Průzkum: Paroubek měl brát vejce s úsměvem

  7:49aktualizováno  7:49
Na spršku letících vajec se má odpovídat smíchem a humorem, vzkazuje část lidí předsedovi ČSSD. Skrývat se zamračeně za oranžovým deštníkem moc nepomůže. MF DNES si nechala u agentury Median vypracovat průzkum, jak Češi hodnotí "vajíčkovou válku" minulých dní.

Dvěma třetinám lidí není sympatická ani jedna ze stran | foto: David W. ČernýReuters

Jedna z otázek zjišťovala, jak měla ČSSD podle lidí reagovat. Nejčastěji zvolili dotazovaní závěr, že strana měla brát vejce s humorem – odpověděla tak třetina lidí. Čtvrtina by radila rezignovat a ukončit mítinky: protože v této skupině je hodně voličů ODS, zřejmě tím mysleli, že by Jiří Paroubek měl uznat porážku. Jen 15 procent ze všech postup ČSSD schvaluje.

Paroubka ovšem může potěšit polovina respondentů, tedy nejsilnější hlas v průzkumu: ti si totiž myslí, že letící vejce volby nijak neovlivní. "I když to vypadalo, že celá kauza rozdělila společnost na polovinu, ve skutečnosti většina lidí zůstala netečná," komentuje to Přemysl Čech z agentury Median: tři čtvrtiny lidí totiž nesympatizují ani s jednou stranou vaječného konfliktu.

Ani s volebními preferencemi vejce nijak nezamávala. Více (22 %) se však našlo těch, kteří si myslí, že vajíčka socialistům uškodila. Méně (16 %) dotazovaných se naopak domnívá, že kauza sociálním demokratům coby obětem pomohla.

Výzkum vyšel v každém případě jinak než ten sociálnědemokratický, kterým argumentuje Paroubek. "Máme výzkum STEM, podle kterého je dvaaosmdesát procent lidí proti vajíčkům," řekl včera Paroubek – a průzkum Medianu pro MF DNES označil za "manipulativní".

Socialisté jsou hlavně rádi, že už jejich mítinky probíhají v klidu. "Na Anděl, kde létalo nejvíc vajec, opravdu přišli lidé, kteří chtěli naše politiky zranit. Přinesli i sádrová vejce. Byla to lůza," řekl MF DNES eurokomisař Vladimír Špidla, který se účastnil předvolebního turné po Pardubicku.

Sociálnědemokratický hejtman Radko Martínek bral vajíčkovou válku skutečně s úsměvem. V sobotu připravil pro návštěvníky mítinku míchaná vejce s cibulkou a chlebem, která jim v kuchařské čepici nabízel.    

Odpůrci a příznivci vrhačů: remíza

Sympatizanti s Jiřím Paroubkem

Spíše jsou to ženy. A nejvíc soucítících žen má přitom předseda ČSSD ve věkové kategorii okolo pětapadesáti let.

Ostatně i mezi muži nad pětapadesát let je nejvíc těch, kteří s Jiřím Paroubkem sympatizují. I když nejvíc sympatizantů má mezi lidmi se základním vzděláním, rozdíl není velký tak jako u vrhačů a podporuje ho i 14 procent vysokoškoláků.

Co se týče krajů, je podpora Jiřího Paroubka rovnoměrně rozložená napříč zemí. Nejvíce jej samozřejmě podporují voliči ČSSD.

Sympatizanti s vrhači vajec

Spíše jsou to muži. Mezi ženami podporuje vrhání vajec jen necelých 11 procent populace. Podle očekávání podporu vyjádřili mladší lidé do 34 let, zatímco u lidí nad 55 let je pro ani ne devět procent lidí.

Nejvíce schvalují házení vysokoškoláci oproti lidem se základním vzděláním (téměř 24 procent vysokoškoláků oproti 11 procentům lidí se základní školou). Těch, co se kloní k vrhačům vajec, je nejvíce v Praze a ve středních Čechách. Nejčastěji jde o voliče ODS a dále voliče zelených nebo příznivce Strany svobodných občanů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Najdete na iDNES.cz