Půjčte nám na volby. Možná vrátíme

  3:00aktualizováno  3:00
Rozjíždí se neobvyklá loterie. Můžete si vsadit na nové strany. Peníze vám vrátí, když uspějí ve volbách do Evropského parlamentu. Politické strany, které vznikly teprve nedávno, cítí příležitost vyslat své zástupce do Bruselu. Urodilo se jich však hodně a uspějí jen ty bohatší.

Zakladatel strany Liberálové.cz Milan Hamerský nabízejí věřitelům prémii za riziko. Pokud ve volbách uspěje. | foto: ČTK

Jak nasbírat během pár měsíců miliony korun na solidní kampaň a nevzbudit pochybnosti? Právě vznikající strany zatím sbírají podporu především v naturáliích.

Od mikrobusu, který Evropská demokratická strana Jany Hybáškové dostala k dispozici od spřízněného podnikatele, až po prostory v domě na Malé Straně, které zase majitelka nabídla "klausovské" Straně svobodných občanů.

Hodí se třeba i volná plocha na domě, kam se může vyvěsit billboard, nebo nabídka, že na své webové stránky někdo zdarma umístí reklamu na tu či onu stranu.

Všechny čtyři nově vzniklé strany jsou si vědomy toho, že takhle se celá kampaň dělat nedá. A tak se horečně hledají sponzoři. Jenže co jim nabídnout? Je nepravděpodobné, že se jakákoliv z těchto stran bude kdy podílet na vládě, a tedy se nedá předpokládat, že se jim v budoucnosti "odvděčí" státními zakázkami.

"Musíme spíš spoléhat na malé dárce, ne na velké firmy," říká Anitta Kelly z ústředí strany Declana Ganleyho, která bude v Česku fungovat pod značkou Libertas.cz.

Jako Barack Obama

Irský miliardář Ganley se rozhodl neinvestovat do evropské kampaně ze svého. "Všechno bude záležet na našich příznivcích. Chceme sbírat peníze po vzoru Baracka Obamy. Každý bude moci poslat příspěvek z kreditní karty přímo přes naše webové stránky," říká Kelly.

V Americe to fungovalo. Obama vybral rekordně peněz od malých dárců. Budou stejně štědří i Češi?

Ostatní strany se raději spoléhají na osobní domluvu. S žádostí o půjčku, která se promění v dar, když se ve volbách nezadaří, chce své příznivce oslovit euroskeptická Strana svobodných občanů i proevropské hnutí Liberálové.cz.

Ti druzí dokonce nabízejí potenciálním věřitelům prémii za riziko. "To v případě, že získáme ve volbách přes jedno procento, a tudíž i státní příspěvek," říká zakladatel strany Liberálové.cz Milan Hamerský.

Závidí jim Klause

Strana svobodných už má vytipované statisícové dárce i případné věřitele. "Náš typický mecenáš je člověk, který začínal v garáži, vybudoval firmu, pak ji prodal a teď je v důchodu a chce se angažovat," popisuje předseda Svobodných Petr Mach.

Ještě ani nezačal vybírat, a už jej konkurence obviňuje, že k penězům nepřišel čistým způsobem.

"Když máte podporu Klause, určitě si na vás před volbami vzpomene někdo, kdo profitoval z jeho privatizace, o tom nemám sebemenší pochybnosti," zlobí se Hamerský.

Mach ještě před týdnem sliboval, že bude peníze vybírat transparentně a že nebude akceptovat sponzory, kteří mají obchody se státem. Z jeho webových stránek však před několika dny překvapivě zmizel odkaz "financování strany".

Sponzory nechce vyzradit ani Jana Hybášková, které už se podařilo nasbírat několik milionů korun.

"Nechceme teď odkrývat karty," vysvětluje její mluvčí Filip Hubáček. "Ostatní strany zatím nemají nic a my nechceme, aby se na nás takto upozorňovalo. Mohli bychom být dobrým terčem, ostatní by nedělali nic, jen by na nás útočili," odůvodňuje podivné tajnůstkaření mluvčí Hubáček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

Lubomír Zaorálek na programové konferenci (17. 6. 2017)

Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz