Vláda schválila jízdu dragounů, Českem projedou americké obrněnce

  13:47aktualizováno  13:47
Českou republikou projede na přelomu března a dubna velký konvoj bojových vozidel Stryker americké armády. Budou se vracet ze cvičení v Polsku a Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Viditelným průjezdem obrněnců chce Pentagon přispět k ujištění evropských spojenců, že USA ctí spojenecké závazky.

„Bylo to jednoznačné rozhodnutí, vláda vyjádřila svůj souhlas,“ řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka. Ministr obrany Martin Stropnický upřesnil, že se vozidla budou vracet převážně z oblastí v Estonsku. „Bude to zhruba 516 osob a 118 vozidel, vesměs kolových bojových vozidel typu Stryker,“ uvedl Stropnický.

„Jízda dragounů“, jak je přesun strykerů označován (2. jízdní regiment, jehož prvky se přesunu zúčastní, nese přezdívku Dragouni), se odehraje po třech trasách od polských hranic směrem k Praze. Tři kolony se setkají v Ruzyni a odtud budou spolu pokračovat přes Plzeň do Německa. Při cestě budou Američanům asistovat čeští policisté a celníci.

Fotogalerie

„Je zjevné, že i přes maximální úsilí to bude v určitých úsecích vyžadovat trpělivost nebo shovívavost našich občanů, předem jim děkuji, že ji projeví,“ dodal Stropnický. Češi dodají Američanům pro přejezd pohonné hmoty, americká strana si veškeré náklady podle Stropnického uhradí.

Tentokrát ne po železnici. Je to i vzkaz „zeleným mužíkům“

Běžně se podobné transporty posílají po železnici. Silniční přesun má ale symbolický význam: Spojené státy chtějí ujistit své evropské spojence, zneklidněné rozpínavostí Ruska, že jim v případě potřeby budou stát po boku.

Jasněji řečeno - kdyby například do etnickými Rusy obývaných částí pobaltských členů NATO chtěli proniknout neoznačení „zelení mužíci“ jako před rokem na Krym, musí s přítomností amerických sil počítat. Stahující se vojáky se strykery totiž v Pobaltí už začaly nahrazovat jiné americké jednotky vybavené mimo jiné i tanky Abrams, řazenými mezi nejlepší tanky na světě.

Vojáci USA projedou Českem mezi 29. březnem a 1. dubnem. Polský server Defence24.com před časem vyčíslil, že se v Pobaltí nachází až 75 obrněnců Stryker, je tedy pravděpodobné, že v koloně budou i jiná vozidla.

Do Česka přijedou přes Bohumín, Náchod a Harrachov

Ministerstvo obrany uvedlo, že Američané podle předběžného plánu překročí hranice na třech místech - v Bohumíně, Náchodě a Harrachově. Kolony budou rozděleny do několika proudů, které pojedou v časových rozestupech, aby co nejméně zatížily dopravu. Přesouvat se budou hlavně po dálnicích.

Bohumínská kolona má projet od Ostravy k Vyškovu a nocovat v areálu Vojenské akademie. Náchodská kolona přenocuje v areálu 14. pluku logistické podpory v Pardubicích. Harrachovská kolona přespí v Liberci v kasárnách pluku místních chemiků.

Během pondělka se Američané přesunou ze zmíněných posádek do Prahy a shromáždí se v kasárnách v Ruzyni. V úterý 31. března mají volný den. Ve středu 1. dubna vojáci vyrazí po trase Praha - Plzeň - Rozvadov do Německa.

Souhlas české vlády byl v zásadě formalitou. Už při příchodu na jednání se ministři jednohlasně vyjadřovali v tom duchu, že povolit přejezd vojáků není nic problematického.

Pravidla přesunu

O průjezdu či přeletu ozbrojených sil jiných států přes území ČR rozhoduje dle ústavy vláda (čl. 43). Musí informovat parlament, ten může rozhodnutí vlády zrušit (nadpoloviční většinou všech členů alespoň jedné z komor).

Zapotřebí je i autorizace ze strany armády (odbor vojenské dopravy).

Projíždějící vojáci musí dodržovat české zákony. Pro účely kontroly musí mít rozkaz k přesunu, doklady totožnosti, oprávnění k řízení patřičné techniky a celní prohlášení.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

„Jen díky NATO po druhé světové válce nedošlo k nějakému válečnému konfliktu, který by Sovětský svaz a komunisté rádi rozpoutali. NATO vnímám jako bariéru míru. Jako plnohodnotný člen spolupracujeme se všemi členy na naší i na té druhé straně Atlantiku, nevidím důvod, proč takovou věc nepodpořit,“ řekl ještě před jednáním vlády například ministr kultury Daniel Herman.

