Příliš obecná, kritizuje Rada VŠ novelu akreditací. Má štos připomínek

  16:31aktualizováno  16:31
Rada vysokých škol v mnoha směrech nesouhlasí se současným návrhem novely vysokoškolského zákona. Vadí jí zejména způsob akreditace vysokých škol a hodnocení jejich kvality, který by nově vzniklému Národnímu akreditačnímu úřadu umožnil zasahovat do kompetencí rektorů a akademické samosprávy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Novela vysokoškolského zákona je do čtvrtka v připomínkovém řízení. „Dnes vyprší termín odevzdání připomínek, proto je ještě dnes doručíme,“ řekl po zasedání Rady vysokých škol její předseda Jakub Fischer a novinářům ukázal tlustý štos papírů s připomínkami.

Národní akreditační úřad

Národní akreditační úřad bude mít nově rozhodovací pravomoc, už nebude jen vydávat doporučení pro ministerstvo školství.

Mění se také systém akreditací na takzvané institucionální akreditace pro určitou oblast vzdělávání a typ studijních programů. Studijní programy, které nyní musí být akreditovány jednotlivě, by si vysoké školy vytvářely samostatně.

Hlavní problém vidí Rada VŠ ve způsobu udělování akreditací vysokým školám. Stávající Akreditační komisi, která má pravomoc pouze vydávat doporučení pro konečné rozhodnutí ministerstva, nahradí Národní akreditační úřad pro vysoké školství. Ten by měl fungovat jako samostatný správní úřad, takže by přímo vydával rozhodnutí o akreditacích.

„Problém spočívá v příliš velké koncentraci moci předsedy Národního akreditačního úřadu,“ shrnul obavy Rady VŠ Fischer. Verze novely předložená v srpnu ministerstvem školství k připomínkovému řízení se prý v řadě ustanovení liší od verze dohodnuté na posledním jednání na začátku července. Podle předsednictva se tam objevily problémové prvky.

„Domníváme se, že vymezení činnosti akreditačního úřadu je natolik obecné, že prostřednictvím různých nařízení by Národní akreditační úřad mohl zasahovat do kompetencí rektora, správní rady i ministerstva, do akademické samosprávy a vůbec autonomie vysokých škol,“ vysvětlil předseda pracovní komise Rady VŠ pro strategie a rozvoj Pavel Popela.

Rektor bude moci odebírat všechny tituly, kromě profesorských

Nyní záleží na tom, jakým způsobem ministerstvo zapracuje připomínky Rady VŠ i dalších orgánů. Fischer prý věří, že jednání o úpravách sporných částí novely budou úspěšná a konečný návrh bude přijatelný pro všechny strany.

„Ministr školství Marcel Chládek deklaroval zájem o další jednání a přislíbil, že připomínky budou vypořádány za jeho osobní účasti. Ještě proběhnou tvrdá jednání, věřím, že budou férová,“ řekl Fischer.

Novela upravuje celou řadu dalších novinek. Rektoři veřejných vysokých škol by podle ní mohli rozhodnout o odebrání vysokoškolského titulu v případě, že byl získán neprávem, například opsanou diplomovou prací (více čtěte zde).

Jediný problém vidí Rada VŠ v tom, že rektor bude moci odebrat všechny druhy titulů, kromě profesorského. Předsednictvo však uznalo, že odebírat profesorský titul by bylo problematické. „Všechny tituly uděluje rektor, zatímco profesory jmenuje prezident republiky, který by pak musel být účasten správního řízení při odebírání. To by byla složitá právní koncepce,“ vysvětlil Fischer. Rada VŠ podle něj většinově souhlasí s tím, aby profesorské tituly uděloval prezident.

Novela by měla začít platit od 1. ledna 2015.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

NÚKIB o útoku na českou diplomacii senátorům nic neřekl, hájí se ředitel

Šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil.

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil na jednání předsednictva Bezpečnostní...

Máme dost lidí, ani oni nebudou poslušní, vzkázal Babišovi Šmarda

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Kandidát ČSSD na post ministra kultury Michal Šmarda se ohradil proti kritice premiéra Andreje Babiše, který ho už...

Zeman ČSSD radí moudře. Když ho nevyslyší, je s ní konec, říká Ovčáček

Je na sociální demokracii, aby se situací vyrovnala, řekl mluvčí prezidenta

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka by se ČSSD měla řídit podle „moudré rady“ Miloše Zemana a ustoupit od svého...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz