První, druhé, třetí, čtvrté. Povodeň přiměla Frýdlantské otevřít porodnici

  14:14aktualizováno  14:14
Frýdlantská nemocnice o víkendu takřka po roce otevřela porodnici. Za obnovením provozu stály povodně. Město bylo po lijácích odříznuté od světa a nastávající maminky nemohly cestovat do liberecké porodnice. "Nakonec se ve Frýdlantu narodily čtyři děti," uvedl ředitel nemocnice Břetislav Václavík. Otevření ale bude zřejmě jen dočasné.
Ve Frýdlantě se takřka po roce opět rodilo. Ilustrační foto

Ve Frýdlantě se takřka po roce opět rodilo. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Máme za sebou výjimečný víkend, který jsme, troufám si říct, zvládli díky obětavosti všech zaměstnanců na výbornou. Nejednalo se ani tak o mimořádný nápor pacientů, jako spíše o negativní vnější vlivy, které chod nemocnice komplikovaly," řekl Václavík.

Dopravní komplikace nepustily do práce také několik frýdlantských lékařů, některým jejich kolegům se tak služba protáhla až na třicet šest hodin.

Podle ředitele nebyl problém s kapacitou nemocnice, ale velkému náporu odolávala hlavně lékárna. Lidé, kteří byli nuceni opustit své domy, si v nich totiž často nechali své léky. "O víkendu jsme vydali v podstatě vše, co jsme tu měli," podotkl Václavík.

Problémy měla také záchranná služba se svozem pacientů z nepřístupných míst. Výpadek elektřiny naopak bez komplikací nahradily záložní agregáty.

Nemocnice ošetřila řadu podchlazených pacientů

Jiné mimořádné případy nemocnice řešit nemusela, vzrostl pouze počet pacientů s podchlazením. To bylo způsobeno zejména tím, že lidé čekali na evakuaci na střechách svých domů v prudkém dešti.

Dnes v poledne v nemocnici stále nešly telefony, které by měly začít fungovat během odpoledne. Komplikované je i zásobování, na Liberecku je stále řada uzavírek. Dobrou zprávou je to, že z důležitých silnic již voda většinou ustoupila, a tak po nich sanitní vozy a zásobování mohou projet.

"Pořád se ale trochu děsíme toho, aby nepřestala téct voda nebo fungovat plyn. To by byl problém," zdůraznil Václavík.

Nemocnice nyní musí také řešit ubytování pro některé své zaměstnance, kteří mají zatopené domy. "Neumím je zatím přesně spočítat, to číslo se bude pohybovat někde kolem deseti. Někteří bydlí u známých, ale chceme se postarat i o ten zbytek," podotkl ředitel.

Nemocnice se však snaží pomáhat i lékařům, kteří v ní nepracují. Například jeden z frýdlantských praktických lékařů, jehož ordinace byla v sobotu vyplavena, najde dočasné útočiště právě v nemocnici. "Obstarává velkou spádovou oblast a má hodně pacientů, takže mu tímto způsobem vyjdeme vstříc. Vyhradíme mu u nás náhradní ordinaci," dodal Václavík.

Lékařská péče je hůře dostupná, pomůže proto vrtulník

Podle ředitele krajské záchranné služby Stanislava Mackovíka se ve Frýdlantském výběžku i na dalších postižených místech kvůli záplavám výrazně zhoršila dostupnost zdravotnické péče. "Řadu ordinací praktických lékařů zničila voda," vysvětlil Mackovík.

V oblasti je podle něj stále mnoho míst bez proudu a lidé mají vybité telefony a těžko se dovolávají pomoci. "Vidíme to na dispečinku, běžně tam z oblasti přijímali až 25 volání denně, teď jsou tak dvě tři," poznamenal.

Záchranná služba proto posílá na Frýdlantsko vrtulník, zaměřuje se hlavně na místa, kde jsou některé domy stále odříznuté vodou. Záchranáři zjišťují, zda tam lidé nepotřebují pomoc a jsou připraveni je evakuovat.

V souvislosti s povodní podle mluvčí záchranářů Lenky Moravcové stres zhoršuje stav chronicky nemocných pacientů a přibývá také lidí s akutními psychickými problémy. Zřízena byla také speciální linka 950 485 102, kde mohou obyvatelé postižení povodněmi, žádat pomoc psychologů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Opel Zafira 1,7 CDTi...
Opel Zafira 1,7 CDTi...

r.v. 2009, naj. 161 983 km, diesel
136 666 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz