Rada ČT vyzvala vedení, aby jednalo se stávkujícími

  8:57aktualizováno  8:57
Rada České televize o odvolání Jiřího Hodače nehlasovala. Schválila rozpočtové provizorium ČT na první čtvrtletí roku 2001 a vyzvala vedení ČT, aby začalo jednat se stávkujícími zaměsnanci. Věra Valterová, kterou Jiří Hodač pověřil svým zastupováním oznámila, že se o to vedení pokusí zítra. Generální ředitel ČT Jiří Hodač opustil kolem půl sedmé motolskou nemocnici, kam byl ve čtvrtek převezen kvůli náhlému kolapsu. Z nemocnice odešel v doprovodu své ochranky, aby se vyhnul novinářům, kteří na něj přes tři hodiny čekali.

Vývoj krize v ČT jsme v pondělí 8. ledna podrobně sledovali ZDE.

Hodač před odchodem z nemocnice novinářům vzkázal po pracovníku tiskového oddělení nemocnice, že s nimi nechce hovořit.

Rada o odvolání nehlasovala
Rada ČT dnes o Hodačově odvolání nehlasovala. O přestávce jejího jednání prohlásil místopředseda rady Václav Erben, že návrh několika členů na hlasování neprošel. 

Po jednání s radními oznámil finanční ředitel Jindřich Beznoska, že rada by měla 23. ledna schválit konkrétního auditora pro připravovanou rozsáhlou kontrolu hospodaření ČT. V Poslanecké sněmovně však sílí hlasy, že rada bude už 12. ledna odvolána.

Hodač dal už v neděli najevo, že nevyhoví výzvě Poslanecké sněmovny a z motolské nemocnice vzkázal, že nehodlá sám odstoupit. Rada ČT se měla zabývat také kvalitou a objektivitou veřejnoprávního zpravodajství. Kvůli situaci na Kavčích Horách se večer mimořádně sešlo i předsednictvo ČSSD.

I Norsko řeší krizi veřejnoprávní televize
 více ZDE

ČSSD: Ignorování parlamentu je nepřijatelné
Předsednictvo ČSSD označilo za nepřijatelné, že generální ředitel a Rada ČT ignorují usnesení sněmovny. "Všichni zastáváme názor, že usnesení sněmovny se musí respektovat," řekl po zasedání předseda ČSSD Miloš Zeman.

Rada ČT se na dnešním zasedání odmítla Hodačovým odvoláním zabývat a on sám rezignovat nehodlá. Sněmovna v sobotu vyzvala Hodače k rezignaci, pokud by tak neučinil, měla jej odvolat Rada ČT.

Předsednictvo ČSSD proto vyzvalo sociálnědemokratický poslanecký klub, aby inicioval návrh novely zákona o České televizi tak, aby byl urychlen odchod generálního ředitele ČT a ukončen mandát nynější rady.

Předsednictvo ČSSD rovněž odmítlo úvahy některých předních představitelů ODS o možné privatizaci veřejnoprávní televize.

Žádná změna v dohledu
Vzhledem k tomu, že Hodač odvolán nebyl, dalších asi čtyřicet dnů nedojde k žádné změně. V pátek by měla sněmovna schválit ve stavu legislativní nouze novelu zákona o České televizi.

Na svém nejbližším zasedání tak zřejmě učiní i Senát. Jakmile normu podepíše prezident, začne teprve běžet třicetidenní lhůta, po které mandát současné rady zanikne.

Hlavní změnu novely, podle které budou mít nerůznější organizace, nadace či občanská sdružení možnost navrhovat do nové Rady své kandidáty, předseda sněmovny Václav Klaus označil za falešné vítězství a soudí, že by takou možnost měli mít i jednotlivci. - poslechněte si audio

Mareš: K odvolání Hodače se nenajde dost hlasů
Poslanci také uložili Radě ČT, aby Hodače v případě, že neodejde, v pondělí odvolala. Předseda Rady České televize Miroslav Mareš se však nedomnívá, že radní na odpolední schůzi Hodače odvolají. "Nemyslím si, že by se tam našlo těch šest potřebných hlasů," řekl dnes Českému rozhlasu.

Člen Rady ČT nominovaný KDU-ČSL Pavel Kabzan považuje za reálné, že by radní mohli dnes Jiřího Hodače odvolat z funkce generálního ředitele. Pokud se však k tomu nenajde většina hlasů, hodlá se Kabzan se alespoň zasadit o to, aby rada vyzvala Hodače ke zvážení celé situace. Tedy k odstoupení. - poslechněte si audio

Pro ředitelovo odvolání jsou čtyři členové zvolení za ČSSD, jejich tři kolegové nominovaní ODS (včetně Mareše) jsou stále proti. Osmý člen - Pavel Kabzan, dosazený KDU-ČSL - se posledních jednání rady neúčastnil, už čtrnáct dní není k zastižení.

