Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Rada ČT vyzvala vedení, aby jednalo se stávkujícími

  8:57
Rada České televize o odvolání Jiřího Hodače nehlasovala. Schválila rozpočtové provizorium ČT na první čtvrtletí roku 2001 a vyzvala vedení ČT, aby začalo jednat se stávkujícími zaměsnanci. Věra Valterová, kterou Jiří Hodač pověřil svým zastupováním oznámila, že se o to vedení pokusí zítra. Generální ředitel ČT Jiří Hodač opustil kolem půl sedmé motolskou nemocnici, kam byl ve čtvrtek převezen kvůli náhlému kolapsu. Z nemocnice odešel v doprovodu své ochranky, aby se vyhnul novinářům, kteří na něj přes tři hodiny čekali.

Vývoj krize v ČT jsme v pondělí 8. ledna podrobně sledovali ZDE.

Hodač před odchodem z nemocnice novinářům vzkázal po pracovníku tiskového oddělení nemocnice, že s nimi nechce hovořit.

Rada o odvolání nehlasovala
Rada ČT dnes o Hodačově odvolání nehlasovala. O přestávce jejího jednání prohlásil místopředseda rady Václav Erben, že návrh několika členů na hlasování neprošel. 

Po jednání s radními oznámil finanční ředitel Jindřich Beznoska, že rada by měla 23. ledna schválit konkrétního auditora pro připravovanou rozsáhlou kontrolu hospodaření ČT. V Poslanecké sněmovně však sílí hlasy, že rada bude už 12. ledna odvolána.

Hodač dal už v neděli najevo, že nevyhoví výzvě Poslanecké sněmovny a z motolské nemocnice vzkázal, že nehodlá sám odstoupit. Rada ČT se měla zabývat také kvalitou a objektivitou veřejnoprávního zpravodajství. Kvůli situaci na Kavčích Horách se večer mimořádně sešlo i předsednictvo ČSSD.

I Norsko řeší krizi veřejnoprávní televize
 více ZDE

ČSSD: Ignorování parlamentu je nepřijatelné
Předsednictvo ČSSD označilo za nepřijatelné, že generální ředitel a Rada ČT ignorují usnesení sněmovny. "Všichni zastáváme názor, že usnesení sněmovny se musí respektovat," řekl po zasedání předseda ČSSD Miloš Zeman.

Rada ČT se na dnešním zasedání odmítla Hodačovým odvoláním zabývat a on sám rezignovat nehodlá. Sněmovna v sobotu vyzvala Hodače k rezignaci, pokud by tak neučinil, měla jej odvolat Rada ČT.

Předsednictvo ČSSD proto vyzvalo sociálnědemokratický poslanecký klub, aby inicioval návrh novely zákona o České televizi tak, aby byl urychlen odchod generálního ředitele ČT a ukončen mandát nynější rady.

Předsednictvo ČSSD rovněž odmítlo úvahy některých předních představitelů ODS o možné privatizaci veřejnoprávní televize.

Žádná změna v dohledu
Vzhledem k tomu, že Hodač odvolán nebyl, dalších asi čtyřicet dnů nedojde k žádné změně. V pátek by měla sněmovna schválit ve stavu legislativní nouze novelu zákona o České televizi.

Na svém nejbližším zasedání tak zřejmě učiní i Senát. Jakmile normu podepíše prezident, začne teprve běžet třicetidenní lhůta, po které mandát současné rady zanikne.

Hlavní změnu novely, podle které budou mít nerůznější organizace, nadace či občanská sdružení možnost navrhovat do nové Rady své kandidáty, předseda sněmovny Václav Klaus označil za falešné vítězství a soudí, že by takou možnost měli mít i jednotlivci. - poslechněte si audio

Mareš: K odvolání Hodače se nenajde dost hlasů
Poslanci také uložili Radě ČT, aby Hodače v případě, že neodejde, v pondělí odvolala. Předseda Rady České televize Miroslav Mareš se však nedomnívá, že radní na odpolední schůzi Hodače odvolají. "Nemyslím si, že by se tam našlo těch šest potřebných hlasů," řekl dnes Českému rozhlasu.

Člen Rady ČT nominovaný KDU-ČSL Pavel Kabzan považuje za reálné, že by radní mohli dnes Jiřího Hodače odvolat z funkce generálního ředitele. Pokud se však k tomu nenajde většina hlasů, hodlá se Kabzan se alespoň zasadit o to, aby rada vyzvala Hodače ke zvážení celé situace. Tedy k odstoupení. - poslechněte si audio

Pro ředitelovo odvolání jsou čtyři členové zvolení za ČSSD, jejich tři kolegové nominovaní ODS (včetně Mareše) jsou stále proti. Osmý člen - Pavel Kabzan, dosazený KDU-ČSL - se posledních jednání rady neúčastnil, už čtrnáct dní není k zastižení.

