První Čech si zaplatil smrt. Ve Švýcarsku

  3:24aktualizováno  3:24
Český občan podstoupil asistovanou sebevraždu na švýcarské klinice, která pomáhá nevyléčitelně nemocným zemřít. Je to poprvé, co se o něčem podobném ví. MF DNES to zjistila, když shromažďovala informace o Češích, kteří se pohřešují v zahraničí.
Způsobů, jak podstoupit eutanazii, je několik.

Způsobů, jak podstoupit eutanazii, je několik.

Na seznamu registrovaných zájemců o dobrovolnou smrt jsou čtyři lidé z Česka, uvádí jedna ze švýcarských klinik pro eutanazii. Další mohou být u jiných klinik. Odchod ze světa si muž na klinice "koupil".

Asistovaná sebevražda je ve Švýcarsku legální. První případ, o kterém se dozvěděly české úřady, odhalila policie právě v době, kdy v Česku běží debata mezi politiky a lékaři, zda eutanazii zavést.

popisekKomentář Jiřího X. Doležala
Co si myslí o případu?

Rodina jednoho dospělého postiženého člověka ohlásila, že se syn ztratil. "Začali jsme po něm pátrat a po několika týdnech jsme zjistili, že podstoupil ve Švýcarsku asistovanou sebevraždu. Šokovalo mě, že si svou smrt zaplatil," řekla MF DNES Marie Načeradcová z odboru pátrání policejního prezidia.

Proč ne z Čech?
Ta je specialistkou na hledání pohřešovaných lidí. "Ve spolupráci se švýcarskou stranou jsme získali od této státem licencované firmy, která pomohla postiženému zemřít, úmrtní list jako důkaz," vypráví Načeradcová. Totožnost mrtvého Načeradcová tají s ohledem na rodinu.

Je možné, že se už ve Švýcarsku pod dohledem lékaře zabili i další Češi z databáze pohřešovaných. Ta čítá momentálně 1150 lidí. Kliniky jména klientů tají. Podle lékaře Alberta Petera Rethmana, který přednáší o eutanazii na teologické fakultě Univerzity Karlovy, se takový případ dal čekat.

"Do Švýcarska jezdí zemřít lidé z Německa. Tak proč ne z Čech? Tyhle organizace tam mohou působit přímo v domovech důchodců,"vysvětlil Rethman. Lidé, kteří chtějí zemřít, podle Rethmana na klinice dostanou nápoj s jedem. Injekce se nepoužívají.

Chcete vědět více?

Je těžké odjet umřít do ciziny? Najdete v dnešní MF DNES.

Ministerstvo neví
Kromě Švýcarska je v Evropě eutanazie povolená ještě v Nizozemsku a Belgii. "Těžko můžeme někomu zabránit v tom, aby vyjel do země, kde je eutanazie legální," míní náměstek českého ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

V Česku chce eutanazii legalizovat poslanec za ODS Boris Šťastný, mnoho šancí však nemá. Nejsilnější strany jsou proti. Na celém případu je zarážející hlavně to, že Česko by se nejspíš vůbec nedozvědělo, že její občané takto ve Švýcarsku "mizí", kdyby po ztraceném muži nepátrala česká policie.

"Nevím, že by zde někdo podstoupil eutanazii," uvedl tajemník českého velvyslanectví v Bernu Daniel Žára. Ani ministerstvo zdravotnictví žádné takové hlášení nedostalo.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz