Jako zatím poslední dokončila stavbu nového pavilonu za půl miliardy Fakultní nemocnice Ostrava. Nabídne trojnásobný počet lůžek pro dospělé, první denní stacionář v zemi pro mladší školní děti, atrium s možností projít se venku i pro pacienty uzavřeného oddělení, více prostoru pro psychoterapie či tvořivé dílny.
„Projekt nového pavilonu je jedním z výsledků reformy psychiatrické péče. Jeho otevření umožní zvýšit počet akutních psychiatrických lůžek pro dospělé z 24 na 66 a také významně rozšířit ambulantní péči o pacienty z regionu včetně dětí,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Havrlant.
„Za obrovský přínos považuji i vybudování prostor pro fyzio-, ergo- a arteterapii. Součástí budovy budou plně vybavené dílny pro práci s kovem, dřevem či zahradnickým materiálem, keramická dílna s pecí a hrnčířským kruhem i malá fotolaboratoř,“ doplnil.
První pacienty začne pavilon přijímat už příští týden, kdy se tam nastěhuje současné psychiatrické oddělení včetně dětské ambulance. „Zatímco dosud jsme ročně hospitalizovali asi 550 pacientů ve věku od patnácti let, nyní předpokládáme nárůst na 1 200 až 1 400. Ambulantně jsme zatím ošetřili kolem 3 500 lidí ročně a počítáme s navýšením asi na pět tisíc,“ uvedl primář psychiatrie Petr Šilhán.
Na noc doma
V nemocnici nikdy nebyla psychiatrická lůžka pro děti, protože chyběli dětští psychiatři. Nyní má nemocnice čtyři lékaře. Ti se budou od října věnovat kromě ambulance i pacientům stacionáře ve věku od šesti do dvanácti let, kteří budou potřebovat intenzivní léčbu. Zatím musí tyto děti opustit rodinu a ležet v Psychiatrické nemocnici Opava.
„Ve stacionáři, který je první svého druhu v zemi, ve dne poskytneme dětem komplexní ambulantní péči a na noc se vrátí domů. Až dvanácti dětem najednou se bude věnovat multidisciplinární tým složený z psychiatrů, psychologů, speciálních pedagogů, sociálních pracovníků a sester. Nové zázemí nám umožní poskytovat dětem intenzivní skupinovou i individuální terapii,“ nastínil Šilhán.
KONTEXT: Dětí na psychiatrii prudce přibývá a odborníků je málo, říká lékař |
Novostavbu i vznik dětského stacionáře ocenil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, podle kterého je Ostrava třetím městem s moderním psychiatrickým pavilonem. „Denní dětský stacionář a péče multidisciplinárního týmu skvěle doplní péči o ty nejzranitelnější,“ řekl.
Pavilon vznikal 2,5 roku a stavební práce stály 396 milionů. I s vybavením dosáhly náklady 503 milionů s DPH, z toho 85 procent zaplatila Evropská unie, zbytek stát. Podobně financovaly stavby i další dvě velké české nemocnice.
Rozšíření ambulantní péče
V nové čtyřpatrové budově Fakultní nemocnice Plzeň za téměř 500 milionů získala tamní psychiatrická klinika 90 lůžek místo původních 76, více prostor pro ambulantní, preventivní, krizovou, rehabilitační či psychosociální péči i zázemí stacionářů pro dospělé.
„Rozšíření ambulantní péče přináší pacientům větší pohodlí a menší potřebu hospitalizací,“ uvedl Jan Vevera, přednosta kliniky, která donedávna hospitalizovala asi tisíc dospělých i dětí ročně a ambulantně jich ošetřila kolem devíti tisíc. „Počet vyšetření pacientů, kteří akutně žádají o psychiatrickou pomoc, trvale roste,“ dodal.
Nemocnice nabízejí movitým péči navíc. Podle právníků jsou na hraně zákona |
Fakultní nemocnice v Brně s pomocí evropských fondů zrekonstruovala za provozu původní budovu a přistavěla dvě další. Do kliniky se 109 lůžky investovala okolo 700 milionů korun a získala tak možnost rozšířit ambulantní péči.
Změnu ocenila i zdravotní sestra Božena Smejkalová, která na psychiatrické klinice v Brně-Bohunicích pracuje už 55 let: „Rekonstrukce se povedla. Prostředí je pěkné, přívětivější pro pacienty i personál. Obor se za ta léta změnil. Pamatuji si například prosklené záchody, aby sestry na pacienty viděly a oni si nemohli ublížit. Dnes má každý dvoulůžkový pokoj WC i sprchu.“
Zcela nové psychiatrické pracoviště už vzniká i ve středních Čechách. U zrodu tamního Centra duševní rehabilitace stojí psychiatr, bývalý ředitel bohnické léčebny Martin Hollý, který je nyní náměstkem ředitele pro oblast duševního zdraví v soukromé Rehabilitační nemocnici Beroun.
„Stavba bude stát okolo miliardy, vybavení asi 200 milionů korun. Centrum dokončíme v polovině příštího roku a pacienty bychom rádi začali přijímat ve třetím čtvrtletí,“ řekl Hollý s tím, že zařízení poskytne lůžkovou i ambulantní péči včetně stacionářů.