Peake

John potvrdil, že jeho strana bude chtít pozice náměstků na ministerstvech. "Nemáme je teď skoro nikde," řekl. Strana podle něj neopustila požadavek, že by ve vládě neměli být ministr zemědělství Ivan Fuksa, ministr obrany Alexandr Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek. ODS ani TOP 09 ale k výměně svých ministrů nevidí důvod.

VV podmínily pokračování koaliční vlády schválením dodatku ke koaliční smlouvě do 30. června. Návrh, o němž strany jednají, má 16 stran. Věci veřejné budou chtít do dodatku prosadit například zrušení anonymních akcií a zdanění hazardu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Ředitelé škol se vybírají podle sympatií, ministerstvo to chce změnit

Devět obcí se spojilo, aby zachránilo základní školu ve Strýčicích.

Ministr školství Robert Plaga se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz