První lékaři stahují výpovědi, dočkali se peněz i nátlaku nemocnic

  16:31aktualizováno  16:31
Hromadné výpovědi snížily důvěru lidí v lékaře, kteří usilují o přilepšení k platu. V pražském Motole vzali první z nich výpovědi zpět. Odbory i lékaři ale mluví o nátlaku. Jinde couvly nemocnice, třeba na západě Čech a střední Moravě. Většinou ale zatím vyjednávání krajů a nemocnic s lékaři k cíli nevede a situace je patová.

V Česku hrozí omezení nemocniční péče. Ilustrační foto | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

Proč někteří lékaři vzali výpovědi zpět? Podle vedení pražského Motola si uvědomili dopad svého kroku, lékaři a odboráři mluví o nátlaku ze strany nemocnic. Třeba rentgenolog z pražské Bulovky Martin Mašek popisuje, že se setkal s líčením scénářů, které podle něj nemocnice uváděla jako předem domluvené, ačkoliv tomu tak nebylo.

"Oznámili nám například, že na místa lékařů ARO přijdou lékaři z Thomayerovy nemocnice nebo že onkologie Bulovky bude přemístěna pod onkologii Všeobecné fakultní nemocnice," popsal Mašek. Kolegové z Motola se podle Maška setkali s tím, že jim nemocnice neumožní udělat si atestaci.

ON-LINE S RENTGENOLOGEM

Martin Mašek podal výpověď. Ve čtvrtek odpoví čtenářům

V Motole výpovědi stáhlo 15 z 55 lidí. Týká se to prakticky jednoho oddělení - interny, kde si odchod rozmyslelo 12 ze 13 lidí. "Vyvíjet na lékaře tlaky není dost dobře možné," uvedl ředitel Miloslav Ludvík. Pokud bude chtít lékař odejít, nemocnice ho nezastaví. Na druhé straně připouští, že už zbavil funkce jednoho z primářů, který se k odborové akci připojil.

Ztrácejí sympatie

Agentura Sanep zveřejnila internetový průzkum mezi 10 208 lidmi staršími 18 let.

Zatímco loni v březnu nespokojené lékaře podporovaly čtyři pětiny Čechů, v současnosti mají odcházející doktoři sympatie necelé třetiny lidí.

Podle většiny dotázaných nespokojení lékaři zneužívají toho, že hromadným odchodem může dojít ke kolapsu péče v nemocnicích. Dvě pětiny lidí se kvůli tomu dokonce obávají ohrožení života.

Hromadné výpovědi jsou podle téměř dvou třetin Čechů v rozporu s lékařskou etikou, lékaři by měli zvolit jinou formu protestu.

Zástupce přednosty motolské interny Vladimír Srnský nechce zpětvzetí výpovědí rozpitvávat, na rozdíl od šéfa Lékařského odborového klubu (LOK) Martina Engela. "Je zarážející, že zpráva o stažených výpovědích se na veřejnosti ocitne dříve, než je lékaři skutečně stáhli," podivil se.

Heger: Další peníze nebudou

Právě LOK k hromadným výpovědím vyzval. Ministerstvo zdravotnictví očekává výpovědi od 3 772 z celkového počtu 20 014 lékařů. "Krizová opatření zatím neplánujeme," řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). V pátek bude jednat s řediteli jedenácti fakultních nemocnic, příští týden se sejde s hejtmany.

Heger také zopakoval, že přes hrozbu hromadného odchodu lékařů vláda necouvne a do zdravotnictví další peníze na platy nepřidá. Ve všech krajích kromě Vysočiny bude podle něj od března zajištěna akutní péče.

Z BLOGŮ

"Ředitelé nemocnic jednají v intencích ministerských kotrmelců," popisuje lékař z pražské Bulovky.

Ani na Vysočině ale nebude nemocnice zavírat, ujišťuje hejtman Jiří Běhounek (ČSSD). Dva měsíce jsou podle něj dostatečná doba na to, aby se našlo řešení. (více o situaci na Vysočině čtěte tady)

Holding Agel, který spravuje nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku, se rozhodl lékařům přidat. "Nabídli jsme jim navýšení mzdových prostředků nad rámec kolektivní smlouvy. Lékařský odborový klub to akceptoval," uvedla mluvčí holdingu Hana Szotkowská. (více o jednání s odbory čtěte tady)

Stát a většina nemocnic ale zatím odborům neustoupily. Třeba vedení pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Fakultní nemocnice Plzeň s lékaři stále vyjednávají a věří, že i zde lékaři své výpovědi stáhnou.

Dohodu nabízejí lékařům v Karlovarském kraji. "Mohli bychom ještě vyškrábnout rezervy a některým zvýšit mzdy podle jejich výkonnosti a rozpočtu nemocnice," připustil Václav Larva (ČSSD), krajský radní pro zdravotnictví. "Budeme solidární s ostatními, kteří podali výpověď," odmítl ale návrh zástupce LOK v Nemocnici Karlovy Vary Petr Igaz. (více o situaci v Karlovarském kraji čtěte tady)

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Politická šaráda posledních měsíců pokračuje. Politici reagují na Zemana

Miloš Zeman, Týden s prezidentem

Miloš Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše využil...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR NOVÝCH TECHNOLOGIÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz