Neděle 16. února 2020, svátek má Ljuba
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. února 2020 Ljuba

Bláto z polí zaplavuje obce. Nahlášených sesuvů půdy skokově přibylo

  0:01aktualizováno  0:01
Stačí trochu silnější déšť a obyvatelé stovek českých vesnic začínají být nervózní. Dobře vědí, že to nemusí trvat dlouho a z okolních polí jim do sklepů a studní natečou tuny bláta. Rozmar přírody? Ne tak úplně. Zásadní roli v tom totiž hraje nezodpovědné zemědělství.

Snímek ukazuje nevhodné hospodaření s půdou na velkých půdních blocích, které jsou typické pro Česko. Takovou krajinu ohrožuje eroze. Česká půda také nedokáže vodu udržet, ani když zaprší. | foto: Libor Sváček

Počet nahlášených erozních událostí meziročně strmě roste. Zatímco v roce 2017 nahlásili lidé celkem 169 případů a v loňském roce 276 případů, letos už je to víc než čtyři sta. Jsou to situace, kdy voda, ale i vítr odnesou významné množství ornice z okolních polí. Půda pak končí třeba v potocích, ale také v domech lidí v okolí.

Fotogalerie

„V letošním roce je nárůst nahlášených erozních událostí opravdu skokový, oproti roku 2018 je téměř dvojnásobný. Zákon o ochraně zemědělského půdního fondu není a obce se chytají čehokoliv, v čem vidí nějakou naději na pomoc,“ vysvětluje Jiří Kapička z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VÚMOP). Doplňuje, že za vyšším počtem nahlášených případů může být jednak to, že se lidé o problém více zajímají, ale také složitá situace obcí, které si už nevědí rady.

Právě obce se stávají nejviditelnější obětí. Bahno z polí pravidelně vyhlížejí třeba v Březině na Blanensku. „Není to drama, ale samozřejmě pokud slyšíme předpověď na přívalové deště, tak se musíme začít připravovat,“ říká starosta Březiny Martin Habáň.

Zemědělská půda není v dobrém stavu a eroze je jedním z hlavních problémů, se kterými se naše krajina potýká. Při erozi totiž pole přicházejí o nejúrodnější vrstvu orné půdy, která se jen tak neobnoví. Centimetr ornice se v našich podmínkách tvoří zhruba sto let. Problémy má přitom většina zemědělských pozemků.

Kde voda nejvíce splachuje půdu

Kde voda nejvíce splachuje půdu

„Na území Česka je potenciálně ohroženo 56,7 procenta zemědělské půdy vodní erozí, z toho 17,8 procenta erozí extrémní,“ upozorňuje ministerstvo životního prostředí ve své souhrnné zprávě za rok 2018. Jen na zaznamenaných erozních událostech v loňském roce přišlo Česko na sesuvech o téměř 4 200 hektarů půdy. To je rozloha, na kterou by se pohodlně vešlo Kladno.

„Erozních událostí bude ve skutečnosti daleko více, v rámci výzkumu se snažíme hledat cesty, jak se přiblížit jejich skutečnému počtu. Reálně je ale nikdy nezjistíme všechny,“ podotýká Kapička.

Situace nicméně není bezvýchodná. Agronomové dnes mají k dispozici sérii opatření, kterými mohou erozi předcházet. To se ale v praxi příliš neděje. „Téměř v 76 procentech případů došlo k erozní události na půdách bez aplikovaných půdoochranných technologií,“ uvádí zpráva. Silná eroze přitom v dlouhodobém horizontu může významně snižovat úrodnost polí. V tom krátkodobém komplikuje životy lidí na okrajích měst a ve vesnicích.

Počet erozních událostí v jednotlivých letech

Počet erozních událostí v jednotlivých letech

K sesuvům dochází podle statistik nejčastěji v letních měsících. Například 20. června natekly z okolních polí tuny bahna do areálu nemocnice v Novém Městě na Moravě a na několik hodin kvůli tomu zůstaly uzavřené dvě ambulance. S úklidem pomohli i zemědělci, kterým patřila okolní pole. Voda a bahno zaplavily i nedalekou obec Křoví.

V červnu se navalilo bahno i do Březiny na Blanensku. Voda s bahnem z okolních polí vyplavila několik desítek domů a sklepů. Na vině jsou podle místních lidí zemědělci, kteří svažité pole nad obcí oseli kukuřicí a bahnu tak nestálo nic v cestě. Problém je skutečně v tom, jak zemědělci dnes hospodaří, co a kde pěstují. „Stačí udělat chybu třeba u kukuřice, nedodržet postup a z polí se valí proudy bahna do obce,“ upozorňuje starosta Habáň. A po dešti je samozřejmě nutné hromady bahna odklidit. „Každý takový zásah znamená desetitisícové náklady pro obec, další desítky i stovky tisíc jsou pak škody na soukromém majetku,“ dodává.

Sesuvy a nestability na území ČR

Sesuvy a nestability na území ČR

Pro změnu na začátku srpna se prohnala bouřka vesnicemi na jižním Plzeňsku a obec Útušice zaplavily nánosy bahna valící se z okolních polí. „Zasahovalo zde několik jednotek dobrovolných hasičů i profesionálové. Čistit komunikaci a odklízet bahno pomáhalo i spoustu místních obyvatel,“ informoval tehdy mluvčí hasičů Petr Poncar.

