Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se minulý měsíc zaměřilo na téma stranických identifikací a politické participace. Zhruba 1 100 respondentů se tazatelé ptali na to, proč podle nich lidé vstupují do politických stran a účastní se jejich aktivit a jaké důvody pro případný vstup do politické strany občané považují za správné.
Podle většiny respondentů za politickou angažovaností stojí spíš individuální prospěch než blaho společnosti. „Nejčastěji se respondenti domnívali, že lidé vstupují do politických stran kvůli získání kontaktů (83 procent), kvůli získání výhodných pozic a funkcí v budoucnu (82 procent) nebo kvůli finančnímu zisku (76 procent),“ uvádí CVVM.
Důvody spojené s prací pro společnost, touhu něco změnit či podílet se na plnění programu strany, ovšem lidé politikům také neupírají, ačkoliv v menší míře. První možnost volilo 69 procent respondentů, druhou 70 procent. Rozdíl je však v rozhodnosti odpovědí, o motivaci prospěšné společnosti je pevně přesvědčena mnohem menší část.
Zmíněné dva důvody občané také označili za ty, které by měly nejvíce rozhodovat. Vůli změnit situaci k lepšímu označilo 90 procent respondentů, motivaci podílet se na plnění programu strany 88 procent.
Poslední podobný průzkum provedlo CVVM v září 2016. Po dvou letech zaznamenaly individuální motivace nepatrný pokles. Že za vstupem do politiky stojí touha po finančním zisku, si nyní myslí o šest procent méně respondentů. Odpověď „snaha získat kontakty“ teď vybralo o čtyři procenta méně lidí.
Naopak častěji než v září 2016 respondenti uváděli, že motivem vstupu do politických stran je touha podílet se na plnění programu strany a změnit situaci k lepšímu. Kladná vyjádření shodně vzrostla o 8 procentních bodů.
Dotázaní také odpovídali, zda sami v posledních deseti letech neuvažovali o vstupu do politické strany. Většina z nich, 88 procent, v současnosti není členem žádné politické strany a ani o tom neuvažovali.
Osm procent o angažmá uvažovalo a tři procenta oslovených uvedla, že v současnosti je členem politické strany. Situace se v posledních letech v tomto ohledu nijak významně nemění.