Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Prymula se omluvil národu. Slíbil deset tisíc lůžek a plošné testování zdarma

  13:09aktualizováno  20:23
O projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se měl uskutečnit v pondělí, občané nakonec nepřišli. Ministr v něm mluvil o věcech, které jej podle jeho slov nejvíce tíží. Hovořil o nově chystaném plošném testování, vysvětlil přijatá opatření a přislíbil také lepší komunikaci. V závěru projevu uvedl, že je nutné opatřením porozumět, věřit, že mají smysl a dodržovat je. Týká se to nás všech, řekl.

„Je přirozené, že nutně musel vzniknout celospolečenský dojem velké frustrace a zklamání, že Prymula opět něco utahuje, přikazuje, zakazuje. Že vláda jedná zmatečně, nerozhodně, nepřesvědčivě. I já jsem jen člověk a umím se do těchto pocitů vžít. A proto bych Vám všem chtěl sdělit věci, které mě opravdu tíží, možná ze všeho nejvíce,“ prohlásil na začátku projevu Prymula.

DOKUMENT: Projev ministra Prymuly k národu kvůli koronaviru a opatřením

Ve svém projevu uvedl, že přijal zodpovědnost za to, že udělá maximum pro to, aby zabránil dalšímu šíření viru. Zároveň se omluvil za to, že nebyl v létě dost důrazný a na opatřeních proti druhé vlně koronaviru netrval. 

 „Možná jsem nebyl v létě dostatečně důrazný a netrval jsem na opatřeních, která by nás chránila před druhou vlnou. Možná jsem měl více apelovat na lidi, tak jako to umí jiní. Neudělal jsem to a omlouvám se vám za to. Mým oborem je medicína a epidemiologie. Nejsem bezchybný,“ uvedl.

Prymula dále připomněl, že situace v České republice se prudce zhoršuje. Modely vývoje epidemie podle něj ukazují, že bude přibývat lidí v nemocnicích, těžkých případů i úmrtí. „Čekají nás opravdu tři složité a neveselé týdny,“ řekl.

Následně uvedl, že chápe kritiku, kterou vyvolala nová opatření, a deklaroval, že bude monitorovat jejich dopady a vyhodnocovat nutnost a funkčnost jednotlivých nařízení. Mluvil také o tom, že zkrotit jakoukoli epidemii nelze nikde bez ztrát ekonomických a sociálních.

Přislíbil, že pokud to situace umožní, bude opatření uvolňovat. „Docházku na první stupeň znovu otevřeme bez podmínek druhého listopadu,“ prohlásil. O bezpodmínečném návratu žáků 1. stupně základních škol do škol 2. listopadu mluvil v úterý i ministr školství Robert Plaga.

Celý záznam projevu ministra zdravotnictví Romana Prymuly:

Strategie proti lockdownu

Šéf resortu zdravotnictví uvedl, že nechce zavřít zemi, jak tomu bylo na jaře, a nechce ani lockdown. „Mým primárním cílem je se tomuto stavu vyhnout,“ prohlásil. Dosáhnout toho chce pomocí své strategie. Ta mluví o posílení kapacit lůžek s covid-19 a zajištění dostatku financí pro nemocnice, dále o plošném testování a zlepšení komunikaci směrem k veřejnosti.

K prvnímu bodu Prymula uvedl, že s okamžitou platností vydává nařízení k vyčlenění kapacity intenzivní péče v nemocnicích. „Cílem je vyčlenění kapacit až na 10 tisíc lůžek a rozdělení péče na kapacity covid pacientů, urgentní medicíny a neodkladné péče,“ řekl s tím, že také zřídil skupinu, která bude mít na starost sledovat dostatek těchto kapacit. V jejím čele by měl stát náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Nainstalujte si aplikaci eRouška, vyzývají v SMS operátoři své zákazníky

„Musíme se za každou cenu vyhnout situaci, kdy bychom se o některého z nemocných nedokázali z kapacitních důvodů postarat,“ míní Prymula.

Co se týče plošného testování, Prymula uvedl, že na něm nyní intenzivně pracuje. S testováním by měli pomoci kromě praktických lékařů také nemocnice a aktuální odběrová místa. Vzniknout by měla také speciální odběrová místa, zapojit by se mělo až 7 tisíc studentů lékařských fakult a dalších 10 tisíc studentů vysokých škol.

Prymula přislíbil zlepšit komunikaci

Třetím pilířem v Prymulově strategii je komunikace a informování občanů.

„Sebekriticky přiznávám, že způsob komunikace působí často dojmem nesrozumitelnosti a také invazivním a agresivním dojmem. Ve skutečnosti jsme opravdu v situaci, kdy musíme reagovat na aktuální vývoj nákazy, který se šíří skoro už nekontrolovatelně. Zároveň je to do velké míry dáno tím, že epidemiologie je exaktní vědou založenou na tvrdých datech. Zvenčí se může jevit nelogická, ale věřte, že víme, co děláme,“ prohlásil a dodal, že jeho úkolem bude srozumitelné komunikace.

V projevu slíbil, že se bude snažit klást důraz na vysvětlení a zdůvodnění jednotlivých opatření, aby se v nich orientoval každý občan. Zároveň vyzval ty, co mohou, aby jej sledovali na Twitteru.

Ministr následně vyzval občany, aby se chovali disciplinovaně. „Myslím, že je vám v tuto chvíli již jasné, že pokud všichni nepřispějeme disciplinovaným chováním ke zpomalení šíření viru, situace se bude prudce zhoršovat a jakékoli úsilí státu o boj s pandemií nemůže být úspěšné,“ uvedl a apeloval na ty, kteří šíří dezinformace či vyzývají jiné k nenošení roušek, aby to nedělali.

„Každý, kdo toto dělá, je přímo zodpovědný za ovlivňování populace naší země nesmírně škodlivými dezinformacemi, které dopadají nejen na lidi, kteří se můžou nakazit a umřít, ale i na zdravotníky a zdravotnický personál,“ uvedl.

Omluva podnikatelům i běžným lidem

V závěru svého projevu se Prymula vrátit k opatřením, které v pondělí přijala vláda. Připomněl, že školy od středy přechází na distanční výuku. „Vím, že toto opatření má řadu odpůrců. I my jsme o něm velmi dlouho diskutovali. Jsou zde však jasná data, která ukazují, že nejčastěji jsou postiženi pedagogové a pracovníci ve školství, dokonce častěji než zdravotničtí pracovníci,“ řekl s tím, že prudký nárůst začal 12. září a neustále stoupá.

Pivo zdarma a panák za půlku. Podniky lákaly na poslední akci před zavřením

„Pokud vezmeme pozitivní osoby podle povolání, či podle oboru činnosti, je na prvním místě s více než 16 procenty právě kategorie žák, student, učeň,“ dodal. Studenti vysokých škol, kteří se bojí odjet z kolejí, aby nenakazili své rodiny, se mohou podle ministra zdravotnictví nechat zdarma testovat.

Následně Prymula také připomněl, že vláda omezila shromažďování na maximálně 6 lidí a dočasně uzavřela restaurace, bary a kluby. Sám toto opatření označil za radikální a omluvil se všem restauratérům.

Prymula připomněl, že pokud se podaří snížit reprodukční číslo na 0,8, budou opatření postupně uvolňovaná co nejdříve. 

„Aktuálně máme reprodukční číslo 1,5 a musíme jej srazit co možná nejrychleji. Bez vás, bez každého z vás, bez vašeho porozumění pravidlům a opatřením, bez vaší důvěry v to, že mají svůj smysl, a bez jejich dodržování, ten virus neporazíme. Pomozte mi v mé práci. Děkuji,” prohlásil na závěr.

Odložený projev

Prymula měl původně promluvit k národu v pondělí. Kvůli zasedání vlády nakonec svůj projev odložil. „Je mi líto, stále na vládě diskutujeme o finální podobě opatření. Avizovaný projev je proto nutné odložit,“ uvedl ministr v pondělí na svém oficiálním twitterovém účtu. Internet následně zaplavily různé anekdoty. 

Tak dlouho hledal, co zrušit, až zrušil svůj projev. Lidé si utahují z Prymuly

Večerní projev bude prvním podobným vystoupením ministra Prymuly k epidemii. Nestává se často, aby ministr vystupoval v televizi s mimořádným projevem. Naposledy takto vystoupil v roce 2012 tehdejší šéf zdravotnictví Leoš Heger. Tehdy tímto způsobem vyhlásil v České republice prohibici kvůli otravám metanolem z pančovaného alkoholu.

Autor:
  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda už rozvolníme, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Zákazy a uzávěry. Podzim zhoršil zdravotní stav třetině Čechů

Třetině Čechů se během podzimních opatření proti epidemie zhoršil zdravotní stav. Nejčastěji si Češi stěžovali na...

Zemřel prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil, bylo mu 63 let

Ve věku 63 let ve čtvrtek po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové...

Přechod na třetí stupeň PES kazí kraje. Je to padesát na padesát, řekl Blatný

Pochybnosti měl už ve středu ministr vnitra Jan Hamáček, ve čtvrtek ráno se k němu připojil i premiér Andrej Babiš. A...

Espresso Petra Suchomela: O klausovské roušce na půl žerdi

Premium Nejodpornějším slovem letošního roku je „odpírač“. V době, kdy vládní experimenty s mokrými hadry přes obličej a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....