První smogová MHD zdarma končí, radní Ostravy raději zaplatí naftu

  9:55aktualizováno  9:55
Až zase Ostravu zahalí smogový mrak, lidé se už tramvají, autobusem či trolejbusem nejspíše zdarma nesvezou. Radní moravskoslezské metropole tuto vymoženost, první v tuzemsku, zrušili a peníze raději přesunou na nákup dražší nafty. Poslední slovo ale budou v září mít ostravští zastupitelé.

Bezplatná MHD v Ostravě v době smogové situace. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Bezplatná MHD od loňského prosince přišla na zhruba dvacet milionů kroun, její výsledky jsou navíc sporné. Navíc její životnost nejspíše bude velmi krátká.

"Rozhodnout musí až zastupitelé, kteří se sejdou 14. září. Ale rada jednohlasně doporučila ukončit smluvní vztahy s dopravci, kterým město kompenzovalo ušlé zisky za dny, kdy převáželi cestující bezplatně," říká radní Simona Piperková (ČSSD).

Přesně to navrhovali už na jaře opoziční zastupitelé z hnutí Ostravak. Jejich mluvčí Petr Kausta v úterý netušil, že radní právě ten den jednali o zrušení bezplatné dopravy při smogu, a netajil překvapení. Ale jedním dechem dodal, že takový krok nejpozději na podzim očekával. "Zrušení samozřejmě podpoříme. Jen se potvrdilo to, co jsme říkali od začátku - že je to celé nesmysl, který nemá žádné opodstatnění ani efekt," míní zastupitel Kausta.

Smog v centru Ostravy (28. ledna 2011)
Smog v centru Ostravy. (28. ledna 2011)
Smog v centru Ostravy. (28. ledna 2011)

Náměstek primátora Aleš Boháč, který má na starosti dopravu, nesouhlasí. Podle něj akce smysl měla, například v tom, že lidé vždy věděli, kdy je ve městě smog, a měnili podle toho své chování. "Někteří nechali doma auto, kdo nemusel, omezil cestování do centra města i jiné venkovní aktivity," líčí Boháč a dodává, že město musí od bezplatné přepravy ustoupit z finančních důvodů.

Dvě desítky milionů, které v minulé zimní sezoně Ostrava vydala z rezervního fondu na bezplatné cestování, totiž musí investovat do nafty pro dopravní podnik. A další peníze navíc nemá. "Poté, co ministr financí Miroslav Kalousek zrušil daňové zvýhodnění emulzní nafty, zmizela z trhu.

Naše autobusy teď musejí kupovat dražší naftu. Pro Dopravní podnik Ostrava to jen letos znamená o 19 milionů korun vyšší náklady. Nechtěli jsme jako jiná města zvyšovat jízdné v průběhu roku, proto jsme se rozhodli vyřešit to mimořádnou dotací z toho rezervního fondu, ze kterého bychom jinak hradili přepravu při smogu," vysvětluje souvislosti Boháč.

Souhlasíte se zrušením bezplatné MHD v Ostravě v době smogu?

celkem hlasů: 1099

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. září 2011. Anketa je uzavřena.

Ano, byl to od počátku nesmysl 841
Ne, každé protismogové opatření má smysl 189
Nevím, těžko posoudit 69

Ačkoli netají, že bezplatná hromadná doprava by měla větší efekt, kdyby na ni přispíval stát a platila na území celého kraje, nesouhlasí s tím, že město zbytečně vyhodilo peníze oknem. "Bylo to jedno z řady opatření, které pro zlepšení ovzduší Ostrava dělá. Chtěli jsme v praxi ověřit, co ještě nikdo nezkusil," líčí Boháč.

Podle Kausty nešlo o nic jiného než o populismus. "My jsme od začátku navrhovali, aby místo na bezplatnou dopravu dala Ostrava peníze na úklid zaprášených cest. Kdyby si měli Boháč nebo primátor těch dvacet milionů vydělat vlastní prací, určitě by je do takového projektu nikdy nedali. Zadarmo se nejezdilo ani v komunismu," horlí Kausta.

Kvůli smogu na Ostravsku také nyní padla další žaloba. Dva členové sdružení Vzduch žalují krajský úřad. Nedělá dle nich dost proto, aby se ovzduší dostalo do legislativou určených mezí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Najdete na iDNES.cz