Zprávy Hodačova týmu mají nedostatky
Zpravodajská redakce ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové se dnes musela přestěhovat do jiného studia, když s ní rozvázala spolupráci společnost ACE. Ta pomáhala Bobošíkové od minulé středy kompletovat zporavodajské vysílání. "Vzhledem k podmínkám nejsme schopni zaručit alespoň obvyklou technickou kvalitu vyráběných pořadů," řekl Jan Petrov, ředitel ACE. "Pokračuji v disidentské cestě pražskými garážemi a soukromými studii," komentovala situaci Bobošíková.

Šéf Rady ČT Miroslav Mareš připustil, že nedostatky ve zprávách, které připravuje tým Bobošíkové, nejsou způsobeny pouze technickými potížemi. - audio

Bobošíkové tým například v sobotních Událostech informoval pouze o tom bodu usnesení Poslanecké sněmovny, který mu nahrával. Tedy že byl Jiří Hodač zvolen legálně. O té části usnesení, v němž poslanci vyzvali ředitele Hodače k rezignaci, Události úplně pomlčely. "Musíme tlačit na vyváženost i toho, co prezentují redaktoři legálního vedení," řekl Mareš.

Hodač se chce do televize vrátit v průběhu týdne
Sám Hodač předpokládá, že zpátky do práce se vrátí v průběhu tohoto týdne, dodala Bobošíková. Beznoska uvedl, že Hodač prodloužil až do odvolání plné moci, které vystavil svým podřízeným.

Bobošíkovou například zmocnil, aby dávala pokyny Českým radiokomunikacím k přepínání programu ve chvíli, kdy z Kavčích hor vysílají stávkující zaměstnanci televize.

Hodač byl hospitalizován ve čtvrtek po náhlém kolapsu.

Hodač: Sněmovna pochopila význam událostí v ČT
Generální ředitel ČT Jiří Hodač v neděli vydal prohlášení, v němž přivítal, že se situací v České televizi začala zabývat Poslanecká sněmovna.

"Je to důkaz pochopení významu probíhajících událostí. Považuji to za velmi pozitivní potvrzení legálnosti volby generálního ředitele a tím i jeho následných rozhodnutí," uvádí se v prohlášení.

Předseda Rady České televize (ČT) Miroslav Mareš přichází do budovy ČT v Praze, kde se konalo 8.ledna zasedání rady.

Redaktoři České televize se občerstvují ve velíně zpravodajství v budově ČT v Praze na Kavčích horách. Členové Rady ČT zahájili 8. ledna odpoledne zasedání, na němž mají jednat o osudu ředitele ČT Jiřího Hodače. Zaměstnanci ČT stá vkují na protest proti jeho nedávnému jmenování.

Redaktoři České televize odpočívají ve velíně zpravodajství na Kavčích horách v Praze. Členové Rady ČT zahájili 8. ledna odpoledne zasedání, na němž mají jednat o osudu ředitele ČT Jiřího Hodače. Zaměstnanci ČT stávkují na protest proti jeho nedávnému jmenování.

Okolo 1300 stávkujících zaměstnanců České televize se sešlo 8. ledna na Kavčích horách v Praze na pravidelném briefingu k situaci při řešení krizového stavu v ČT.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Krev oběti si slízal z rukou. Nebezpečný pedofil zůstane v Bohnicích

Obviněný Zdeněk Moré při policejní rekonstrukci 23. června 1989

Sedmdesátiletý pedofilní vrah Zdeněk Moré bude i nadále umístěn v Psychiatrické nemocnici v pražských Bohnicích....

Mám asi v návěsu lidi. Řidič na D1 volal policisty, našli tři migranty

Tři muži se skrývali v nízkém prostoru mezi nákladem dřevních kulatin a...

Dva nelegální migranty z Afghánistánu a jednoho z Indie objevili policisté na dálnici D1 u Jihlavy. Vezli se v malé...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Další z rubriky

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Bouřky se přihnaly nad Česko, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Martin Popek z Nýdku zaznamenává všechny bouřkové jevy. Snímek z bouřek v tomto...

Po vysokých teplotách v sobotu nastoupily bouřky, už působí problémy například na mnoha místech Středočeského kraje. Na...

Hemangiom postihuje každého desátého kojence. Je třeba ho začít léčit včas

ilustrační snímek

Nejčastějším nezhoubným nádorem u dětí je hemangiom, tedy nezhoubný nádor vzniklý z krevních cév. Přestože není...

Najdete na iDNES.cz