První děti roku 2015 se narodily v Praze a Klatovech minutu po půlnoci

  12:21aktualizováno  16:41
Prvními dětmi roku 2015 v České republice jsou holčička z Prahy a chlapec z Klatov. Obě děti se narodily zhruba minutu po půlnoci. Několik krajů dostalo nové občánky ještě během první hodiny nového roku, ale třeba Liberecký kraj na novoroční děťátko čekal až do 10:30. Mezi letošními „prvňáčky“ jednotlivých krajů bylo stejně chlapečků i holčiček, sedm a sedm.

Karolína Maloušková je prvním letošním miminkem kraje Vysočina. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Praze se první dítě nového roku narodilo v porodnici u Apolináře. Dívka Eliška má 48 centimetrů a 3170 gramů, řekl Filip Brož, mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, pod kterou gynekologicko-porodnická klinika spadá. 

Chlapec se stejným časem narození, který přišel na svět v Klatovské nemocnici, váží 3,7 kilogramu a měří 54 centimetrů, informoval mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Porody doma

Zákaz domácích porodů je v pořádku, rozhodl soud ve Štrasburku

Happening za lepší péči o rodičky a svobodu výběru místa porodu (12. prosince....

Happening za lepší péči o rodičky a svobodu výběru místa porodu (12. prosince. 2015)

„Na půlnoc jsme nečekali, to bychom ani nechtěli, maminka skutečně v té době rodila,“ řekl ráno primář porodnického oddělení klatovské nemocnice Bohumil Kuneš. Pokud mají některé děti stejný čas narození, nehraje se na vteřiny. Když je to nutné, například kvůli darům, rozhodne los.

„Podle doporučení České gynekologické a porodnické společnosti se čas narození dítěte musí udávat pouze v minutách. Přesně na vteřiny to určit nelze,“ řekl šéf perinatologie u Apolináře Antonín Pařízek. „Pokud je třeba s časem narození spojen dar pro prvního občánka roku a dětí je v dané minutě více, určí první dítě los,“ doplnil.

V prvních hodinách letošního roku přišla na svět i holčička v plzeňské fakultní nemocnici. Narodila se v 0:47 po půlnoci a váží 2,72 kilogramu a měří 47 centimetrů. Ve Stodské nemocnici pak nad ránem přišel na svět malý Josef, váží 3,4 kilogramu a měří 52 centimetrů. Ostatní porodnice v Plzeňském kraji zatím na první letošní novorozence čekají.

V Karlovarském kraji se jako první v roce 2015 narodila Anetka Kočová v...

V Karlovarském kraji se jako první v roce 2015 narodila Anetka Kočová v nemocnici v Sokolově.

A pět minut po půlnoci přivítali porodníci na svět první dítě Jihočeského kraje v táborské nemocnici. Chlapec Vojtěch váží podle mluvčí nemocnice Ivany Kerlesové 3,78 kilogramu.

Prvním občánkem Karlovarského kraje, narozeným v roce 2015, je holčička Anetka, která přišla na svět v 0:45 v sokolovské nemocnici.

Ve středních Čechách jsou první Nikola, Nikola a Nikolas

Ve Středočeském kraji se letos narodilo první dítě opět v Mladé Boleslavi. Chlapeček Nikola přišel na svět necelou hodinu po půlnoci, jen několik minut po něm se narodila v hořovické nemocnici holčička, které dali také jméno Nikola. Jméno třetího letošního středočeského novorozence zní také podobně, jmenuje se Nicolas a narodil se v Kolíně.

Prvním středočeským občánkem roku 2015 je chlapeček Nikola Jankovič, který...

Nikola Jankovič se narodil v Mladé Boleslavi 58 minut po půlnoci.

“Maminka chlapečka Nikoly (50 centimetrů a 3550 gramů) z Mladé Boleslavi do porodnice jela na Silvestra večer, několik hodin se tedy nevědělo, zda miminko bude prvním letošním nebo naopak posledním loňským,“ uvedla mluvčí mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Kamila Hamáčková.

První tři miminka od Klaudiánovy nemocnice dostanou poukázku do nemocniční lékárny a prodejny zdravotnických potřeb. „Vyměnit ji zde maminky budou moci například za krémy či jiné, pro miminka potřebné, zboží. Poukazy budou v hodnotě 5000 korun pro první miminko, druhá dvě dostanou poukázku na zboží za 2000 korun,“ dodala Hamáčková.

Karolína Maloušková je prvním letošním miminkem kraje Vysočina.

Karolína Maloušková je prvním letošním miminkem kraje Vysočina.

Vysočina odmění jako prvního letošního občánka holčičku Karolínku. Na svět ji přivítali v porodnici havlíčkobrodské nemocnice 44 minut po půlnoci. Děvčátko váží tři kilogramy, maminka Jana je ze Svratky na Žďársku, sdělila mluvčí nemocnice Petra Černo.

Jen minutu po pražské holčičce a klatovském chlapci se narodilo miminko v Královéhradeckém kraji v porodnici v Rychnově nad Kněžnou. Holčičku rodiče pojmenovali Andrea. Váží 2480 gramů a měří 47 centimetrů, sdělila mluvčí nemocnice Hana Voborníková.

První dítě v Pardubickém kraji se narodilo v 01:30 v pardubické nemocnici. Děvčátko dostalo jméno Elen, váží 3590 gramů a měří 50 centimetrů. O devět minut později přišla na svět holčička v Orlickoústecké nemocnici. První dítě dostává od pardubického hejtmanství tradičně hračku a finanční dar.

Ve Zlíně se během Silvestra narodilo devět dětí

Prvním letošním narozeným dítětem v Jihomoravském kraji se stal 25 minut po půlnoci chlapec Viktor. Na svět přišel ve Fakultní nemocnici Brno, váží 3450 gramů a měří 51 centimetrů. První dítě přímo z Brna se narodilo ve 4:05 a byl jím chlapec Oliver. „Vážil 3520 gramů a měřil 52 centimetrů,“ dodala mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

V Olomouckém kraji se letos jako první narodil Karel v porodnici v Jeseníku v 1:31. Chlapeček po narození vážil 3140 gramů a měřil 49 centimetrů. Přímo v Olomouci ve 2:15 přišla na svět holčička Sofie, která při porodu vážila 3740 gramů a měřila 52 centimetrů.

Malým rekordmanem novoročních miminek je Matěj, kterého maminka přivedla na svět v nemocnici v Prostějově ve 02:55 hodin. „Chlapec váží 4650 gramů a měří 54 centimetrů. Maminka je z Brodku u Prostějova,“ uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Prvním miminkem roku 2015 Zlínského kraje je chlapeček Vít, který se narodil ve...

Prvním miminkem roku 2015 Zlínského kraje je chlapeček Vít, který se narodil ve 02:37 v nemocnici ve Valašském Meziříčí.

Ve Zlínském kraji je prvním miminkem letošního roku chlapec Vít. Na svět přišel v 02:37 v nemocnici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku a měl v tu chvíli 2600 gramů. Jen o něco později, ve 02:58, se v nemocnici v Kroměříži narodila dívka Amálie. „Holčička měří 49 centimetrů a váží 3480 gramů. Amálie i maminka Andrea, která žije v Žopech u Holešova, jsou v pořádku,“ řekla mluvčí nemocnice Veronika Klímová.

Chlapec Vojtěch, který přišel na svět v 09:59, byl prvním letošním dítětem narozeným ve zlínské krajské nemocnici. Na první dítě v roce 2015 čekal personál nemocnice dlouho, zato poslední prosincový den měl více práce. „Měli jsme celkem devět porodů a na svět přišlo devět dětí,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Zdeněk Adamík.

Prvním dítětem v Ústeckém kraji je holčička Terezka. Narodila se ve 3:10 v mostecké porodnici a po narození vážila 2590 gramů. “V 1:51 se sice narodila holčička Kristýnka v porodnici v Ústí nad Labem, rodina je ale z České Lípy. Holčička měří 47 centimetrů a váží 2750 gramů,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Loni byla prvním dítětem v Ústeckém kraji také Terezka.

Holčička Thuy Lan Tran je prvním novorozenětem roku 2015 v Libereckém kraji,...

Holčička Thuy Lan Tran

Nejdéle si ze všech krajů počkal na prvního občánka Liberecký kraj. V 10:28 se v nemocnici v České Lípě narodila holčička Thuy Lan Tran. Děvčátko je zdravé, měří 49 centimetrů a váží 3,06 kilogramu, řekl mluvčí nemocnice Petr Pokorný.

V Libereckém kraji to není poprvé, co je prvním dítětem cizinec. V roce 2013 byl prvním miminkem Ukrajinec. Malý Kýril se tehdy ale narodil podstatně dřív - už pět minut před 03:00 v liberecké krajské nemocnici. Měřil 50 centimetrů a vážil 3,5 kilogramu.

Předpisové miminko, chválí první novorozeně ostravský primář

Samí kluci se počátkem nového roku rodili v Moravskoslezském kraji. Jako první přišel na svět Matyáš v 01:49 v ostravské Fakultní nemocnici. „Matyáš měřil 50 centimetrů a vážil 3400 gramů. Prostě předpisové miminko,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný.

V Městské nemocnici Ostrava se v 03:28 narodil Vít. Měřil 51 centimetrů a vážil 3200 gramů. Jeho maminka přijela z Orlové na Karvinsku. „Naši porodnici si vybrala podle zkušeností. Už před dvěma a půl rokem u nás porodila své první dítě, dceru Elišku,“ řekla mluvčí nemocnice Magda Otáhalová. V Karviné přišel v 05:13 na svět chlapeček Sebastian. Měřil 49 centimetrů a vážil 3330 gramů. Přesně hodinu po něm se narodilo první dítě i v Opavě: chlapeček Samuel měřil 50 centimetrů a vážil 3050 gramů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Léto ještě nekončí, o víkendu se do Česka vrátí tropické třicítky

Teploty šplhají v Karlovarském kraji ke třiceti stupňům.

Česko si v závěru prázdnin užije ještě tropických teplot. Podle předpovědi bude o víkendu až 32 stupňů Celsia,...

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz