Generální ředitel České televize Petr Dvořák a Generální ředitel Českého...

Generální ředitel České televize Petr Dvořák a Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan | foto: Dan Materna, MAFRA

Místo tří rad pět. Novela změní dohled nad ČT a ČRo, naštvala Dvořáka

  • 158
Na Českou televizi a Český rozhlas by v budoucnu nemusely dohlížet tři rady, ale rovnou pět. K vysílací radě, Radě ČT a Radě ČRo by nově přibyly Správní rada ČT a Správní rada ČRo. Počítá s tím pracovní návrh novely, který připravuje Ministerstvo kultury. Současná podoba změn naštvala ředitele ČT Petra Dvořáka.

Redakce iDNES.cz získala návrh novely, který zatím Ministerstvo kultury drží pod pokličkou. Je to totiž jen pracovní verze, která zcela jistě dozná úprav. Interní dokument má dvacet stran a řeší především dva okruhy: rady České televize (ČT) i Českého rozhlasu (ČRo) a kompetence jejich generálních ředitelů.

Ministerstvo chce novelu vládě předložit příští rok. Informace, které má iDNES.cz k dispozici, nevyvrátilo, ale nechtělo je ani příliš rozvádět.

Inspirace v Německu

Úvaha ministerstva se podle náměstkyně Kateřiny Kalistové „do značné míry“ opírá o studii s názvem Skladba a úloha rady zastupující veřejnost u média veřejné služby a aplikace německého modelu v České republice. Tu již ministerstvo zveřejnilo na svém webu (naleznete ji zde).

Autory studie jsou akademici Petr Pavlík a Milan Šmíd. Dokument má 58 stran a popisuje současnou situaci Rady ČT a Rady ČRo i to, jak systém funguje v Německu.

„Vzhledem k významu obou veřejnoprávních médií uvažujeme o změnách, které by zajistily jejich silnější postavení jak vůči Poslanecké sněmovně, tak vůči generálnímu řediteli. Toho je možné dosáhnout některými dílčími změnami, jako je například zrušení možnosti odvolat radu jako celek, či zpřesnění kompetencí rady i dozorčí komise vůči generálnímu řediteli,“ popsala iDNES.cz náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová, která dříve stála v čele Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Uvažována je ovšem i změna zásadní, kterou by byl zcela nový způsob ustavování mediálních rad, a to formou přímé nominace zástupců subjektů reprezentujících občanskou společnost,“ dodala.

Nové správní rady

Novela například navrhuje, aby se změnilo funkční období generálních ředitelů ČT a ČRo. Největší změna se však týká mediálních rad. Novela mění kompetenci i způsob volby Rady ČT a Rady ČRo. Dnes členy volí Sněmovna a je jich celkem 24, nově by ji bylo přes čtyřicet. Nevolila by je už Sněmovna, ale přímo politické strany a zejména řada veřejných institucí. Návrh zmiňuje mimo jiné církve, vysoké školy nebo odbory.

Nově by na hospodaření ČT a ČRo dohlížely Správní rada ČT a Správní rada ČRo. Ty by měly celkem 14 členů, kteří by dozorovali na tok peněz i nakládání s majetkem. Členství v radách bude placené. Rada ČT a ČRo bude placena paušálem na jedno zasedání, který tvoří jeden až tři tisíce korun. Měsíční odměna ve správních radách bude vyšší, v hrubém příjmu až 47 tisíc korun.

PŘEHLEDNĚ: Víc rad a nové povinnosti ředitelů. Co v ČT a ČRo mění chystaná novela

Se současnou podobou pracovní verze ovšem nesouhlasí ČRo, ani ČT. Obě instituce chtějí, aby ministerstvo návrh změnilo. Redakci iDNES.cz to řekl šéf volebního výboru, poslanec ANO Martin Komárek, který je členem pracovní skupiny. Ta vznikla letos při Ministerstvu kultury právě kvůli plánovaným změnám několika mediálních zákonů a už několikrát se sešla.

Komárek tvrdí, že spory o novelu došly tak daleko, že se posledního říjnového jednání pracovní skupiny odmítli zúčastnit generální ředitelé ČRo a ČT. Oba za sebe poslali zástupce. Zatímco rozhlas podle Komárka ústy náměstka ředitele dokázal výtky na jednání formulovat, ČT se o nich odmítla bavit.

„Překvapilo mě, jak šíleně negativní reakci to vzbudilo zejména u ředitele ČT pana Dvořáka, který se ani neobtěžoval přijít na říjnové jednání pracovní skupiny. Poslal za sebe mluvčího, který vyjádřil přesvědčení, že je to totální legislativní paskvil a televize se o něm nebude bavit. Český rozhlas měl taktéž negativní stanovisko, leč korektní,“ řekl iDNES.cz Komárek. Na otázku, jak vypadá korektní negativní stanovisko, odvětil: „Přišel náměstek a řekl, v čem konkrétně se návrh nelíbí.“

Postrádáme komplexnost a odůvodnění, píše ministrovi Dvořák

Ředitel ČT Petr Dvořák za sebe na jednání pracovní skupiny poslal Víta Koláře, výkonného ředitele komunikace a vnějších vztahů ČT. Kolář iDNES.cz řekl, že si nevybavuje, že by slova o legislativním paskvilu použil. Potvrdil ale, že ČT má k návrhu výhrady a odmítá je řešit po jednotlivých paragrafech, ale chce novelu řešit jako celek. Podle Kalistové je zastoupení ředitelů přípustné. „Generální ředitelé nemusí na jednání pracovní skupiny chodit osobně. Může účastí pověřit někoho jiného,“ podotkla náměstkyně ministra kultury.

Rozhlas své výtky nijak oficiálně komentovat nechce. „Tento materiál (takzvaná velká novela) je v současné době v jednání, a ČRo se proto k jeho podobě v této chvíli nebude vyjadřovat,“ uvedl mluvčí ČRo Jiří Hošna. Šéf ČT Dvořák se k zaslaným otázkám iDNES.cz nevyjádřil, televize však portálu poskytla dopis, který generální ředitel 10. listopadu napsal ministru kultury Danielu Hermanovi.

Dvořák v něm píše, že ČT „postrádá komplexní a důslednou analýzu problematiky a odůvodněnou koncepci změn mediální legislativy“. Poukazuje také na to, že změny zákonů by se měly týkat nejen veřejnoprávních, ale zejména takzvaných nových médií, tedy těch na internetu či v elektronických čtečkách.

„ČT aktuálně nechala zpracovat informační materiál Televizní vysílání veřejné služby v některých zemích Evropské unie (...). Dovoluje si zaslat tento podklad pro potřeby ministerstva a garantuji další spolupráci při vypracování dalších rozborů a analýz potřebných k přípravě důležité mediální legislativy,“ napsal Hermanovi Dvořák (celý obsah dopisu najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video