Pětina nastávajících matek ohrožuje své dítě. Nemají dost jódu

  9:39aktualizováno  9:39
Stovky těhotných Češek ohrožují svůj plod, protože jim špatně funguje štítná žláza. A řada z nich to vůbec netuší. Ukázal to dvouletý unikátní průzkum, který platila největší pojišťovna v zemi VZP. Odborníci během něj vyšetřili přes tři tisíce budoucích matek.
Nedostatek jodu a z toho plynoucí snížená funkce štítné žlázy jsou jednou z příčin, že ženy nemohou otěhotnět. Když už otěhotní, tak se dítě hůř vyvíjí a hrozí, že je žena nedonosí. (Ilustrační foto)

Nedostatek jodu a z toho plynoucí snížená funkce štítné žlázy jsou jednou z příčin, že ženy nemohou otěhotnět. Když už otěhotní, tak se dítě hůř vyvíjí a hrozí, že je žena nedonosí. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Ukázalo se, že celých 19 procent žen by se mělo léčit se štítnou žlázou, a 3,3 procenta z nich dokonce přímo ohrožovaly život a vývoj svého nenarozeného dítěte, a musely se proto začít okamžitě léčit.

Přitom viník je jednoduchý: nedostatek jódu. Jód je palivem pro štítnou žlázu, aby pracovala dobře a vyráběla důležitý hormon, který si dítě v prvních třech měsících těhotenství nedokáže vyrobit samo.

"Tento hormon, thyroxin, podporuje vývoj nervové tkáně a první tři měsíce je dítě odkázáno jen na dodávku od matky, teprve pak si plod vytvoří štítnou žlázu a produkuje si vlastní. A aby se hormon vytvořil, je zapotřebí mít v těle dostatek jódu," popsala význačná česká endokrinoložka Zdeňka Límanová.

Když chybí jod

Jod je palivo pro štítnou žlázu. Jeho nedostatek vede ke snížení funkce štítné žlázy. U žen to má za následek horší možnost otěhotnět nebo donosit dítě. U těch, které už těhotné jsou, vede k menšímu růstu dětí, jejich nižší inteligenci, zpomalenému vývoji po narození a později k hyperaktivitě.


Výzkum VZP
Na tento problém se zaměřila Všeobecná zdravotní pojišťovna. Provedla dvouletý výzkum, jehož se v prvním roce zúčastnilo 2 877 těhotných žen a ve druhém roce projektu 609 těhotných. Ukázalo se, že u 19 procent z nich se našel nějaký problém se štítnou žlázou. Z toho celkem 3,3 procenta žen mělo natolik sníženou funkci štítné žlázy, že to bezprostředně ohrožovalo jejich plod a ženy se musely hned začít léčit.

Ta spolu s Drahomírou Singer ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze výzkum iniciovala. První tři měsíce těhotenství jsou přitom klíčové: tvoří se nervová soustava a zakládá se na budoucí inteligenci dítěte.

"U nás se už od padesátých let minulého století sůl joduje a dodával se i zvířatům do krmiva, takže se eliminoval akutní nedostatek jódu. Jenže to stále nestačí, v těhotenství je ho zapotřebí dvojnásobek," poznamenala Límanová.

Nedostatek jódu a z toho plynoucí snížená funkce štítné žlázy jsou přitom jednou z příčin toho, že ženy nemohou otěhotnět. A když už otěhotní, tak se dítě hůř vyvíjí a hrozí, že je žena nedonosí.

Česká endokrinologická společnost proto usiluje, aby tyto ženy byly odhaleny včas a léčeny.

"Projednávali jsme to samozřejmě s pojišťovnami, ideální by bylo, kdyby se hradil v rámci základních těhotenských vyšetření i tento test na štítnou žlázu. Jenže ve zdravotnictví je to momentálně prostě tak, že nejsou peníze," pokrčila rameny Límanová.

Podle ní tak nezbývá než doporučit všem ženám v těhotenství, aby do sebe dostaly jód. Což je možné jednak díky mořským produktům nebo tabletkám. "Ty by měly patřit k základním těhotenským vitaminům," míní lékařka.

Jód nám z těla mizí mimo jiné i kvůli moderní kuchyni. Sice jíme víc ryb, ale používáme čím dál víc místo obyčejné jodizované soli různé himálajské, provensálské či jiné solicí směsi, které jód neobsahují v dostatečném množství.

Ryby nestačí

Ani ryby a mořské plody však těhotným moc nepomohou. To ukázal jiný výzkum z roku 2010 v Portugalsku, kde mají ženy ryby na jídelníčku prakticky denně.

"Čekalo se, že v zemi plné ryb budou mít těhotné normální příjem jódu, jenže se ukázal opak - velkému počtu žen chybí," popsala na konferenci v Praze Ulla Feldt Rassmussenová, lékařka, která se štítné žláze věnuje.

Vyšetření, které endokrinologové těhotným ženám u nás doporučují, stojí kolem pěti set korun. Jednou z cest, jak ho dopřát i těm těhotným, které na test nemají, by bylo zařadit ho do plánů zdravotních pojišťoven coby bonus. Místo plavenek či vitamínů.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň míní, že je to dobrý nápad, protože peníze z fondu prevence, z něhož se tyto bonusy hradí, nejdou z veřejného pojištění, ale z pokut a penále za pozdní platby, a jsou tudíž navíc.

Potíž je, že letos se bude měnit strategie využití prostředků z fondu prevence. "Ještě nevíme, co bude, takže zařazení něčeho nového není tak jednoduché," podotkla Sršeň.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Klíšťata po deštích zdivočela. Navštívit listnatý les bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Didaktické testy nezvládlo 14 procent prvomaturantů, nejméně za pět let

Ilustrační snímek

Trend růstu neúspěšnosti středoškoláků v didaktických testech státních maturit se letos na jaře poprvé od roku 2013...

Najdete na iDNES.cz