Problém je kukuřice a řepka

Důvodů, proč česká pole takto trpí, je několik. Jedním jsou velké jednolité lány. Čím větší osevní plocha, tím silnější splach hrozí. Problémy způsobuje také výběr plodin. Suverénně nejvíce erozních událostí je spojeno s kukuřicí a s řepkou. Jen kukuřičná pole stála minulý rok podle dat VÚMOP za víc jak polovinou všech zaznamenaných erozních událostí. Řepková pole se na problému podílela čtrnácti procenty.

Situaci zhoršuje také stále hutnější zemědělská půda, která je udusanější důsledkem intenzivního hospodaření a využívání těžké techniky. Hlína se tím utužuje a vzniká tak jednolitá neprostupná hmota, do které se nedokáže vsáknout přebytečná voda. Při silnějším dešti po ní vláha společně se svrchní úrodnou zeminou sjede jako po klouzačce. Utužením je u nás podle ministerstva zemědělství extrémně ohroženo 16,2 procenta rozlohy zemědělské půdy.

Historické příklady závažných sesuvů

Třebenice

Sesuvy půdy mohou i zabíjet. Jeden takový případ se stal při povodních před šesti lety. V Třebenicích poblíž Slapské přehrady se v červnu 2013 sesula chata, kterou podemlel proud vody. Chata se podle informací hasičů sesunula po stráni asi o padesát metrů. Z trosek se nejprve podařilo vytáhnout tělo ženy. Teprve vpodvečer hasiči v sutinách našli také mrtvého muže.

Maršov u Uh. Brodu

Malá obec v minulosti trpěla nestálými hydrologickými poměry. Poprvé se země sesula v létě 1911 vlivem silných dešťů. V roce 1961 začaly další sesuvy, které se stupňovaly, roku 1967 byla nařízena urychlená demolice a vystěhování některých domů. Na jejich evakuaci byla nasazena i armáda. Většina se přestěhovala do Uh. Brodu do čtvrti, kterou místní nazývají „nový Maršov“.

Dneboh u Mn. Hradiště

Velký sesuv u obce Dneboh zničil osadu Kačina. V neděli 27. 6. 1926 se na ploše asi 14 ha dalo do pohybu okolo 3 milionů metrů krychlových zeminy. Neštěstí, při kterém byla zničena silnice a deset domů, dnes připomíná jen do skály vytesaný sklep a ohnuté stromy. Příčinou byly vydatné dlouhotrvající deště. Sesuvu je věnována část expozice v Muzeu města Mnichovo Hradiště.

Klapý

Častými sesuvy trpí obec Klapý, stojící na úpatí vrchu s hradem Hazmburk v Českém středohoří. Velké sesuvy jsou zde zaznamenány v letech 1882, 1898, 1900 nebo 1939. Například v roce 1900 po dešti zničila lavina hlíny a kamení čtvrtinu obce, asi padesát domů. Dodnes se země na úbočí Hazmburku hýbe a jeho svahy jsou řazeny do potenciálního sesuvného území.


  • Nejčtenější

Vichřice prošla Českem. Ochromila dopravu, bez proudu je sto tisíc míst

Vichřice spojená s tlakovou níží Sabine v Česku v pondělí odřízla téměř 300 tisíc odběratelů od elektřiny, večer se...

Výstražná mapa zčervenala. Kvůli Sabine je vyhlášeno extrémní nebezpečí

Kvůli orkánu Sabine meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí, které bude na dvou třetinách území extrémní. Nejvyšší...

Nejdřív proletí Německem, pak vtrhne i k nám. Česko zasáhne orkán Sabine

Česko se připravuje na orkán, který meteorologové pojmenovali Sabine. Dorazí k nám z Německa během nedělního podvečera...

VIDEO: Vlk zakousl na kolejích srnče blízko zastávky, strojvedoucí nezastavil

Slovenská organizace Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAPu) zveřejnila na Facebooku video z útoku vlka na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní hygienička bude možná muset kvůli vzdělání skončit ve funkci

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová možná bude muset do roka opustit svou funkci. Důvodem je to, že nemá vzdělání, které...

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  • Další z rubriky

Poslední rozloučení s filozofem Erazimem Kohákem, dorazilo dvě stě lidí

Na dvě stovky lidí dorazilo v neděli odpoledne na poslední rozloučení s významným filozofem a ekologem Erazimem Kohákem...

Zda je v pořádku prodávat antisemitskou knihu, se probere v pořadu Rozstřel

Rozruch vyvolala ve středu zpráva o tom, že hned několik tuzemských knihkupectví nabízí ve svých obchodech knížku...

„Ajťáky“ vysoká netáhne, už před maturitou si je rozeberou zaměstnavatelé

Během pěti let klesl počet absolventů oborů ICT na vysokých školách o třiadvacet procent. Kromě slabších populačních...

Centrum v karlínských kasárnách je v ohrožení. Kvůli státu asi skončí

Kulturně-společenské centrum v areálu bývalých karlínských kasáren zřejmě bude muset ukončit svou činnost. Úřad pro...

Najdete na iDNES.cz