Zprávy Hodačova týmu mají nedostatky
Zpravodajská redakce ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové se dnes musela přestěhovat do jiného studia, když s ní rozvázala spolupráci společnost ACE. Ta pomáhala Bobošíkové od minulé středy kompletovat zporavodajské vysílání. "Vzhledem k podmínkám nejsme schopni zaručit alespoň obvyklou technickou kvalitu vyráběných pořadů," řekl Jan Petrov, ředitel ACE. "Pokračuji v disidentské cestě pražskými garážemi a soukromými studii," komentovala situaci Bobošíková.

Šéf Rady ČT Miroslav Mareš připustil, že nedostatky ve zprávách, které připravuje tým Bobošíkové, nejsou způsobeny pouze technickými potížemi. - audio

Bobošíkové tým například v sobotních Událostech informoval pouze o tom bodu usnesení Poslanecké sněmovny, který mu nahrával. Tedy že byl Jiří Hodač zvolen legálně. O té části usnesení, v němž poslanci vyzvali ředitele Hodače k rezignaci, Události úplně pomlčely. "Musíme tlačit na vyváženost i toho, co prezentují redaktoři legálního vedení," řekl Mareš.

Hodač se chce do televize vrátit v průběhu týdne
Sám Hodač předpokládá, že zpátky do práce se vrátí v průběhu tohoto týdne, dodala Bobošíková. Beznoska uvedl, že Hodač prodloužil až do odvolání plné moci, které vystavil svým podřízeným.

Bobošíkovou například zmocnil, aby dávala pokyny Českým radiokomunikacím k přepínání programu ve chvíli, kdy z Kavčích hor vysílají stávkující zaměstnanci televize.

Hodač byl hospitalizován ve čtvrtek po náhlém kolapsu.

Hodač: Sněmovna pochopila význam událostí v ČT
Generální ředitel ČT Jiří Hodač v neděli vydal prohlášení, v němž přivítal, že se situací v České televizi začala zabývat Poslanecká sněmovna.

"Je to důkaz pochopení významu probíhajících událostí. Považuji to za velmi pozitivní potvrzení legálnosti volby generálního ředitele a tím i jeho následných rozhodnutí," uvádí se v prohlášení.

Předseda Rady České televize (ČT) Miroslav Mareš přichází do budovy ČT v Praze, kde se konalo 8.ledna zasedání rady.

Redaktoři České televize se občerstvují ve velíně zpravodajství v budově ČT v Praze na Kavčích horách. Členové Rady ČT zahájili 8. ledna odpoledne zasedání, na němž mají jednat o osudu ředitele ČT Jiřího Hodače. Zaměstnanci ČT stá vkují na protest proti jeho nedávnému jmenování.

Redaktoři České televize odpočívají ve velíně zpravodajství na Kavčích horách v Praze. Členové Rady ČT zahájili 8. ledna odpoledne zasedání, na němž mají jednat o osudu ředitele ČT Jiřího Hodače. Zaměstnanci ČT stávkují na protest proti jeho nedávnému jmenování.

Okolo 1300 stávkujících zaměstnanců České televize se sešlo 8. ledna na Kavčích horách v Praze na pravidelném briefingu k situaci při řešení krizového stavu v ČT.

Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Klaus popsal průběh covidu. Do katedrály nejde, protože by tam promrzl

Nemyslím, že to bylo tak tragické, prohlásil o prodělaném covidu bývalý prezident Václav Klaus v pořadu Impulsy Honzy...

Ministři slíbili další dotace na zarybnění Bečvy i monitoring znečišťovatelů

Stát bude dál rybářům vyplácet dotace na obnovu života v řece Bečvě, na konci roku 2025 by také mohl být spuštěn online...

Trest za zpěv byl politický, rozhodl Nejvyšší soud. Zrušil 40 let starý verdikt

Nejvyšší soud (NS) zrušil více než 40 let starý verdikt nad hudebníkem a disidentem Karlem „Charliem“ Soukupem. Vyhověl...

Se Schwarzenbergem se už rozloučily stovky lidí, zpět si odnášejí jeho fotku

Sledujeme online Od středečního poledne má veřejnost poslední možnost rozloučit se s Karlem Schwarzenbergem. Rakev s urnou je vystavená...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...