Alergici si nevydechnou. Pyl z jehličnanů vystřídá dub, řepka „hlavně“ smrdí

  12:19aktualizováno  12:19
Ani následující dny nepřinesou alergikům úlevu. Sice už nepokvetou jehličnany, vystřídají je ale buky, duby i traviny. Lidé v současných dnech často podléhají dojmu, že jim alergii způsobuje také všudepřítomná řepka. Ta však především „smrdí“ a způsobuje tak silné dráždění.

Dominantními alergeny jsou v současném období podle Pylové informační služby dub, bříza, buk, ořešák, vrba, platan, borovice, smrk, a traviny. Výskyt alergie výhradně na pyl řepky je spíše výjimkou. 

Fotogalerie

„Řepka sice není výrazný alergen, ale je to problematická plodina, která může dráždit lidi, kteří nemají alergii, protože vylučuje směs přírodních těkavých organických látek. Tento zápach je cítit poblíž pole a může vyvolat chemické dráždění, asi jako když si čichnete k něčemu, co velmi intenzivně a nepříjemně voní,“ říká hygienička životního prostředí Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu.

Pylová zrna řepky jsou relativně těžká a na rozdíl od menších pylových zrn se většinou nedostávají do velké vzdálenosti. Řepka tak ovlivňuje nejbližší okolí polí, kterých je sice hodně, ale nejsou ve městech a protože současně není významným alergenem není ani hlavní příčinou potíží alergiků, říká Kazmarová.

Alergikům se v posledních letech přitížilo. Může za to stres i oteplování

Podle Pylové informační služby se ani v příštích dnech alergikům příliš neuleví, stále se očekává vyšší koncentrace vzdušných alergenů, kterou přechodně může snížit déšť. „„Nejlépe se alergikům dýchá, když pylová zrna ze vzduchu vypláchne déšť. Produkce pylů je závislá na sluníčku a na teplotě, takže jestli na procházku, tak nejlépe v noci a po dešti,“ dodala Kazmarová.

Ani očekávané deště však alergikům úlevu nepřinesou. Podle mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka nebude pršet natolik intenzivně, aby déšť pomohl ulehčit od pylu.

Žlutou záplavu přinesly smrky a borovice

Žlutá záplava pylu, která je vidět na ulicích i na autech, pochází podle Pylové informační služby z borovic a smrků, které nekvetou každý rok, ovšem letos mají silnou sezonu a vykvetly zároveň s ostatními stromy. Proto je pylů nadměrné množství.

Produkci pylů ovlivňuje počasí. Nadprůměrně teplo posledních týdnů způsobilo, že mnohé rostliny vykvetly dřív, než je v tomto období typické, a hlavně najednou.  

V dalších dnech potrápí alergiky pyl z dubu, buku, ořešáku i jírovce. Postupně také přibude pyl z jitrocele a šťovíku. „Začátek plné sezony trav očekáváme v nižších polohách v závislosti na vývoji počasí koncem tohoto a v průběhu příštího týdne,“ uvedla Pylová informační služba.

IKEM abnormální nárůst alergiků nezaznamenal

„Alergiků chodí velké množství, ale to je na jaře vždycky, žádný abnormální počet pacientů jsme letos nezaznamenali,“ říká vedoucí Ambulance klinické imunologie a alergologie pražského IKEM Jana Vydláková.

Pacienti, kteří na kliniku chodí, mají obtíže s alergiemi na pyly břízovitých jarních stromů, letos je jaro však spojeno také s alergiemi na jehličnany, které kvetou jen jednou za několik let. Pokud je pylu v ovzduší velké množství, pak mohou mít obtíže i lidé, kteří alergiemi normálně netrpí. „Pylové zrno má na svém povrchu ostny, může tak mechanicky dráždit zejména oční spojivku,“ vysvětluje Vydláková.

Také její pacienti si prý někdy stěžují na alergii kvůli pylu z řepky. „Vysvětlujeme jim, že řepka kvete v době jiných významných alergenů, zejména trav a pacienti ji obviňují ze svých potíží trochu neprávem,“ dodala.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Třetina lidí očkovaných proti spalničkám nemá v těle dostatek protilátek

Ilustrační snímek

Případů nákazy spalničkami výrazně přibývá. Důvodem je podle odborníků především nedostatečná proočkovanost u dětí a...

Byl to náš první šťastný konec, říká psovod psa oceněného za záchranu života

Výsledky ankety Statečné psí srdce 2018 byly vyhlášeny 21. března 2019 v Praze....

Pes, který upozorní paničku na nízkou hladinu cukru v krvi. Policejní pes, který pomohl, když selhala termovize nebo...

Lidé oblékají rozdílné ponožky na podporu nemocných Downových syndromem

Ilustrační snímek

Když se dají dvě ponožky patami k sobě, připomínají chromozom X. Jelikož právě jeho porucha způsobuje Downův syndrom,...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz