Sníh, nebo kapky deště? Moderní radary umí poznat, co je uvnitř mraků

  18:29aktualizováno  18:29
Ikonka meteorologické aplikace na ploše mobilního telefonu znamená pro spoustu lidí nejsnazší cestu, jak zjistit, jestli bude o víkendu pršet. Stačí kliknout a na obrazovce okamžitě běží radarové snímky srážkové oblačnosti. Bez dat z moderního meteorologického radaru by taková aplikace nefungovala.

Poslední modernizace radarů v Brdech a na Skalkách proběhla v roce 2015. | foto: ČHMÚ

Současné moderní radary toho však podle Petra Nováka z radarového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu dokážou mnohem víc než jenom poznat, jestli bude pršet.

Včas odhalí silné bouře, které může provázet přívalový déšť a krupobití, oproti předchozí generaci radarů navíc dokážou rozpoznat intenzitu budoucích srážek a umožňují provádět takzvaná polarimetrická měření. Ta velmi zjednodušeně řečeno ukážou, co se skrývá uvnitř mraku – jestli dešťové kapky, nebo sněhové vločky.

Fotogalerie

První radary zaměřené na meteorologii se objevily před druhou světovou válkou. Během ní byly přísně tajné přístroje zdokonalovány. „Meteorologické cíle se zobrazovaly na obrazovkách prvních leteckých radarů jako nežádoucí šum, který bylo třeba eliminovat, ale ještě v průběhu druhé světové války byl původ tohoto rušení rozpoznán,“ vysvětluje Novák.

V poválečném období se výzkum atmosférických jevů s použitím původně vojenských radarů značně rozšířil. Na území České republiky se radary pro meteorologické účely začaly využívat od konce šedesátých let.

Pravidelná radarová měření začala v roce 1971 na observatoři v Praze-Libuši s českým radarem Tesla RM-2. Vypadalo to ale úplně jinak než dnes, kdy většinu práce dělají počítače. „Na všech těchto radarech se provádělo ruční měř e n í, “ popisuje Novák. Radarové odrazy se překreslovaly z obrazovek na papír a pomocí faksimilového vysílání (předchůdce dnešního faxu) odesílány uživatelům. „Tak bylo možné jednou za hodinu vyhodnotit měření do vzdálenosti 300 kilometrů s prostorovým rozlišením 30krát 30 kilometrů,“ popisuje Novák.

Na přelomu 70. a 80. let již ruční měření zastaralo, ve světě bylo postupně nahrazováno digitálním zpracováním. Za železnou oponou postupoval proces pomaleji, neboť moderní digitální technika, využitelná i pro armádu, nebyla tehdy dostupná.

Velká změna tak přišla až koncem roku 1992, kdy byla v Libuši úspěšně provedena digitalizace. „Díky tomu začala být radarová data dostupná ve výrazně lepším prostorovém rozlišení dvakrát dva kilometry a měření byla častěji aktualizována,“ říká Novák.

Z Prahy na Prahu

Většina dat v mobilech pochází ze dvou velkých meteorologických radarů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), které v Česku dnes fungují. První je na Brdech, kde stojí na vrchu Praha. Původní radar stával v pražské Libuši, nejdříve takříkajíc na poli. S tím, jak město rostlo do výšky a do šířky, vyrostla pro něj vysoká věž. V roce 1999 se tento radar přestěhoval na novou pětapadesátimetrovou věž v Brdech. Aby bylo možné radarovým měřením pokrýt celé území Česka, bylo třeba vybudovat druhé stanoviště na Moravě. Vybrána byla kóta Skalky v Drahanské vrchovině. Na tamní 35metrovou věž byl v roce 1995 instalován nový radar.

Data z obou radarů se automaticky přenášejí do radarového centra v Libuši, kde v desetiminutovém intervalu vzniká sloučená radarová informace pokrývající území Česka a blízkého okolí. Uživatelé podle Nováka mají v současnosti k dispozici radarové výstupy s vysokým rozlišením jedenkrát jeden kilometr, které se aktualizují každých pět minut.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Indie versus česká uklízečka. Soudy už pět let řeší žalobu na velvyslanectví

Velvyslanectví Indie u Letenské pláně v Praze

V roce 2014 ji vyhodili, protože nepřišla do práce. Přitom byla Marcela Novotná, uklízečka na Indickém velvyslanectví,...

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz