Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

Z psychiatrických léčeben budou nemocnice. Zmizí doléčování, varuje lékař

  14:23
Deset ze třinácti psychiatrických léčeben v Česku ještě letos změní název. Nově z nich budou psychiatrické nemocnice. Změnu na přání léčeben připravilo ministerstvo zdravotnictví. To tvrdí, že půjde o formalitu. Psychiatr Filip Španiel ale upozornil, že se změní i status léčeben a nad následnou péči převáží ta akutní.
Akutní, nebo dlouhodobá péče? Pokud z léčeben budou nemocnice, lze očekávat, že budou poskytovat více té urgentní. Ilustrační foto

Akutní, nebo dlouhodobá péče? Pokud z léčeben budou nemocnice, lze očekávat, že budou poskytovat více té urgentní. Ilustrační foto | foto: Robert RambousekMF DNES

"Ze strany ředitelů léčeben jsme dlouhodobě žádáni o změnu názvu z psychiatrické léčebny na psychiatrickou nemocnici. My jsme tomu vyhověli. O změnu žádá deset ze třinácti léčeben," uvedl první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

"Na pacienty a širokou veřejnost slovo léčebna působí mnohdy negativně. Je to tedy krůček k tomu, aby tato oblast byla destigmatizována," uvedl k důvodu změny Ženíšek.

O přejmenování již požádala například pražská Psychiatrická léčebna Bohnice. Počínaje 1. červencem letošního roku proto bude její oficiální název Psychiatrická nemocnice Bohnice. "Je to symbolická záležitost, jež má vnést do péče jinou náladu," vysvětlil důvody její ředitel Martin Hollý.

Změna nálady ale bude něco stát. Jen v bohnické léčebně odhadují náklady nejméně na desítky tisíc korun. "Budou souviset s tím, co si budeme moci dovolit," uvedl Hollý. Peníze půjdou například na razítka a všechny materiály, v jejichž záhlaví je název léčebny. Pozmění se i webové stránky.

Jenže zatímco ministerstvo a léčebny tvrdí, že změna je pouhou formalitou, Psychiatr Filip Španiel upozornil na jejich hlubší význam. "Tato změna není jen kosmetická, přináší také změnu statusu z doléčovací na akutní péči," upozornil lékař z Psychiatrického centra Praha, kterého se přejmenování týkat nebude.

Třetina lidí končí v léčebnách ne kvůli nemoci, ale ze sociálních důvodů

Zatímco akutní péče řeší urgentní stavy, doléčování vyžaduje na lůžku delší čas na to, aby se člověk zotavil.

Změna statusu by tak teoreticky mohla vést k posílení akutní péče v léčebnách. V nich je 80 nyní procent psychiatrických lůžek a v praxi se stává, že pacient, jenž potřebuje urgentní péči, končí na lůžku následné péče. To vede k problémům při úhradě zdravotních pojišťoven. Pokud by léčebny byly nemocnicemi, při sjednávání smluv se zdravotními pojišťovnami na akutní péči by měly lepší pozici.

V praxi však změna statutu může znamenat také to, že by léčebny upřednostňovaly pacienty s akutními zdravotními problémy nad těmi, kteří jsou hospitalizováváni často spíše ze sociálních důvodů. Na to, že na lůžkách končí i lidé, kteří nepotřebují lékařskou, ale spíše sociální péči, léčebny upozorňují léta. Stejně jako na to, že je takové hospitalizace nadměrně finančně i kapacitně zatěžují. Podle ministerstva zdravotnictví a pojišťoven sociální důvody stojí za třetinou hospitalizací v psychiatrických léčebnách. Většinou jde o případy, s nimiž si systém sociální a zdravotní péče neví rady.

Léčebny tak přejmenováním mnohou získat výhodu. Nevýhoda by naopak mohla být na straně části pacientů. V pondělí se konal v Senátu seminář, kde politici ČSSD upozornili, že plánované reformní změny přinesou zánik lůžek a pacienty vyženou na ulici.

Ženíšek to ve čtvrtek na tiskové konferenci k reformě odmítl a nazval takovou argumentaci "absurdní, zvrácenou a za hranou". "Ti, kteří nebudou muset využívat kapacity léčeben, budou využívat alternativních služeb nebo komunitních center," podotkl místopředseda TOP 09. Podle něj navíc už nyní léčebny z velké části plní roli poskytovatelů akutní péče.

Lékaři jezdí za pacienty domů, služba se osvědčila

Komunitní terénní centrum už rok provozuje bohnická léčebna. Tým jednoho lékaře, šesti psychiatrických sester a dvou sociálních pracovníků vyjíždí za pacienty přímo domů nebo do chráněného bydlení. Ve skromném zázemí s pacienty pracují také přímo v areálu léčebny. V současné době jeho služeb využívá zhruba 60 lidí a centrum v lednu uzavřelo vůbec první smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Předtím službu hradilo ze svých zdrojů.

Léčebna ve čtvrtek také představila nový web bohnicebezhranic.cz. Má pomoci zejména lidem, kteří se museli vyrovnat s duševní nemocí někoho blízkého. Na stránkách jsou konkrétní příběhy, popis nemoci nebo i poradna, v níž lidem odpovídají lékaři. Léčebna web zřídila v rámci dvoumilionového grantu. Podařilo se jí získat díky partnerské spolupráce s jednou ze švýcarských organizací.

Hollý odhaduje, že pokud by se reformu podařilo rozjet a pacienti by mohli být léčeni více v domácím prostředí nebo chráněném bydlení, bohnická léčebna by mohla snížit současnou kapacitu 1 300 lůžek o 10 až 20 procent.

Reformu psychiatrie ministerstvo zdravotnictví v hrubých obrysech představilo loni v říjnu. Plány počítají se změnami celého systému, ministerstvo na ně chce získat šest miliard z norských fondů. Čerpat by se daly od roku 2014 do roku 2020. Jistota peněz zatím ale není.

Ministerstvo nyní dokončuje analýzy, které řeknou, kolik lidí je v Česku vůbec kvůli psychiatrické nemoci hospitalizováno a kolik jejich léčba stojí. Už nyní je ale jasné, že pacientů rok od roku přibývá a do ordinace psychiatra ročně najde cestu 600 tisíc lidí. Konkrétnější podobu reformy představí resort v druhé polovině letošního roku. Do praxe budou opatření zaváděna od roku příštího.

Kvóty na potraviny jsou voláním o pomoc, říká šéf Agrární komory

  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli britské mutaci je zapotřebí zavést šestý stupeň PES, míní spoluautor

Kvůli rychleji se šířící britské mutaci koronaviru je podle spoluautora výpočtu rizikového skóre PES Jana Kulveita z...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Vláda rozhodne, jak bude vypadat nový PES, i jestli otevře skiareály

Ministr zdravotnictví Jan Blatný předloží vládě novou tabulku protiepidemického systému PES. Úpravy by mohly platit od...

O přerušení očkování nevím. Žádné takové doporučení neplatí, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš neví o žádném doporučeném přerušení očkování v Česku na dva týdny. Na dotaz redakce iDNES.cz řekl,...

Odvolaný Husák už má u policie nové místo, přejde k instruktorům

Odvolaný liberecký policejní ředitel Vladislav Husák bude nově působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a...

Jednání o řešení rvačky Volného se odkládá, čeká se na jeho advokátku

O trestu pro nezařazeného poslance Lubomíra Volného, který ve Sněmovně napadl kolegy a vyhrožoval „flákancem“,...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...