Pracovníkům profesí ve třetí kategorii rizika, kteří odpracují v chladu, teple, s vibracemi či fyzickou zátěží aspoň 11 směn za měsíc, má zaměstnavatel podle návrhu koaličních poslanců přispívat částkou ve výši 4 procent vyměřovacího základu výdělku. Při třech až deseti odpracovaných směnách by to byla tři procenta. Naspořená suma má umožnit předdůchod. Týká se to asi 108 tisíc zaměstnanců.
„Žádný funkční systém vláda nepřipravila. A návrh poslanců v čele se Zbyňkem Stanjurou a Marianem Jurečkou v podobě sněmovního tisku číslo 894 je pouze plivnutím do tváře nejen těmto zaměstnancům, ale také jejich zaměstnavatelům. Zákon je nejen nepřipravený a de facto nerealizovatelný, ale zároveň nepokrytě přenáší odpovědnost za důchody ze státu na zaměstnavatele a soukromí sektor,“ kritizovala to ve Sněmovně šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
Poslanci ANO i SPD neprosadili odmítnutí návrhu ani jeho vrácení k přepracování, k čemuž se přidali ještě Piráti. Schillerová vetovala jménem svého klubu a jménem druhého opozičního hnutí SPD snahu koalice, aby Sněmovna schválila návrh zrychleně již ve čtvrtek v prvním čtení.
„Pokud zaměstnanci v náročných profesích nebudou moci od 1. července čerpat tuto výhodu, tak je to jen a pouze kvůli vetu dvou poslaneckých klubů opozičních stran,“ řekl lidovecký poslanec Michael Kohajda.
My vám tuhle privatizaci penzijního systému zrušíme, avizovala šéfka poslanců ANO
Pokud návrh projde, vydělají na tom podle Schillerové ale jen soukromé penzijní fondy. „Při průměrné mzdě a povinném odvodu ve výši 4 procent jde o více než 2 miliardy korun ročně, které vláda nenápadně přesměruje na účty soukromých finančních institucí My vám tuhle privatizaci penzijního systému zrušíme,“ oznámila šéfka poslanců ANO.
„Máme na stole paskvil, který samozřejmě a nepochybně příští vláda i s naší pomocí, doufám, zruší,“ prohlásil předseda SPD Tomio Okamura.
„Možnost předdůchodů bude pro drtivou většinu zaměstnanců v náročných profesích prakticky nedostupná, protože vyžaduje naspoření enormně vysokých částech,“ řekla poslankyně SPD Lucie Šafránková. Označila to to za další vládní podraz na tyto pracovníky.
Nyní je nutné na předdůchod spořit aspoň deset let a našetřit částku, aby pokryla měsíční splátku aspoň 30 procent průměrné mzdy po dva roky. Podmínka spořit aspoň 10 let ale má být zrušena.
Jak jsou penzijní fondy nastavené, je to zoufale nevýhodné pro lidi, říká Richterová
Ke kritikům návrhu koaličních poslanců se přidala i místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová. „Tak jsou dnes penzijní fondy nastavené, je to zoufale nevýhodné pro lidi,“ řekla Richterová. Poplatky je připravují o miliony korun.
Zaměstnanci ve třetí skupině náročných profesí přišli o možnost odchodu do nekráceného předčasného důchodu, když to na poslední chvíli do reformy prosadili poslanci ODS a TOP 09.
„Kvůli rozhodnutí ODS a TOP 09 přišlo 120 tisíc lidí pracujících v těžkých profesích o možnost odejít do předčasného nekráceného důchodu. A co jim teď vláda nabízí? Polovičaté kompenzace závislé na penzijním spoření, které problém neřeší a na lidi v předdůchodovém věku úplně zapomíná!“ říká Richterová.
Vláda sice tvrdí, že návrh znamená výraznou pomoc lidem, kteří pracují v náročných profesích, nicméně opak je podle Pirátů pravdou. Předloha totiž cílí hlavně na mladší lidi, zatímco starší zaměstnanci, kteří potřebují reálně pomoci, zůstávají na holičkách. Naspořit si dostatek peněz trvá dlouhou dobu, a pokud už někdo pracuje v náročné profesi a má blízko k důchodovému věku, tak mu tato změna nepomůže.
Na programu mimořádné schůze je třináct předloh v prvním a ve druhém čtení, kdy se návrhy ještě neschvalují.