Mluvčí amerických vojenských sil v Evropě Craig Childs označil průjezd vozidel za misi, která umožní jednotkám otestovat si údržbu a servis. „Zároveň bude viditelnou demonstrací amerického závazku aliančním spojencům a ukázkou mobility jednotek NATO uvnitř aliančního bloku,“ řekl americkému armádnímu magazínu Stars and Stripes.

Vojáci se po cestě setkají i s místními obyvateli

Vojáci se strykery cvičili v Estonsku, Litvě a Polsku. Cesta na základnu v německém Vilsecku je dlouhá zhruba 1 800 kilometrů. Kolona ji nezvládne na jeden zátah, po trase je naplánovaných několik zastávek. Vojáci se na předem stanovených místech utáboří na noc, plánují i setkání s obyvateli. Není zatím zřejmé, zda některá z těchto zastávek bude i na českém území.

Obrněnec Stryker

  • vozidlo stejné kategorie jako transportér Pandur (osmikolový obrněný transportér); americká armáda jich má zhruba 4 500
  • ČR svého času vedle nákupu pandurů zvažovala i vozidlo Piranha, z nějž byl vyvinut právě Stryker
  • vyvinut pro bojové brigády s požadavkem na rozmístění kdekoliv na světě do 96 hodin; letoun Hercules jej dopraví na vzdálenost tisíce námořních mil (1852 km)
  • základní verzi odolnou palbě z kulometů či střepinám dělostřeleckých granátů lze zodolnit keramickými pláty, mřížovou ochranou či dynamickým pancířem
  • základní verze má dvoučlennou posádku a přepraví devět pěšáků; existují i verze nesoucí minomet, tankový kanon 105mm či protitankové řízené střely

Zdroj: Střelecká revue 9/2012, L. Visingr

„Pro účastníky je to unikátní příležitost. Vojáci a jejich velitelé budou mít množství příležitostí popovídat si s místními, uvědomit si kulturní diverzitu v alianci a prohloubit vzájemné uznání, respekt a důvěru,“ uvedl podplukovník Childs.

Aktivnější působení amerických vojáků v Evropě a větší důraz na společná cvičení je americkou odpovědí na ruskou anexi Krymu a oficiálně nepřiznané vojenské zapojení do války v Donbasu.

Rusko se do konfliktu zapojilo vojáky (svědectví například zde) i těžkou technikou (souhrn důkazů zde), právě jeho angažmá bylo podle analytiků jedním z klíčových faktorů, proč se povstalcům podařilo odolat ukrajinské armádě.

Vojáci NATO na českém území? Nic mimořádného

Přestože se kolem avizovaného průjezdu amerických vojáků strhl menší mediální poprask, ve své podstatě nejde o mimořádný výskyt amerických vojáků - či vojáků jiných spojenců ze zemí NATO - na českém území.

Loni se podobných přesunů, byť se o nich tolik nepsalo a byť nebyly tak velké, uskutečnilo 131, uvedlo ministerstvo obrany. Zúčastnilo se jich 1 631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. „Z tohoto počtu se jedenáct silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky,“ vypočetlo ministerstvo.

Jen tento víkend, respektive od pátku do pondělí, cvičili na základně v Čáslavi a v českém vzdušném prostoru piloti britského Královského letectva se čtyřmi stíhačkami Eurofighter. S českými letci sváděli cvičné vzdušné souboje.

V září 2014 se zase v Česku konalo velké cvičení leteckých návodčích. Cvičení se účastnili i Američané s bitevními helikoptérami AH-64 Apache. Zhruba ve stejné době spolu vojáci NATO - včetně českých a amerických - cvičili také v Polsku.

Avizovaný průjezd americké kolony - respektive každá zmínka o vojenské spolupráci ČR se státy NATO, pokud se dostane do médií - dráždí proruské aktivisty v České republice. Ve facebookové skupině Přátelé Ruska tak padají například návrhy na zablokování kolony demonstranty s ruskými vlajkami.

Je správné, že vláda kývla na žádost USA o průjezd amerických obrněnců Českou republikou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. března 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 10759
NE 3729

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Změna Václavského náměstí vypadá zase jinak, tramvaje pojedou u chodníků

Vedení hlavního města zveřejnilo aktualizovanou podobu přeměny Václavského náměstí, která se připravuje na nejbližší...

SPD hrozí pokuta, hnutí chybovalo v kampani při volbách do Sněmovny

Hnutí SPD chybovalo v kampani při volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 v 17 případech. Zjistil to Úřad pro dohled...

Nejčastější jména dětí jsou Eliška a Jakub, narodili se i Šanel či Loki

Nejčastější jména, která rodiče dávají svým dětem, jsou nadále Eliška a Jakub. Vyplývá to z údajů Českého statistického...

Hrad odmítal aktivistovi sdělit informace, následnou pokutu zaplatil stát

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz