První český medailista z olympiády zemřel zapomenutý v chudobinci

  17:51aktualizováno  17:51
Vilém Goppold uspěl v řadě mezinárodních turnajů a byl prvním skutečným českým olympijským medailistou. Přesto zemřel v roce 1943 zapomenut v zaopatřovacím ústavu pro nemajetné pražské seniory – v Masarykových domovech v pražské Krči, dnešní Thomayerově nemocnici. V úterý uplynulo od jeho narození 150 let.

Šermířská legenda Vilém Goppold z Lobsdorfu. | foto: Národní muzeum

Vilém Goppold z Lobsdorfu byl pražským rodákem, bronzovým medailistou z olympijských her v Londýně v roce 1908 a pro šermíře je dodnes velkou legendou.

Nebyl prvním z Čechů, který na olympiádě uspěl. Už před Londýnem slavil na hrách úspěch gymnasta František Janda-Suk a tenistka Hedwiga Rosenbaumová, ale poprvé se skutečné medaile rozdávaly až v Londýně. Janda-Suk i Rosenbaumová dostali místo medaile jen dřevěné ozdobné kalendáře.

Mimochodem, Goppold dodnes zůstal jediným českým individuálním medailistou v šermu šavlí. Pozoruhodnější je, že uspěl v obrovské konkurenci zejména maďarských šermířů, přes které se musel k medaili doslova prosekat. Zlatí i stříbrní byli Maďaři a několik dalších jich skončilo v první desítce. Díky 15 vítězstvím v 18 duelech si Goppold zajistil postup do finálové skupiny, kde s bilancí čtyř výher a tří porážek skončil třetí.

Mimořádné je i to, že medaili Goppold získal až ve svých devětatřiceti letech. Druhou medaili přidal ještě jako účastník soutěže družstev, kde čeští šavlisté po dramatickém vítězném semifinále s Francií a následné finálové porážce s Maďarskem odmítli nastoupit do utkání o druhé místo proti Itálii.

Šermovala celá rodina

Startoval ještě na olympiádě ve Stockholmu, o čtyři roky později a ve třiačtyřiceti letech pomohl družstvu šavlistů ke čtvrtému místu. To ale byla v podstatě rodinná záležitost, v týmu byl také jeho starší syn Vilém, tehdy devatenáctiletý, o rok mladší Karel se zúčastnil turnaje kordistů.

Na první zimní olympiádě byli zapomenutí lyžaři z Krkonoš

Přestože do vzniku samostatné republiky zbývalo deset let, čeští sportovci, ač byli součástí rakouské monarchie, mohli startovat samostatně. Zasloužil se o to Jiří Guth-Jarkovský. Ten v roce 1900 spoluzakládal Český olympijský výbor a od začátku byl blízkým spolupracovníkem zakladatele novodobých olympijských her Pierra de Coubertina. Díky němu startovali Češi pod červenobílou a ne černozlatou císařskou vlajkou.

I když nosil německy znějící jméno a predikát, cítil se Čechem. Ve všech dokumentech vždy uváděl českou verzi svého jména a české smýšlení dokázal krátce před smrtí, když se zřekl svého syna Viléma, který se za protektorátu rozhodl pro říšské občanství. Přestože byl nositelem šlechtického titulu, který získal jeho předek už v roce 1623, nebyl to bohatý aristokrat. Byl úředníkem a jeho manželka majitelkou obchodu s galanterií.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zoufalství na dálnici. Sedíte a brečíte, vyprávějí manželé o nocích v Polsku

Eva Ševcová s manželem Janem. Celou cestu do Polska a zpět byla za volantem...

Měla to být vysněná dovolená. Kvůli porouchanému autu se z ní však stal horor. Pětičlenná rodina uvázla na polské...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Kubera by podpořil ústavní žalobu na prezidenta Zemana. Ovšem jen užší verzi

Senátor a místopředseda ODS Jaroslav Kubera v diskusním pořadu iDNES.cz...

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) by podpořil ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Souhlasil by však pouze s...

Po nehodě kamionu se na D1 jezdí jen pravými pruhy, kvůli opravě svodidel

Polský kamion naložený šamotovými cihlami blokoval provoz na dálnici D1...

Až do sedmi hodin večer blokoval v úterý převrácený kamion celou šíři dálnice D1 nedaleko Ostravy. Teprve pak ho těžká...

Senát kromě žaloby na prezidenta projedná i rozšíření EET na řemeslníky

Ilustrační snímek

Senátoři budou ve středu schvalovat rozšíření elektronické evidence tržeb na řemeslníky a lékaře. Na programu schůze...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz