Rusnokův kabinet vládne půl roku, ohodnoťte jednotlivé ministry

  18:39aktualizováno  18:39
Rusnokův kabinet je přesně půl roku u moci. Vládu, která nezískala podporu poslanců, prezident Miloš Zeman chválí. Řadu z nich si však lidé pamatují kvůli jejich kontroverzním, především personálním rozhodnutím.

Červenec 2013. Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu premiéra Jiřího Rusnoka. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Současnou vládu prezident jmenoval 10. července (více o jmenování zde). Nyní j ji Miloš Zeman pochválil, když uvedl, že až na jednoho či dva by všechny znovu doporučil do funkcí ministrů. Uvedl to, když mluvil o výhradách ke kandidátům chystaného Sobotkova kabinetu. (více o výhradách zde)

Rusnokovu vládu známkujte zde

Rusnokův kabinet přitom nezačal zvlášť dobře. Hned na počátku musel ministr financí Jan Fischer vysvětlovat situaci kolem svého dluhu z prezidentské kampaně. Ten se mu "zázračně" podařilo splatit, jen co byla známo, že se stane ministrem. (více o splacení dluhu)

Už o pár týdnů později premiér řešil problém způsobený ministrem kultury Jiřím Balvínem. Ten odvolal ředitele Národního divadla ani ne den po nástupu do funkce. Nakonec Rusnok vrátil Buriana do čela divadla a svému ministrovi udělil "žlutou kartu." (více o Rusnokově řešení zde)

Personální změny jsou vyčítány i ministrovi dopravy Zdeňkovi Žákovi. Ten vyměnil šéfy například Ředitelství silnic a dálnic, Drážního řadu či Ředitelství vodních cest. Přesuny se dotkly i správy železnic. Mezi novými jmény v čele těchto institucí se pak objevuji Žákovi kamarádi. (více o kamarádech v Žákově týmu zde)

Vlnu kritiky pak vyvolala personální rošáda v čele policie, za kterou stojí ministr Martin Pecina. Ten nejprve vrátil do funkce Petra Lessyho a Česko mělo najednou dva policejní prezidenty. V úterý pak odvolal Martina Červíčka, kvůli údajně špatnému postupu při jeho uvolnění pro funkci šéfa policie v srpnu 2012. (více o odvolání Červíčka zde)

Radost jistě Jiřímu Rusnokovi neudělal ani ministr pro životní prostředí, když se ukázalo, že si úřad nechal vyrobit  tisíc kusů spodního prádla s bobrem na dámské a ptákem kormoránem na pánské variantě. Tomáš Podivínský to omlouval tím, že o naše bobry a velké ptáky je třeba pečovat. (více o zakázce zde)

Samotný Jiří Rusnok se žádných větších skandálů nedopustil. K dobru je mu možné připsat, že splnil svůj slib. Jeho kabinet skutečně nepřijal žádné zásadní a nevratné rozhodnutí. V této souvislosti se mluvilo například o prolomení těžebních limitů, smlouvě na Gripeny či rozhodnutí, kdo dostaví Temelín.

Rusnok sám považuje za úspěch své vlády a splnění slibů například zákon o obnovitelných zdrojích energie, návrh rozpočtu nebo zlepšené čerpání evropských fondů. Tím odůvodňuje premiér i nižší schodek rozpočtu, než se očekával. (více o rozpočtovém schodku zde)

Pokud už bylo v Jiřímu Rusnokovi něco vytýkáno, tak to byla přítomnost rodiny na jednání OSN v New Yorku a nešťastná slova, která zaznamenal mikrofon ve Sněmovně ohledně účasti na pohřbu Nelsona Mandely. (více i záznamu zde)

Rusnok o pohřbu Mandely:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

Najdete na iDNES.cz