Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za šamanský elixír šli do vězení. Absurdní, tvrdí experti a volají po legalizaci

  8:16
Manžele Kordysovy odvedla v říjnu 2020 policie za to, že pořádali ceremonie s psychedelickým nápojem Ayahuasca. Soud je poslal do vězení na 8,5 a 5,5 let. Podle odborníků je ale trest nespravedlivý. Psychedelika pomáhají v léčbě duševních nemocí a nemají závislostní potenciál, tvrdí a žádají přehodnocení zákona, který nyní tyto látky staví na roveň kokainu nebo heroinu.
Karolina Kordysová je obžalovaná v kauze šamanských ceremonií s ayahuascou. (6....

Karolina Kordysová je obžalovaná v kauze šamanských ceremonií s ayahuascou. (6. října 2022) | foto: Nadační fond PSYRES

Polští manželé Karolina a Jaroslav Kordysovi pořádali v Česku seberozvojové workshopy. Jejich účastníci se oddávali hudbě a tanci, a někdy byl součástí ceremonie také nápoj Ayahuasca připravovaný z jihoamerické liány. Jeho součástí bývá také přírodní psychedelikum DMT. „Naší hlavní motivací je pomoci lidem změnit životní styl, nebo najít sám sebe,“ popsala Karolina smysl workshopů.

Ceremonie mají tradici v Latinské Americe, kde je pořádají tamní šamani. Právě přímo od nich se v Peru Jaroslav učil, jak tyto akce vést. Zatímco v Jižní Americe je Ayahuasca legální a používá se při léčbě závislostí či depresivních stavů, v Česku je její součást, DMT, na seznamu zakázaných návykových látek.

O činnosti manželů Kordysových se dozvěděla policie a v říjnu 2020 si je z jejich domu v Heřmanicích u Oder odvedla zásahová jednotka. Skončili ve vazbě a bylo proti nim zahájeno trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

V průběhu přípravného policejního řízení Jaroslav i Karolina trestnou činnost odmítali. Účastníci totiž pili nápoj Ayahuasca, ale bez obsahu zakázané látky DMT, tedy pouze odvar z liány. Jaroslav jako šaman pil Ayahuscu s DMT, tedy účastníkům nepodával zakázanou látku, ale užíval ji sám.

V únoru 2021 Karolinu z vazby propustili a je stíhaná na svobodě, její manžel pobývá již druhým rokem ve vazební věznici. „Snaží se to vydržet, přestože v jeho životě už byly i světlejší okamžiky. Nejvíc mu chybí příroda, stýská se mu po procházkách do lesa,“ hodnotí Karolina čas jejího manžela ve vazbě.

Podle mnoha odborníků z řad psychologie, psychiatrie nebo adiktologie je trest manželů nepřiměřený. DMT je totiž zařazeno mezi „zvláště nebezpečné drogy bez léčebného využití“, stejně jako třeba heroin nebo kokain. Toto zařazení je ale nesprávné, tvrdí experti.

Za šamanské rituály s lektvarem z Peru uložil soud až 8,5 roku vězení

Prospěšné, přesto zakázané

Vědecké důkazy totiž ukazují, že psychedelické látky mohou být velmi prospěšné. „V kombinaci s psychoterapií jsou skvělým nástrojem při léčbě úzkostných a depresivních, psychosomatických či závislostních poruch nebo v paliativní péči,“ uvedla Vladěna Sobasová, ředitelka nadačního fondu pro výzkum psychedelik PSYRES.

Jejich výhoda tkví v tom, že účinkují během několika desítek minut, po několika podáních navíc mají dlouhodobý efekt.

Současná legislativa ale komplikuje výzkum i uvádění terapie do praxe. Navíc vede k přísným trestům za činy, které podle odborníků nepředstavují nebezpečí pro společnost.

„Vědecké důkazy jednoznačně dokládají, že zařazení psychedelik mezi zvláště nebezpečné drogy bez léčebného využití je absurdní a z medicínského hlediska neudržitelné. Jsou to látky bez návykového potenciálu. Již dnes mají a v budoucnosti bez pochyby budou mít široké léčebné využití. Samotné označování ‚droga‘ je v jejich případě scestné a zavádějící,“ tvrdí Pavel Bém, psychiatr, adiktolog a člen Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

O změnu přístupu k podobným látkám se snaží i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Případ manželů Kordysových byl pokus použít současný český stav našeho zákonodárství pro exemplární potrestání celé skupiny lidí, která se tím zabývá. To není jenom Karolina a její muž, všichni víme, že ty rituály tady běží po celé republice,“ tvrdí.

Tento typ kauz je podle něj třeba zásadně přehodnotit. „Je zapotřebí revidovat trestní zákoník a toto je kauza, která to jednoznačně nasvítila,“ poznamenal Vobořil.

Národní drogový koordinátor v říjnu představí akční plán na příští tři roky, který si klade za jednu z priorit právě regulaci trhu s návykovými látkami dle jejich rizik. Podle něj by mělo dojít k přehodnocení nakládání s psychedeliky tak, aby se zohlednila jejich minimální společenská nebezpečnost a léčebný potenciál.

Psychedelika fungují v léčbě depresí. Je to až neuvěřitelné, říká psychiatr

Zatímco změna zákona je zatím v nedohlednu, datum, kdy se rozhodne o dalším osudu manželů, je jasné. Devatenáctého října se koná v Olomouci odvolací soud. „Chtěl bych dodat, že nejsme žádní zločinci, jsme obyčejní lidé, kteří chtěli jenom pomáhat ostatním,“ řekla Karolina s tím, že doufá, že to pochopí i odvolací soud.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Dark Brandon vs. Trumpův „mug shot“. V USA před volbami zuří válka memů

24. června 2024  11:05

Ať už je to usmívající se Joe Biden v roli Dark Brandona nebo tvář Donalda Trumpa zapracovaná do...

Opilá dívka bez řidičáku zranila spolujezdkyni a pobořila dům. Hrozí jí vězení

24. června 2024

Až roční vězení hrozí devatenáctileté dívce, která v dubnu způsobila nehodu se zraněním...

Útoky v Dagestánu mají 19 obětí, otce podezřelých vyhodili z Putinovy strany

24. června 2024  8:56,  aktualizováno  10:51

V Dagestánu začal v pondělí třídenní smutek v souvislosti s nedělními útoky na dva kostely a dvě...

Lidé mohou o dotace na kotle žádat dál, dostanou ale méně, řekl Hladík

24. června 2024  9:35,  aktualizováno  10:25

Lidé mohou žádat o dotace na výměnu uhelných kotlů i po 1. září, dostanou ale menší částku....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...