Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Prymula se omluvil národu. Slíbil deset tisíc lůžek a plošné testování zdarma

  13:09aktualizováno  20:23
O projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se měl uskutečnit v pondělí, občané nakonec nepřišli. Ministr v něm mluvil o věcech, které jej podle jeho slov nejvíce tíží. Hovořil o nově chystaném plošném testování, vysvětlil přijatá opatření a přislíbil také lepší komunikaci. V závěru projevu uvedl, že je nutné opatřením porozumět, věřit, že mají smysl a dodržovat je. Týká se to nás všech, řekl.

„Je přirozené, že nutně musel vzniknout celospolečenský dojem velké frustrace a zklamání, že Prymula opět něco utahuje, přikazuje, zakazuje. Že vláda jedná zmatečně, nerozhodně, nepřesvědčivě. I já jsem jen člověk a umím se do těchto pocitů vžít. A proto bych Vám všem chtěl sdělit věci, které mě opravdu tíží, možná ze všeho nejvíce,“ prohlásil na začátku projevu Prymula.

DOKUMENT: Projev ministra Prymuly k národu kvůli koronaviru a opatřením

Ve svém projevu uvedl, že přijal zodpovědnost za to, že udělá maximum pro to, aby zabránil dalšímu šíření viru. Zároveň se omluvil za to, že nebyl v létě dost důrazný a na opatřeních proti druhé vlně koronaviru netrval. 

 „Možná jsem nebyl v létě dostatečně důrazný a netrval jsem na opatřeních, která by nás chránila před druhou vlnou. Možná jsem měl více apelovat na lidi, tak jako to umí jiní. Neudělal jsem to a omlouvám se vám za to. Mým oborem je medicína a epidemiologie. Nejsem bezchybný,“ uvedl.

Prymula dále připomněl, že situace v České republice se prudce zhoršuje. Modely vývoje epidemie podle něj ukazují, že bude přibývat lidí v nemocnicích, těžkých případů i úmrtí. „Čekají nás opravdu tři složité a neveselé týdny,“ řekl.

Následně uvedl, že chápe kritiku, kterou vyvolala nová opatření, a deklaroval, že bude monitorovat jejich dopady a vyhodnocovat nutnost a funkčnost jednotlivých nařízení. Mluvil také o tom, že zkrotit jakoukoli epidemii nelze nikde bez ztrát ekonomických a sociálních.

Přislíbil, že pokud to situace umožní, bude opatření uvolňovat. „Docházku na první stupeň znovu otevřeme bez podmínek druhého listopadu,“ prohlásil. O bezpodmínečném návratu žáků 1. stupně základních škol do škol 2. listopadu mluvil v úterý i ministr školství Robert Plaga.

Celý záznam projevu ministra zdravotnictví Romana Prymuly:

Strategie proti lockdownu

Šéf resortu zdravotnictví uvedl, že nechce zavřít zemi, jak tomu bylo na jaře, a nechce ani lockdown. „Mým primárním cílem je se tomuto stavu vyhnout,“ prohlásil. Dosáhnout toho chce pomocí své strategie. Ta mluví o posílení kapacit lůžek s covid-19 a zajištění dostatku financí pro nemocnice, dále o plošném testování a zlepšení komunikaci směrem k veřejnosti.

K prvnímu bodu Prymula uvedl, že s okamžitou platností vydává nařízení k vyčlenění kapacity intenzivní péče v nemocnicích. „Cílem je vyčlenění kapacit až na 10 tisíc lůžek a rozdělení péče na kapacity covid pacientů, urgentní medicíny a neodkladné péče,“ řekl s tím, že také zřídil skupinu, která bude mít na starost sledovat dostatek těchto kapacit. V jejím čele by měl stát náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Nainstalujte si aplikaci eRouška, vyzývají v SMS operátoři své zákazníky

„Musíme se za každou cenu vyhnout situaci, kdy bychom se o některého z nemocných nedokázali z kapacitních důvodů postarat,“ míní Prymula.

Co se týče plošného testování, Prymula uvedl, že na něm nyní intenzivně pracuje. S testováním by měli pomoci kromě praktických lékařů také nemocnice a aktuální odběrová místa. Vzniknout by měla také speciální odběrová místa, zapojit by se mělo až 7 tisíc studentů lékařských fakult a dalších 10 tisíc studentů vysokých škol.

Prymula přislíbil zlepšit komunikaci

Třetím pilířem v Prymulově strategii je komunikace a informování občanů.

„Sebekriticky přiznávám, že způsob komunikace působí často dojmem nesrozumitelnosti a také invazivním a agresivním dojmem. Ve skutečnosti jsme opravdu v situaci, kdy musíme reagovat na aktuální vývoj nákazy, který se šíří skoro už nekontrolovatelně. Zároveň je to do velké míry dáno tím, že epidemiologie je exaktní vědou založenou na tvrdých datech. Zvenčí se může jevit nelogická, ale věřte, že víme, co děláme,“ prohlásil a dodal, že jeho úkolem bude srozumitelné komunikace.

V projevu slíbil, že se bude snažit klást důraz na vysvětlení a zdůvodnění jednotlivých opatření, aby se v nich orientoval každý občan. Zároveň vyzval ty, co mohou, aby jej sledovali na Twitteru.

Ministr následně vyzval občany, aby se chovali disciplinovaně. „Myslím, že je vám v tuto chvíli již jasné, že pokud všichni nepřispějeme disciplinovaným chováním ke zpomalení šíření viru, situace se bude prudce zhoršovat a jakékoli úsilí státu o boj s pandemií nemůže být úspěšné,“ uvedl a apeloval na ty, kteří šíří dezinformace či vyzývají jiné k nenošení roušek, aby to nedělali.

„Každý, kdo toto dělá, je přímo zodpovědný za ovlivňování populace naší země nesmírně škodlivými dezinformacemi, které dopadají nejen na lidi, kteří se můžou nakazit a umřít, ale i na zdravotníky a zdravotnický personál,“ uvedl.

Omluva podnikatelům i běžným lidem

V závěru svého projevu se Prymula vrátit k opatřením, které v pondělí přijala vláda. Připomněl, že školy od středy přechází na distanční výuku. „Vím, že toto opatření má řadu odpůrců. I my jsme o něm velmi dlouho diskutovali. Jsou zde však jasná data, která ukazují, že nejčastěji jsou postiženi pedagogové a pracovníci ve školství, dokonce častěji než zdravotničtí pracovníci,“ řekl s tím, že prudký nárůst začal 12. září a neustále stoupá.

Pivo zdarma a panák za půlku. Podniky lákaly na poslední akci před zavřením

„Pokud vezmeme pozitivní osoby podle povolání, či podle oboru činnosti, je na prvním místě s více než 16 procenty právě kategorie žák, student, učeň,“ dodal. Studenti vysokých škol, kteří se bojí odjet z kolejí, aby nenakazili své rodiny, se mohou podle ministra zdravotnictví nechat zdarma testovat.

Následně Prymula také připomněl, že vláda omezila shromažďování na maximálně 6 lidí a dočasně uzavřela restaurace, bary a kluby. Sám toto opatření označil za radikální a omluvil se všem restauratérům.

Prymula připomněl, že pokud se podaří snížit reprodukční číslo na 0,8, budou opatření postupně uvolňovaná co nejdříve. 

„Aktuálně máme reprodukční číslo 1,5 a musíme jej srazit co možná nejrychleji. Bez vás, bez každého z vás, bez vašeho porozumění pravidlům a opatřením, bez vaší důvěry v to, že mají svůj smysl, a bez jejich dodržování, ten virus neporazíme. Pomozte mi v mé práci. Děkuji,” prohlásil na závěr.

Odložený projev

Prymula měl původně promluvit k národu v pondělí. Kvůli zasedání vlády nakonec svůj projev odložil. „Je mi líto, stále na vládě diskutujeme o finální podobě opatření. Avizovaný projev je proto nutné odložit,“ uvedl ministr v pondělí na svém oficiálním twitterovém účtu. Internet následně zaplavily různé anekdoty. 

Tak dlouho hledal, co zrušit, až zrušil svůj projev. Lidé si utahují z Prymuly

Večerní projev bude prvním podobným vystoupením ministra Prymuly k epidemii. Nestává se často, aby ministr vystupoval v televizi s mimořádným projevem. Naposledy takto vystoupil v roce 2012 tehdejší šéf zdravotnictví Leoš Heger. Tehdy tímto způsobem vyhlásil v České republice prohibici kvůli otravám metanolem z pančovaného alkoholu.

Autor:
  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

VZP nerozhodla o novém šéfovi. Zřejmě se o něm jednalo i na Vyšehradě

Správní rada VZP v pondělí nerozhodla o tom, kdo největší českou zdravotní pojišťovnu v dalším funkčním období povede....

Vláda bude jednat o žádosti o prodloužení nouzového stavu i po 3. listopadu

Vláda Andreje Babiše bude podle informací iDNES.cz v úterý v poledne rozhodovat o žádosti Sněmovně o prodloužení...

Brno staví polní nemocnici, pacienti budou na výstavišti v kójích po dvou

Pavilon G2 na brněnském výstavišti se začal měnit na záložní nemocnici. Poskytne tři stovky lůžek pro pacienty s...

Trhy nejsou rizikovější než supermarket, pustila se politička ODS do Babiše

Do premiéra Andreje Babiše se pustila europoslankyně za ODS Veronika Vrecionová kvůli tomu, že předseda vlády...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...