Přestože se ještě kola vozidel „Dunajské jízdy“ netočí po českých silnicích, je zřejmé, že vojenský přesun na české poměry velkého množství americké obrněné techniky ztratil punc mimořádnosti, který měl v březnu (všechny články o průjezdu amerických obrněnců v březnu najdete zde).
1. dubna 2015 |
Středeční příjezd předsunutého týmu bude předzvěstí nedělního a pondělního průjezdu konvoje, který bude ještě větší než v březnu. Zatímco jarního přesunu se účastnilo 115 kusů techniky, nynější „Dunajská jízda“ bude v neděli a pondělí čítat 550 vojáků se 150 vozidly a 54 návěsy.
A účastnit se jí budou opět příslušníci 2. mechanizovaného pluku, tedy titíž „dragouni“, kteří Českem projížděli na jaře.
Dragouni podruhé v ČeskuObrněnce Stryker
|
Podle ministerstva obrany bude přesun hlavních sil rozdělen do šesti kolon s časovými odstupy pro zajištění maximální bezpečnosti a plynulosti ostatní dopravy. Americké jednotky na přesunu doprovodí česká Vojenská policie ve spolupráci s Policií ČR. Náklady spojené s logistickou podporou si Američané zaplatí.
„Jedná se o další z mnoha tranzitních průjezdů přes naše území, jen za první pololetí letošního roku jich po pozemních komunikacích bylo 105. Tyto přesuny jsou samozřejmě součástí našich závazků v rámci Severoatlantické aliance, kde se těšíme pověsti spolehlivého člena a partnera,“ uvedl koncem srpna ministr obrany Martin Stropnický.
Na hraniční přechod Rozvadov přijedou Američané ze své základny v bavorském Vilsecku. Po D5 dorazí k Praze, objedou ji po R1 a následně jejich techniku prověří dálnice D1. Přenocují v areálu Velitelství výcviku Vojenské akademie ve Vyškově, odkud budou pokračovat směrem k D2 a na hraniční přechod Lanžhot.
Předsunutá jednotka bude tvořená nejvýše 62 vojáky, 21 vozidly a sedmi návěsy. Poprvé přenocuje ve Vyškově v noci na 10. září, podruhé když se bude vracet o dva dny později. Samotná Dunajská jízda vjede do Česka v Rozvadově v neděli 13. září, vojáci přenocují v už zmíněném Vyškově a v pondělí 14. září republiku opustí.
Americké obrněnce směřují na cvičení Brave Warrior 2015, které se koná v Maďarsku. Na rozdíl od březnového průjezdu nemají nyní v plánu setkávání s veřejností.
Fašistický projev, svěrací kazajka, častují se tehdejší kritici
Konvoj už vzbudil pozornost lidí, kteří chtějí přijít americké vojáky pozdravit - na facebookové události se k účasti na akci připojilo něco přes pět tisíc lidí. Chystají se na výjezd do Vyškova, zatím ale není jasné, zda se s vojáky skutečně budou moci setkat.
Lidé, kteří před půl rokem stáli - organizačně či alespoň na sociálních sítích a v některých médiích - v čele odporu, o sobě vědět nedávají.
Spojenečtí vojáci v České republiceZa první pololetí roku 2015 křižovalo ČR 3 622 průletů vojenských sil jiných zemí, dále 18 silničních proudů a 87 samostatných pozemních přesunů. Po zemi se v ČR přepravilo 1 277 zahraničních vojáků. |
Samozvaný „velitel“ odporu Jiří Vyvadil, který na jaře burcoval k velkému protestu (na který nakonec přišel sám), poskytl rozhovor ruskému serveru Sputnik, vymezil se proti „havlistům“ a kritizoval Polsko, které podle něj chce válku s Ruskem. A v reakci na trestní oznámení Bloku proti islámu na ministra vnitra Chovance (že se přístupem k běžencům údajně dopouští šíření nemocí z nedbalosti) podotkl, že „paranoici a blázni typu Martina Konvičky, Tomia Okamury či Adama B. Bartoše by měli dostat svěrací kazajku“.
Některé další kritiky, například senátora Jana Velebu, někdejšího vojenského lékaře Marka Obrtela či publicistu a šéfa neparlamentní Národní demokracie Adama B. Bartoše zase zaměstnává téma imigrace do České republiky.
Ani Petr Žampach, který se v březnu připravoval na maturitu a kromě toho chystal blokádu konvoje (více zde), nynější průjezd neřeší. Na svém facebookovém profilu se pochlubil fotkami s čínskými diplomaty a předsedou českých komunistů Vojtěchem Filipem na Kunětické hoře. A o něco dříve poznamenal, že Bartošova Národní demokracie pro něj protiimigrační demonstrací na Vyšehradě skončila.
„Ze začátku hezký projev se později začal stupňovat až ve fašistický. V tu chvíli jsme demonstraci opustili,“ napsal Žampach o protestu radikálů.
Jeden z mála protestů spolupořádá v úterý v Praze organizace Ne základnám, známá z doby svého tažení proti umístění amerického radaru v Brdech. I ta ovšem prodělala určitý vývoj a její spoluzakladatelé se od ní letos na jaře - když iniciativa burcovala proti americkým dragounům - distancovali. Uvedli tehdy, že iniciativa mluví jako Kreml, a pro Deníkreferendum.cz kritizovali mimo amerických vojenských akcí také ruskou anexi Krymu.