Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Prymula se omluvil národu. Slíbil deset tisíc lůžek a plošné testování zdarma

  13:09aktualizováno  20:23
O projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se měl uskutečnit v pondělí, občané nakonec nepřišli. Ministr v něm mluvil o věcech, které jej podle jeho slov nejvíce tíží. Hovořil o nově chystaném plošném testování, vysvětlil přijatá opatření a přislíbil také lepší komunikaci. V závěru projevu uvedl, že je nutné opatřením porozumět, věřit, že mají smysl a dodržovat je. Týká se to nás všech, řekl.

„Je přirozené, že nutně musel vzniknout celospolečenský dojem velké frustrace a zklamání, že Prymula opět něco utahuje, přikazuje, zakazuje. Že vláda jedná zmatečně, nerozhodně, nepřesvědčivě. I já jsem jen člověk a umím se do těchto pocitů vžít. A proto bych Vám všem chtěl sdělit věci, které mě opravdu tíží, možná ze všeho nejvíce,“ prohlásil na začátku projevu Prymula.

DOKUMENT: Projev ministra Prymuly k národu kvůli koronaviru a opatřením

Ve svém projevu uvedl, že přijal zodpovědnost za to, že udělá maximum pro to, aby zabránil dalšímu šíření viru. Zároveň se omluvil za to, že nebyl v létě dost důrazný a na opatřeních proti druhé vlně koronaviru netrval. 

 „Možná jsem nebyl v létě dostatečně důrazný a netrval jsem na opatřeních, která by nás chránila před druhou vlnou. Možná jsem měl více apelovat na lidi, tak jako to umí jiní. Neudělal jsem to a omlouvám se vám za to. Mým oborem je medicína a epidemiologie. Nejsem bezchybný,“ uvedl.

Prymula dále připomněl, že situace v České republice se prudce zhoršuje. Modely vývoje epidemie podle něj ukazují, že bude přibývat lidí v nemocnicích, těžkých případů i úmrtí. „Čekají nás opravdu tři složité a neveselé týdny,“ řekl.

Následně uvedl, že chápe kritiku, kterou vyvolala nová opatření, a deklaroval, že bude monitorovat jejich dopady a vyhodnocovat nutnost a funkčnost jednotlivých nařízení. Mluvil také o tom, že zkrotit jakoukoli epidemii nelze nikde bez ztrát ekonomických a sociálních.

Přislíbil, že pokud to situace umožní, bude opatření uvolňovat. „Docházku na první stupeň znovu otevřeme bez podmínek druhého listopadu,“ prohlásil. O bezpodmínečném návratu žáků 1. stupně základních škol do škol 2. listopadu mluvil v úterý i ministr školství Robert Plaga.

Celý záznam projevu ministra zdravotnictví Romana Prymuly:

Strategie proti lockdownu

Šéf resortu zdravotnictví uvedl, že nechce zavřít zemi, jak tomu bylo na jaře, a nechce ani lockdown. „Mým primárním cílem je se tomuto stavu vyhnout,“ prohlásil. Dosáhnout toho chce pomocí své strategie. Ta mluví o posílení kapacit lůžek s covid-19 a zajištění dostatku financí pro nemocnice, dále o plošném testování a zlepšení komunikaci směrem k veřejnosti.

K prvnímu bodu Prymula uvedl, že s okamžitou platností vydává nařízení k vyčlenění kapacity intenzivní péče v nemocnicích. „Cílem je vyčlenění kapacit až na 10 tisíc lůžek a rozdělení péče na kapacity covid pacientů, urgentní medicíny a neodkladné péče,“ řekl s tím, že také zřídil skupinu, která bude mít na starost sledovat dostatek těchto kapacit. V jejím čele by měl stát náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Nainstalujte si aplikaci eRouška, vyzývají v SMS operátoři své zákazníky

„Musíme se za každou cenu vyhnout situaci, kdy bychom se o některého z nemocných nedokázali z kapacitních důvodů postarat,“ míní Prymula.

Co se týče plošného testování, Prymula uvedl, že na něm nyní intenzivně pracuje. S testováním by měli pomoci kromě praktických lékařů také nemocnice a aktuální odběrová místa. Vzniknout by měla také speciální odběrová místa, zapojit by se mělo až 7 tisíc studentů lékařských fakult a dalších 10 tisíc studentů vysokých škol.

Prymula přislíbil zlepšit komunikaci

Třetím pilířem v Prymulově strategii je komunikace a informování občanů.

„Sebekriticky přiznávám, že způsob komunikace působí často dojmem nesrozumitelnosti a také invazivním a agresivním dojmem. Ve skutečnosti jsme opravdu v situaci, kdy musíme reagovat na aktuální vývoj nákazy, který se šíří skoro už nekontrolovatelně. Zároveň je to do velké míry dáno tím, že epidemiologie je exaktní vědou založenou na tvrdých datech. Zvenčí se může jevit nelogická, ale věřte, že víme, co děláme,“ prohlásil a dodal, že jeho úkolem bude srozumitelné komunikace.

V projevu slíbil, že se bude snažit klást důraz na vysvětlení a zdůvodnění jednotlivých opatření, aby se v nich orientoval každý občan. Zároveň vyzval ty, co mohou, aby jej sledovali na Twitteru.

Ministr následně vyzval občany, aby se chovali disciplinovaně. „Myslím, že je vám v tuto chvíli již jasné, že pokud všichni nepřispějeme disciplinovaným chováním ke zpomalení šíření viru, situace se bude prudce zhoršovat a jakékoli úsilí státu o boj s pandemií nemůže být úspěšné,“ uvedl a apeloval na ty, kteří šíří dezinformace či vyzývají jiné k nenošení roušek, aby to nedělali.

„Každý, kdo toto dělá, je přímo zodpovědný za ovlivňování populace naší země nesmírně škodlivými dezinformacemi, které dopadají nejen na lidi, kteří se můžou nakazit a umřít, ale i na zdravotníky a zdravotnický personál,“ uvedl.

Omluva podnikatelům i běžným lidem

V závěru svého projevu se Prymula vrátit k opatřením, které v pondělí přijala vláda. Připomněl, že školy od středy přechází na distanční výuku. „Vím, že toto opatření má řadu odpůrců. I my jsme o něm velmi dlouho diskutovali. Jsou zde však jasná data, která ukazují, že nejčastěji jsou postiženi pedagogové a pracovníci ve školství, dokonce častěji než zdravotničtí pracovníci,“ řekl s tím, že prudký nárůst začal 12. září a neustále stoupá.

Pivo zdarma a panák za půlku. Podniky lákaly na poslední akci před zavřením

„Pokud vezmeme pozitivní osoby podle povolání, či podle oboru činnosti, je na prvním místě s více než 16 procenty právě kategorie žák, student, učeň,“ dodal. Studenti vysokých škol, kteří se bojí odjet z kolejí, aby nenakazili své rodiny, se mohou podle ministra zdravotnictví nechat zdarma testovat.

Následně Prymula také připomněl, že vláda omezila shromažďování na maximálně 6 lidí a dočasně uzavřela restaurace, bary a kluby. Sám toto opatření označil za radikální a omluvil se všem restauratérům.

Prymula připomněl, že pokud se podaří snížit reprodukční číslo na 0,8, budou opatření postupně uvolňovaná co nejdříve. 

„Aktuálně máme reprodukční číslo 1,5 a musíme jej srazit co možná nejrychleji. Bez vás, bez každého z vás, bez vašeho porozumění pravidlům a opatřením, bez vaší důvěry v to, že mají svůj smysl, a bez jejich dodržování, ten virus neporazíme. Pomozte mi v mé práci. Děkuji,” prohlásil na závěr.

Odložený projev

Prymula měl původně promluvit k národu v pondělí. Kvůli zasedání vlády nakonec svůj projev odložil. „Je mi líto, stále na vládě diskutujeme o finální podobě opatření. Avizovaný projev je proto nutné odložit,“ uvedl ministr v pondělí na svém oficiálním twitterovém účtu. Internet následně zaplavily různé anekdoty. 

Tak dlouho hledal, co zrušit, až zrušil svůj projev. Lidé si utahují z Prymuly

Večerní projev bude prvním podobným vystoupením ministra Prymuly k epidemii. Nestává se často, aby ministr vystupoval v televizi s mimořádným projevem. Naposledy takto vystoupil v roce 2012 tehdejší šéf zdravotnictví Leoš Heger. Tehdy tímto způsobem vyhlásil v České republice prohibici kvůli otravám metanolem z pančovaného alkoholu.

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Pekarová jela na Malou Fatru. Lockdown jsem neporušila, hájí se šéfka Sněmovny

Při návštěvě hor na Slovensku, kde platí kvůli závažné koronavirové situaci plošný lockdown, neporušila Markéta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Ze sexy policistek v kalendáři není žádná v utajení, uklidňuje NCOZ

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) si pro letošní rok nechala vyrobit kalendář, ve kterém na...

Šéfka Sněmovny je pro politický bojkot olympiády v Číně kvůli porušování práv

Účast na zimní olympiádě v Číně v příštím roce by měla být pro politiky tabu, je přesvědčena šéfka Sněmovny Markéta...

KOMENTÁŘ: Co s radou starších? Senát ztrácí protivládní roli

Premium Když jsou obě komory parlamentu zbarveny stejně, je to vždycky pohroma pro Senát. Ale východisko tu je: návrat ke...

Fiala a Bartoš odmítli Zemanovu výzvu, aby se Lipavský vzdal nominace

Předseda ODS Petr Fiala, šéf Pirátů Ivan Bartoš i zbylí dva předsedové koalice Spolu v úterý odmítli výzvu prezidenta...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...